1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri la A3 8L - demontare/inlocuire far - schimbare becuri - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de micu, 27 Sep 2007.

  1. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Salutare! Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat? Vreau sa demontez farurile de la masina mea, si nu prea stiu unde sunt suruburile.... Am gasit 2 suruburi, care sunt sus, dar mai sunt minim inca 2... care nu le gasesc. Am incercat ca la A4 , dar nu e la fel...

    HELP !
     
  2. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Trebuie sa mai fie ceva pe partile laterale, daca mai imi aduc eu bine aminte in partea dinspre aripa a fiecarui far
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iul 2011
  3. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Nu am acces acolo... trebuie sa dau aripa jos ? :crying:
     
  4. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    De aia nu am vrut sa spun ca sigur pe acolo mai au suruburi pt ca la mine cand au umblat au montat si demontat farul era data bara jos si nu mai stiu sigur daca se poate demonta si asa cu bara sus.
     
  5. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Ma gandeam io ca trebuie bara jos.... alte pareri?
     
  6. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    probabil ca au dat bara jos ca sa poata lucra mai usor,dar cred ca se pot scoate si daca ramane bara sus,eu as ama gandesc,aripa in nici un caz nu trebe data jos,uita-te bine trebuie sa se poata da jos cumva
     
  7. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu am sunat la mecanic si la-m intrebat :) si ti-am pus si o poza sa vezi pe unde ar fi surubul ..... in locul unde am incercuit pe poza este o gaura la capatul careia vezi exact capul surubului care tine farul .... spor la treaba

    :friends:
     
    Ultima editare: 2 Oct 2007
    iulianbahnaru apreciază asta.
  8. Georgekey

    Georgekey 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2007
    Locație:
    ATENA
    Masina:
    AUDI TT 225 TQ BAM 2001
    Mi se pare ca trebuie bara jos
     
  9. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Surubul e orientat in asa fel incat sa-l poti desface prin orificiul ala care e acolo (capul surubului e orientat in sus), deci din punctul asta de vedere nu cred ca ar fi o problema.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iul 2011
  10. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    Daca voi fi in Buc (si nu plec pe undeva) o sa incerc sa vad daca merge asa cu mi-ai spus tu, fara bara jos... Daca nu, o sa vad exact cum, fac si poze, si va tin la curent :)
     
  11. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Parerea mea e ca ar trebui sa mearga pt ca din punct de vedere al suruburilor nu o sa mai ai nici o problema mai ales daca ai sculele necesare. ;)
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Iul 2011
  12. romikatm 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B7 motor 2.0 tdi BPW 103 kW an 2007 ; A4 B8 avant motor 2.0 tdi CAGA 105 kW an 2009
    Am observat ca s-a dus faza scurta stanga(desi computerul nu semnalizeaza nimic).Am verificat siguranta,e OK.Banuiesc ca o fi becul.
    Stie cineva ce bec este,si oare pot sa il schimb singur,sau trebuie o vizita in service?Multumiri!
     
  13. nicushor

    nicushor 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi 80 b4
    nu vreau sa vorbesc prosti dar cred ca tipul de bec care iti trebuie tie e H3(daca nu e asa o sa ma corecteze foarta multe lume:) ), dar cel mai bine ar fi sa iei manualul masini si acolo iti scrie si tipul de bec si si cum sa il schimbi asa ca nu e nevoie sa mai dai bani si pe manopera. Multa bafta:thumbs-up:
     
  14. romikatm 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B7 motor 2.0 tdi BPW 103 kW an 2007 ; A4 B8 avant motor 2.0 tdi CAGA 105 kW an 2009
    Iti multumesc pt.raspuns,dar in manualul masinii nu se sufla un cuvant despre becuri.Eu oscilez intre H4 si H7.
     
  15. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ce este atat de greu sa scoti un bec nu inteleg. :p
    Eu stiam ca este H7
     
  16. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    Si eu tot H7 stiam ca e...
     
  17. KASSEL

    KASSEL Banned

    Înscris:
    22 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI TT 3.2 DSG Quattro 250CP / VW TOUAREG 3.0 TDI / VW GOLF 1.4
    precis H7 este
     
  18. romikatm 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B7 motor 2.0 tdi BPW 103 kW an 2007 ; A4 B8 avant motor 2.0 tdi CAGA 105 kW an 2009
    Va multumesc tuturor!Deci merg pe H7.Cata,nu stiu daca e greu sau usor pt.ca n-am mai facut asta.Chestia mai grea e pana ajung la bec,nu stiu cum se desface carcasa,ce suruburi sau sigurante ascunse are.
     
  19. mariusperniu

    mariusperniu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Coupe
    ca sa vezi ce tip de bec e, nu trebuie decat sa te uiti din fata masinii la far, este scris intr-un colt, chiar pe sticla farului tipul de bec....nu trebuie sa desfaci nimic sa vezi tipul de bec...apoi se desface carcasa simplu, e prins cu o clema, nu surub...scoti becul din cele 2 cleme de tabla in care e prins, il desfaci din papuc si il inlocuiesti....am schimbat si io la a mea, ambele de faza scurta...imi spunea lumea ca tb sa dau farul jos, ca altfel nu se poate....aiurea...la A3 e loc destul sa umbli prin interior...bafta...
     
  20. romikatm 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B7 motor 2.0 tdi BPW 103 kW an 2007 ; A4 B8 avant motor 2.0 tdi CAGA 105 kW an 2009
    Traiasca domnu' Marius!Multumesc mult!
     

Distribuie pagina asta