1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nivel benzina - indicator in bord - sonda litrometrica la A3 8L - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de tedulus, 29 Mai 2009.

  1. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    Am si eu o problema, mai veche, care a inceput sa fie enervanta: audi a3 2002 1.6i, dupa ce alimentez sa zicem 25 de litri indicatorul de benzina imi arata ca am rezervorul aproape plin si se goleste foarte repede, daca fac plinul acul indicatorului nu se misca din loc(full) pentru vreo 200 de km, stie cineva ceva legat de treaba asta ???
     
  2. ionutiasi

    ionutiasi 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    2002 audi a3 1.8t si 1991 vw scirocco gtx
    am aceeasi problema exact. e de vina sonda din rezervor,uneori da si eroare pe tester.unii zic ca merge curatata dar eu cred ca o sa o schimb.
     
  3. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    si..ai idee cat costa sonda aia ??
     
  4. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    salut. am avut si eu aceeasi problema si vroiam si eu sa schimb sonda. in iarna cand am cautat eu am gasit la 50 euro (daca tin bine minte), dar nu a mai fost nevoie ca am fost la un mecanic a scos pompa si a tot miscat de plutitor fara sa fie sigur ca va da vre-un rezultat si cand a pus totul la loc surpriza... :)
    bafta in rezolvarea problemei (eu as zice sa incerci mai inati si asa)
     
  5. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    ai idee pe unde e accesibil acest plutitor ??
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  6. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    dap....pompa de benzina la A3 1.6 8L (nu stiu la restul) este sub bancheta in partea stanga cum te uiti din fata masinii (pe diagonala cu scaunu soferului) sub mocheta. e mai greu de desfacut capacul, seamana cu ce sa iti zic.....un capac de butoi. tipu la care am fost avea o cheie in 3 gheare si cu aia a desfacut, cu mana nu prea cred ca ai sanse. dupa ce desfaci capacul scoti furtunele de benzina si mufa, scoti pompa si o sa vezi si plutitoru chiar pe pompa.
     
  7. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    merci mult ptr indicatii, am sa incerc sa vad ce rezolv...daca nu imi iese ma duc si cumpar plutitor ca ma enerveaza rau treaba asta cu cantitatea benzinei din rezervor..
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  8. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
  9. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    am citit si acolo dar nu mi s-a parut ca problema mea este similara cu a ta
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  10. andrei.c

    andrei.c 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3, 1.6 AVU, 2002
    @tedulus: in thread-ul lu xaby69 o sa gasesti la pagina 5 poza si cu capacu de la pompa ca sa iti faci idee. spor la treaba......:icon_thumright:
     
  11. tedulus

    tedulus 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 1,6 8L 2002
    Merci
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  12. dobarazvan

    dobarazvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    Audi A3 1,9TDI an:2001 kw:96 131cai
    Salut. Am schimbat sonda litrometrica din rezervor ca cea veche era uzata banda pe care circula plutitorul si imi arata nivelu de motorina aiurea. Am montat sonda noua si acuma imi arata tot timpul ca sunt pe rezerva indiferent cata motorina am in rezervor. Stie cineva trebuie setate cumva sondele astea?
     
  13. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Ceva nu-i bine legat la acea sondă, sau nu este deloc legat.
    Se mişcă de la capăt de scală când pui contactul?
    Ai montat-o corect (în aceiaşi poziţie)?
    Plutitorul nu agaţă în ceva şi nu-l mişcă nivelul lichidului?
    Cred că nu scapi fără o nouă demontare. Scoate-l din rezervor şi cu mufa băgată în soclul sondei (contact pus) urmăreşte pe bord ce se întâmplă când mişti plutitorul.
     
  14. dobarazvan

    dobarazvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    Audi A3 1,9TDI an:2001 kw:96 131cai
    e bine montata ca am mai scoso pana acuma de 2 ori. nu se intampla nimic cand misc plutitorul. iar cand pun contactu acul se ridica vreo 2 mm si atat.
     
  15. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Salut Răzvan!
    Uneşte (în mufă) cele două fire care pleacă spre bord corespunzătoare firelor care vin de la plutitor. Ar trebui să-ţi indice rezervor plin. Dacă nu indică, problema-i în altă parte nu la sondă.
     
  16. dobarazvan

    dobarazvan 3rd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    dej
    Masina:
    Audi A3 1,9TDI an:2001 kw:96 131cai
    am facut si asta si nu mi-a aratat nimic tot pe rezerva imi arata ca sunt. inclusiv am verificat continuitatea firelor pana la bord si sunt bune si alea. ceasul l-am verificat si pe ala pe tester e bun si el. numa nu imi indica deloc.
     
  17. ALH

    ALH 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8L 1,9 TDI [ALH]
    Am avut si eu probleme cu senzorul de motorina , chiar daca a ta e pe benzina tot aceeasi problema ar trebui sa fie , eu am desfacut plutitorul acela de sub scaunul pasagerului din spate in dreapta , l-am scos afara de acolo is l-am curatat , am gasit cam cat un pumn mizerie in rezervorul plutitorului si nu am facut decat sa ii fac o curatire si acum merge perfect. incearca asta
     
  18. tilvas 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 1.9 TDI, 2002
    ALH Salut,
    Poti sa detaliezi un pic metoda de demontare a celor doua furtune de pe pompa din rezervor?
    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Noi 2011
  19. cip2712

    cip2712 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2007
    Locație:
    Kronstadt - Brașov
    Masina:
    Audi A3 1,6i 75 kw
    Am o problema cu nivelul benzinei in rezervor:in rezervor sunt cam 15 L iar pe bord am aprins canistra de benzina si pe Computer de Bord imi scrie ca am 0 (zero) km de mers cu benzina din rezervor.Ce sa fac?Am pus-o pe diagnoza este totul ok ,nicio eroare!
    Daca e cineva care a avut la fel problema asta sa-mi dea vreo rezolvare.
     
  20. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    Am mai auzit de problema asta incearca sa desfaci sonda de nivel este sub bancheta spate in masina poate a prins o mizerie si iti tine sonda blocata.Un prieten a patit tot asa dar la el era eroare in vag com cum ca ar fii stricata numai bine.
     

Distribuie pagina asta