1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stergatoare si brate - in fata si la hayon - stropitori parbriz si faruri la A3 8P

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de raulmd, 8 Sep 2008.

  1. raulmd 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audia 3 sb 1.9 tdi 105cp m5 negru fantomatic
    prima data pe forum si prima problema. cand sterg parbrizul cu jeturi de apa stergatoarele raman putin mai sus decat normal.daca mai sterg o data revine la normal.chiar daca in manual scrie ca dupa stropire si spalare stergatoarele mai fac o cursa dupa cateva secunde la mine nu mai face niciuna. multumesc
     
  2. gigi72 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    slatina
    Masina:
    Audi Q3, 2.0 tdi (E5 sau 4 sau 3....)
    masina are senzori de ploaie ?
     
  3. raulmd 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audia 3 sb 1.9 tdi 105cp m5 negru fantomatic
    nu are senzor de ploaie.multumesc de raspuns. mai explic odata. dupa ce stropesc si isi face ciclul acela de 4-5 ori, cand revine ramane putin mai sus decat normal(cand nu se vede deloc din interior) si nu mai face nicio cursa cu scrie in manual ca ar mai face una. daca mai dau eu in jos maneta ,stergatoarele mai sterg odata si revin in pozitia normala. dar si asa nu de fiecare data.rezolvare?
     
  4. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    la mine face ciclul complet, dupa 4 mai face una la un interval de cateva secunde.
    uneori si mie imi ramane stergatorul din dreapta putin mai sus, il vad (in mod normal nu le vad)
    ii mai dau o data in jos, mai face o tura si se ascund aman2 la locurile lor
    nu cred ca e o problema grava...
     
  5. raulmd 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audia 3 sb 1.9 tdi 105cp m5 negru fantomatic
    dupa cate secunde mai sterge odata?
     
  6. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    intre 5 si 10 secunde maxim...
    nu am stat sa cronometrez niciodata exact timpul...
     
  7. raulmd 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audia 3 sb 1.9 tdi 105cp m5 negru fantomatic
    multumesc .stiu ca nu e o problema grava dar ma enerveaza. o caruta de bani si nu mai voiam sa ma enerveze ceva la aceasta masina noua.o zi buna la tine.
     
  8. taz

    taz Banned

    Înscris:
    16 Aug 2008
    Locație:
    Sadr al Yusufiyah
    Masina:
    Audi A4 B6 S-line 2.5 V6 TDI quattro, fost -132 KW 180 CP actualmente 151 KW 205 CP
    poate fi o chestie minora...
    nu trebuie sa te ambalezi si sa-ti cataloghezi masina ca fiind una slaba din astfel de chestii...
    o zi buna si sper sa-ti remediezi rapid problema.
     
  9. TTR 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0TFSI quattro
    Stergatoare A3

    La mine fac ciclul in functie de umiditatea parbrizului, dar eu am senzor de ploaie. Dar asa cum ai zis si tu, dupa ce isi face ciclul de 4-5 ture depinde, raman putin mai sus stergatoarele dar revin imediat mai jos in pozitia corecta sa nu se vada din interior. Nu mai fac nici o cursa asa cum zici tu :( Asta dureaza fractiuni de secunda. Daca aflu ceva in legatura cu problema ta iti spun.
     
  10. kta78344 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P 1.6
    Salut

    Nu este o problema, este un detaliu tehnic la care s-au gandit cei de la Audi. Nu stiu daca ai observat, dar chiar daca nu folosesti stergatoarele, cand scoti cheia din contact, din cand in cand isi modifica pozitia. Scopul este sa nu uzeze sau sa deformeze lamela stergatoarelor stand parcate pe o singura parte, astfel din cand in cand se schimba pozitia de parcare.

    PS: ai sa vezi ca, chiar daca nu le folosesti, din cand in cand la scoaterea cheii din contact isi vor schimba pozitia.

    Audi = progres prin tehnologie, nu?
     
