1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Consiliere achizitie/cumparare A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de Bestie, 7 Apr 2008.

  1. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Salutari. Sunt nou pe aici pe forum si as dori sa va cer si eu parerea. Vreau sa-mi achizitionez din Germania un A3 2.0 TDI, din 2004 (8P daca nu ma insel se numeste modelul). Din ce am vazut pe mobile.de as gasi in jur de 14.000 Euro. Am aflat de pe site-ul protv.ro (parca), ca de la 1 iulie taxa pentru acest model din 2004 ar fi cam 400 E... Acum, ce as vrea eu sa stiu este o parere. Merita sa fac aceasta alegere, sau sa raman la Golf 5 (care era prima mea alegere, pana sa iau in calcul si A3-ul, pentru ca initial nu vroiam masina in 2 usi, iar cea in 4, sportback-ul arata prea a Variant) ? Are cineva un a3 2.0 tdi, care stie la ce sa-mi spuna sa ma astept? chiar credeti ca as putea gasi la ~ 14.000 in germania unul sau preturile de acolo sunt cam... fake-uri? care sunt "punctele slabe" ale a3-ului? ( de exemplu la golf-urile 4 sunt geamurile electrice, becurile din stopuri, switch-urile din usi... d-astea). Este mai scump la intretinere decat un G5?... Mai astept sfaturi, sugestii... ce ar trebui sa am in vedere... pentru a-mi lua o masina buna.

    Mentionez ca vreau ca masina sa fie 2.0 tdi, neagra, geamuri electrice, climatronic, comp de bord (astea sunt...a must).


    PS: Momentan conduc un Golf IV, deci nu sunt chiar strain de grupul VAG...
     
  2. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Masina este excelenta! motor, caroserie..comfort...nu ai ce sa-i reprosezi.
    Ca sa cumperi o masina buna in primul rand ai grija de unde o cumperi! te sfatuiesc sa cauti mai intai la autohouse-urile specializate pe Audi, sau direct la Audi in Ingolstadt sau Wolfsburg...eu asa am procedat. Masini bune gasesti si in alte parti dar ai grija sa fie un seller neamt, nu vreun arabete ce vinde masini in DE.

    Ar fi excelent daca ai avea pe cineva acolo sa o verifice in prealabil.
    si tine minte NU te arunca la preturi mici! masinile bune au pretul lor!

    bafta
     
  3. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Parere proprie

    Eu am renuntat la Golf 5 fara sa vreau (accident) si am avut posibilitatea de a cumpara un BMW 330 XD din 2005 sau un alt Golf 5 :)
    Dar de mult aveam o slabiciune pt A3 si m-a convins ca merita toti banii.
    Diferenta dintre masini este enorma practic ai alt feeling in A3. Tinuta de drum,stabilitate,acceleraratie net superioara. Cat despre confort sa nu mai vorbim.
    Ce te sfatuiesc ca atunci cand gasesti o masina sa te uiti la contact si dupa nume sa iti dai seama ce nationalitate este managerul. Fereste-te cat poti de mult de turci ca mai mereu trag tepe! Ca si loc de unde se merita sa cumperi masini din germania este partea de nord. Sunt mai corecti si ai sanse sa gasesti masini foarte bune.
    Ca si pret este putin 14.000 dar asta depinde de cati km are masinuta precum si dotarile ei. Pretul lor pleaca de undeva de la 16.000 si creste...:p
    Deci evident alege A3-ul 2.0 TDI. Daca vrei sa te convingi iti ofer un drive test cu a mea:yes:
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Asa cum au zis si colegii sa te feresti de dealeri turci si char romani in germania! Sincer, nu am nimic cu ei dar am prieteni care aduc masini de dincolo si se feresc sa cumpere de la ei!
    PS: culoarea neagra si rosie este foarte cautata la A3, de multe ori, daca cumperi masina second, platesti in plus si pentru culoare!
     
    alin_18 apreciază asta.
  5. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
  6. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Eu zic ca este frumoasa masinuta. Dar trebuie incercata si sa aibe carte de service neaparat;)
    Sa ne anunti in legatura cu alegerea facuta.
    Plus ca daca o sa o cumperi pe firma poate mai scade din pret
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ma intreb de ce oare toate masinile aduse si care sunt la vanzare in tara au in jur de 130.000 de kilometri!:) Bun, nu vreau sa zic ca asta nu are, e posibil, pentru ca e din 2004 totusi, dar... Nu ii inteleg pe speculantii astia, ce au cu cifra asta magica 130.000. Sa o duca si ei la 50.000 si stim o treaba, nu? Scuze:sign_ot:
     
  8. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Momentan studiez si piata de la noi, dar si ce mai apare pe mobile.de. Zilele astea o sa ma duc sa vb cu un cunoscut care mi-a adus fosta masina din Germania. El cu asta se ocupa. Si atunci o sa ma hotarasc daca o sa apelez iar la el sau o iau de la noi... Evident, daca gasesc ceva ok ca bani si ca masina... o iau, fara a mai sta pe ganduri.

