1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori parcare la A3 8L - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de BEBE_BEBE, 14 Feb 2009.

  1. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    Am o problema la senzorii de parcare cand bag in retur senzorii se cupleaza si se aude un sunet continu care dureaza cam 1 minut si nu imi mai functioneaza senzori. Asta nu se intampla tot timpul. Ce as putea face ?
     
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    1. Unul din senzorii de parcare (fata sau spate daca ai din ambii) este defect sau cu probleme de contact. In momentul cand face asa, ar trebui sa ii faci o scanare cu VAG-COM si iti va indica exact care este acel senzor. Dupa care ramane sa investighezi daca este ceva contact sau trebuie schimbat. Pe perioada cand unul din senzori da eroare, intreg sistemul nu functioneaza
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  3. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    multumesc mult de tot pentru informatie have a nice day!!!raman dator:)
     
  4. anclomar 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4
    Salut, verifica sa nu fie mizerie de vreun senzor, am patit si eu si era un senzor foarte murdar si indica tot timpu k este ceva in spate
     
  5. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    anclomar, ce spui tu este cu totul altceva. La BEBE nu "indica" tot timpul cum se intampla daca senzorul este murdar sau se scurge apa pe el ci este vorba de un sunet continuu si ascutit (diferit de cel de avertizare distanta) care are semnificatia de defectiune a unuia din senzori. In urma acestei probleme, intreg sistemul parktronic nu mai functioneaza
     
  6. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    exact cum zice Rapier am sa o bag in garaj pe canal sa vad poate e vreun contact intrerupt ceva.
    daca este ars un senzor pot cumpara doar unul singur sau intreg ansamblul si oare gasesc originali poate daca stiti un pret ceva? ms mult
     
  7. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    gasesti la bucata fara probleme la reprezentata, numai ca vin doar cu un strat de primer pe ei si va trebui sa-l vopsesti. O alta alternativa ar fi ebay unde sigur gasesti si pe culoarea care iti trebuie si la un pret rezonabil. Nu stiu in schimb daca senzorii sunt diferiti in functie de pozitie (ex. stanga, drapta, mijloc stg, mijloc dr.)
     
  8. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Senzorii sunt identici (inclusiv fata/spate), nu conteaza pozitia lor. Ideea e ca inainte de a incepe sa umblii la ei, pune neeaparat VAG-COM-ul pe masina sa vezi exact care senzor e cel cu problema. Neplacut este faptul ca senzorii dinspre centru nu se pot vedea/umbla la ei/etc decat daca se da bara jos. La cei din laterale mai ai acces desi te chinui tare, dar la cei dinspre centru nu poti umbla fara sa dai bara jos pt ca sunt exact in dreptul ranforsarii metalice din interiorul barii si nu ai acces la ei.

    Atentie sa nu IMPINGI de ei pt ca nu asa se scot. Fiecare senzor intra intr-o "teaca" care are forma unui cilindru si care este lipita perpendicular pe bara in interior. El intra acolo si cand ajunge la capat (exact la fata spre exterior), face un click si se blocheaza. Are o siguranta/clema de blocare si riscati sa o rupeti daca apasati pur si simplu pe el. Repet, senzorii se desfac numai cu bara data jos.
     
  9. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    mersi am observat asta eu am atelier de tinighigerie lucreaza un prieten foarte bun de al meu si ma descurc in orice situatie maine cred ca o sa-i scot am totusi o intrebare daca ii vopsesc nu are nimic deoarece vopseaua este opaca...astept raspuns sa nu fac vreo prostie ai mei acum au culoarea neagra banuiesc ca originiala adica nevopsiti sunt in fusta de la bara dar doresc sa vopsesc bara complet si de aia ma intereseaza daca pot vopsi si senzori multumesc anticipat
     
  10. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    BEBE, nu am mai citit pe aici, dar in caz ca nu ai aflat raspunsul DA, poti vopsi senzorii. Cei OEM sunt vopsiti in culoarea caroseriei si sunt montati in bara nu in fusta de dedesubt. Acum depinde si de senzori, am auzit ca cei aftermarket mai dau erori daca sunt vopsiti. Totusi asta e ceva ocazional, de regula se pot vopsi fara probleme.

    iflorin, la ce te referi cand spui "pot face acest VAG-COM"? Te referi la a face o diagnoza la cineva care are interfata sau vrei sa achizitionezi una? Pentru a face o diagnoza, exista un topic http://www.clubaudi.ro/anunturi-imp...ara-care-ofera-ajutor-suport-caz-urgenta.html. Poti verifica aici cine din Bucuresti ofera asta si in general poti gasi pe cineva care sa te ajute la intalnirea saptamanala a membrilor din Bucuresti care are loc in fiecare Vineri (gasesti detalii in topicul dedicat acesteia din aria Intalniri). Daca doresti sa cumperi o interfata, cauta in sectiunea publicitate sau pe Google
     
  11. BEBE_BEBE

    BEBE_BEBE 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2008
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI 2003
    senzorii sunt originali ai masinii dar la a3 sunt in fusta barii de jos si sunt de culoarea ei
     
  12. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Da, scuze, ai dreptate, ma gandeam la A4...dupa am vazut ca ai A3. Dar oricum se pot vopsi
     
  13. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    sal

    Daca ii vopsesti nu arata obstacol ?
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2012
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu, masinile care au din fabrica, toate sunt vopsite!
     
  15. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Senzorii se pot vopsi fara probleme. Eu am dat 3 maini pe ei si functioneaza perfect.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2012
  16. Nobrain 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.8t quattro 2001
    Salut,
    Stie cineva unde este situat senzorul acustic (buzzerul, boxa, etc) cea care emite sunetul. Senzorii imi merg, dar nu am sunet.

    Mersi.
     
    Amykmy apreciază asta.
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La a4 se gaseste pe peretele stang din portbagaj, evident sub capitonaj. Poate te ajuta.
     
  18. edwarddist

    edwarddist 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2013
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Audi a4 b7
    La a4 b7 este sub panoul de sub luneta , acolo langa subwoofer .
     
  19. berbec 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2016
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a3 diesel tdi ,1,9 2001
    La modelul s3 2001 exista senzori de parcare?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Cauta bara cu gauri deja date pentru senzori si pe urma cauti cablaj, senzori, buzzer si asa mai departe. Instalarea se face dupa ELSA si o sa ai un retrofit facut ca la carte.
     

Distribuie pagina asta