    Zoomless92 apreciază asta.
  11. cezar

    cezar Banned

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    IASI
    Masina:
    audi a3 2005 tfsi, 200cp, quattro
    si eu am avut aceeasi problema , pina am inteles despre ce e vorba, numai ca la mine chiar stateau mai sus, tot timpul, si nu gasea nimeni cheie sa le demonteze, asa ca am rezolvat eu simplu: le-am tras cu mina mai jos... ca la tara nu?:))
     
  12. raulmd 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2008
    Locație:
    tulcea
    Masina:
    audia 3 sb 1.9 tdi 105cp m5 negru fantomatic
    multumesc cu stergatoarele m-am obisnuit. dau pana se aseaza bine.
    ce ma fac cu open-sky-ul scartzaie cand sta inchis???
     
  13. mariusperniu

    mariusperniu 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Coupe
    Salut,
    are dreptate kta78344...si la a mea se intampla la fel, desi nu fol stergatoarele, cand opresc masina si scot cheia din contact, ele coboara sub linia neagra de la baza parbrizului...
    cand ploua si folosesc stregatoarele, ele stau putin ridicate, peste linia neagra de la baza parbrizului, desi sunt in pauza, adica in tempomat...coboara doar cand scoti cheia din contact...prety smart I would say.. :)
     
  14. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    ele coboara tocmai pentru a nu fii furate... daca incercati sa schimbati un stergator in afara de pozitia de service o sa vedeti ca nu puteti, tocmai deaia cand scoateti cheia din contact ele coboara iar cand puneti contactu ele urca sesizabil
     
  15. Razvy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    2007 Audi A3 2.0TFSI quattro
    Si la mine e la fel..sunt momente cand sunt mai ridicate..alteori coboara singure (mai ales cand scot cheia din contact).. desteapta treaba...numai ca pentru unii tarani din Rromanica..asta inseamna ca daca nu le poti ridica..tre sa indoi neaparat lamela de cauciuc...ca sa vada omu ca ai parcat aiurea (chiar daca ai stergator si in spate)..si astfel sa iti beleasca bunatate de stergator .. (a ramas deformat si nu mai sterge bine)..:( Ura dragutza mea tzaranuu s-a mutat la oras..:banghead:
     
  16. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Este valabil doar la A3 8P si/sau A4 B8? Ma gandesc daca acest feature exista si pe platforma lui A4 B7?
    Daca pot ridica stergatoarele si fara contactul pus inseamna ca nu au aceasta optiune, nu?

    PS: Care e pozitia de service? Sau exista pe maneta din interior marcata o astfel de pozitie?
     
  17. sere

    sere 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti & Constanta
    Masina:
    A3 Sportback 2.0FSI
    @gaby1773 daca poti sa le ridici fara contactu pus inseamna ca nu ai aceasta optiune.
    Pozitia de service a stergatoarelor se activeaza din maneta stergatoarelor nu mai stiu exact care era secventa parca pui contactu iei contactu si dai in jos de stergatoare ca si cum ar da o singura data si stergatoarele se opresc undeva pe la mijlocul cursei pe mijlocul parbrizului
    Sper sa fii fost de folos si iti zic ca s-ar putea sa ma insel in legatura cu activarea pozitiei de service a stergatoarelor
     
  18. redguy 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A3 1,9 TDI (2006)
    Stropitori ștergătorul pentru lunetă/hayon la A3 8P - diverse probleme

    Are cineva ideie de ce nu mai merge? Am rezervorul de apă plin. A mers tot mai slab o perioadă și acum nu mai merge deloc. Se aude totuși motorașul deci nu cred că e de acolo. Se vede puțină apă când țin clapeta apăsată dar cam atât.

    Idei?
     
  19. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    Aceeasi problema o am si eu :(
     
  20. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    desfaceti stropitoarea scotand plasticul de la stergator.
    apoi apucati cu un patent acel stut metalic si trageti-l afara.
    e posibil sa fie infundat
    dati in timpul asta si de la maneta sa spele pe spate si vedeti daca e puternic jetul. aveti grija sa nu fie nimeni in spate
    de obicei se infunda cu mizerie
     

Distribuie pagina asta