    Legat de audi-ul de mai sus din link-ul de la autovit am vazut ca avea o galma pe cauciucul din dreapta-spate si pe usa din stanga, unde este "cotiera", daca pot sa-i zic asa, locul de pe usa pe care se poate sprijini mana stanga, erau 3 crapaturi cam de... 0,5 - 1 cm, prin care se vedea buretele, sau...ce e acolo sub tapiterie. In rest, masina mi s-a parut ok, tragea bine, nu batea, nu zdraganea....
     
  9. valyp67 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A3
    Eu am A3 cumparat acum de 5 zile din Koln culoarea argintie 4usi din 10/2000 si are 127000km in bord,iar in cartea service are facut ultimul service in luna 10/2007 si scrie 117000km in bord. Care-i adevarul?
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai la km aceeia i-au facut ultima revizie(ulei,filtre etc). Se pot verifica km reali dar,exista threaduri deschise in care afli unde si cum;) Da un search.
    Oricum sunt totusi exagerat de putini km tinand cont ca are 8 ani vechime,parerea mea. Dar daca este buna masinuta e ok. :icon_thumright:
     
  11. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Eu am specificat "masinile aduse si care sunt la vanzare in tara", nu cele cumparate direct din germania!
    Sa-ti dau un exemplu: acum 2 zile vorbeam cu un tip care a adus (pentru vanzare) in seria 5, gri inchis, foarte bine intretinuta, din 2001 cu 120.000 la bord si carte de service! "Mda" i-am zis eu cand am vazut kilometri! Pana la urma mi-a zis ca masina are 300.000 de km. si i-a facut carte de service in Germania cu 120.000!!!!!!!!!!!!! Asta suntem noi, dar din pacate i-am infectat si pe nemti!
    Acuma...ce sa zic, tu ai laut masina din germania, este posibil sa fie OK, mai ales daca ai luat-o de la un neamt particular si nu de la un handler... dar eu nu mai bag mana in foc nici pentru nemti, mai ales handlerii! Autohouse-urile sunt cele mai sigure!
     
  12. valyp67 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A3
    Da,dar te mai uiti si la uzura volanului,schimbatorului si la pedale pe care stau picioarele si mainile cam permanent la condus,astfel ca iti poti da seama daca e real sau nu cu ce se scrie in cartea service sau in bordul masinii.
     
  13. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Daca in germania se umbla la kilometraj si poti sa le dovedesti in fata legii asta atunci poti da in judecata pe cel ce vinde masina acolo!
    Asa cum zici si tu reprezentantele din germania sunt cele mai de incredere;)

    valyp67 sa sti ca se pot schimba toate astea foarte usor si mai ales daca masina a fost implicata in accident!
    Deci nu prea poti avea incredere in uzura elementelor din habitaclu
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Clar, se face si puscarie pentru asa ceva, dar....Cat despre volan, schimbator si pedale, le-ai schimbat, ai mai dat si kilometri inapoi si masina e noua:) Dar sa nu mai fim asa de pesimisti si banuitori!:))
     
  15. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Dupa indelungi cautari dar totusi putine variante, in proportie de 99% o sa iau aceasta masina

    http://masini.ro/masini_second_hand/anunt/110316/audi-a3.htm

    am mai negociat ceva si la pret, am dus-o si la un test cu vag-com-ul la Dragos Voinea (TCM Turbo) si a iesit ok...

    Parerea voastra care este?
     
  16. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Chiar e frumoasa masina si anul e bun! Bafta si daca o cumperi te asteptam cu ea pe forum cu mute poze!
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai eu zic ca se merita. Frumoasa masinuta
    Oricum consumul e minciuna eu nu am scos 6 nici cand nu calcam acceleratia:)
     
  18. valyp67 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A3
    Da e adevarat ce zice cata adc,si plus de asta ce te vei face cand vei vrea vreodata sa mai vinzi masina asta pe doua usi ca tare foarte greu se mai vand masinile astea pe doua usi,ca doar n-o sa o tii pana la adanci batranete caruntete...Eu unul as cauta alta,dar obligatoriu pe 4 usi.
     
    Ultima editare: 17 Apr 2008
  19. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Stiu ca se vand mai greu astea, dar mie sincer versiunea in 4 usi nu-mi place. Mi se pare ca aduce a masina break. Si aveam de ales intre A3-ul asta, Golf V (in 4 usi) sau modelul de A4 (8E) din 2004. Intr-un final am eliminat Golful a ramas doar A3 si A4. Si am ales A3-ul pentru ca este mai nou ca si creatie decat acel model de A4.
     
  20. ct20bre 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Apr 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    opel astra
    buna alegere, e beton masina pe care ai ales-o si sa stii ca este cu mult peste A4 ala din 2004... eu am un audi din 2004 si am avut un A4 din 2003 modelu vechi....si este diferenta destul de mare sa stii...numai bine
     

Distribuie pagina asta