1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Intretinere si revizii - Resetare interval Service la A3 8P 2.0TDI - 140cp

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de antistar, 28 Ian 2009.

  1. antistar

    antistar 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportback 2.0 TDI S-Line
    Ea : A3, sportback, 1.9TDI, 140 cp; feb 2005; 108k KM... (impecabila din toate pct de vedere ale soferului care cunoaste lucruri de baza despre intretinerea masinii)... adusa de un prieten de la prietenii nostri care le fac... recte nemtii...

    (trecem acum peste visul meu : Audi.... ; acum vis implinit)

    M-am uitat peste o buna parte din threadurile despre A3, am vazut diverse opinii si as avea urmatoarele intrebari/nelamuriri :

    Cat ma costa kit-ul de distributie la ea (detin prieten de incredere cu service); scuze pentru incompetenta de a nu avea timp efectiv de cautare pe net a kitului...

    Are DPF? din cate stiu eu nu, si totusi in cartea in nemteste zice despre intretinerea filtrului de particule...

    As mai vrea, in masura in care se poate, sa imi spuneti parerile voastre despre motor; as vrea sa stiu la ce sa ma astept sa mai inlocuiesc in urmatorii 10-15k KM... ca dnu tariceanu mi-a spart fondurile suplimentare dedicate masinii prin magnifica lui taxa de inmatriculare.... :|

    Am o cunostinta la Porsche si incerc sa fac rost de manuale in limba engleza/romana ; o sa va tin la curent, si daca fac rost va promit un scan la carti, pentru ca am vazut ca nu prea este rost de ele...

    Multumesc anticipat,
    Radu
     
    Ultima editare: 28 Ian 2009
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Scuze...e o greseala sau nu stiu eu bine. 1.9 TDi 140CP? 1.9TDi era de 131 CP. 140 CP are 2.0 TDI...cel putin la A4. La A3 e altfel?

    Intreb pt ca intretinerea nu e chiar la fel la cele doua motorizari si de 1.9 de 140 CP nu am auzit
     
  3. antistar

    antistar 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportback 2.0 TDI S-Line
    Avand in vedere ca este motorul de 1968 cm cred ca ar trebui sa aiba 131. In DE, pe tester i-au iesit 141 de caluti :))
     
  4. buss

    buss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 2001 1,9TDI
    1968 = 2.0 :)

    1896 = 1.9 :yes:

    la mine kit distributie pt cod motor BKD = aprox. 1000 ron (zic aproximativ ca sunt mai ieftine sau mai scumpe de suma asta dar nu cu mult)

    felicitari pt achizitie si multi km fara evenimente. Cheers! :)
     
    Ultima editare: 28 Ian 2009
  5. cristi_

    cristi_ Banned

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    București
    2.0 tdi = 140 cai
    1.9 tdi = 105 cai
    Daca vrei manual in limba romana iti pot da eu unul sa ti-l faci xerox, fiindca dureaza cel putin o luna pana iti aduce.
    In rest ai facut o alegere buna ! :icon_thumright:
     
  6. antistar

    antistar 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportback 2.0 TDI S-Line
    Multumesc Cristi :
    Eu saptamana care vine sunt in concediu, de pe 2 pana pe 8, am putea sa ne vedem si sa imi fac un xerox. Cum preferi si tu si cum iti este si tie ok, eu sunt deschis la variante.

    O sa-mi cer scuze, membrilor care sunt mult mai bine informati ca mine in legatura cu motorul masinii si cu datele fixe.

    Inca nu am primit raspunsul la o intrebare : are DPF? stiu ca DPF-ul ar trebui sa fie vizibil sub masina si stiu cum arata si nu am vazut nimic care sa arate a DPF.

    Multumexsc tuturor pentru urari si o zi excelenta in continuare
     
  7. Bestie

    Bestie 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI Quattro AVF 2003
    Poate are 140 CP pentru ca a fost resoftat. cine stie
     
  8. BlackCat Bronze Member

    Înscris:
    17 Feb 2008
    Locație:
    Nordrhein-Westfalen
    Masina:
    A3
    nu nu sigur ii 2.0 1000%
     
  9. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    La motorul meu , 1.9TDI , ASV distributia + pompa apa am ajuns la 700 ron , plus manopera 450 , uleiul undeva de 300 + filtru ulei , manopera... moca ca l-am schimbat eu
     
  10. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Parca e ametita toata lumea :rtfm:
    audi a avut motoarele de generatie veche,bazate pe cilindreea de 1.9, pana in anul 2003 aproximativ,asta include pe cele de 101,131,150cp, si care mai erau..din 2004 au lansat noua generatie de modele,ma refer la a3, cu noile motoare diesel,care constau in unul singur de 1.9,cu 105cp, iar doua de 2.0, unul de 140cp, si unul de 170cp..

    antistar, ai scris clar ca ai masina din 2005 si ca e 2.0..deci de unde resoftat, sau teoria centimetrilor cubi ? :blink:
     
  11. andrei_alionescu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2011
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 2.0 TDI 2009
    Revizie motor diesel Common Rail 2.0 TDI - ce trebuie schimbat - cum procedam ?

    Mi-am cumparat de curand un A3 2.0 TDI common rail din germania. Masina este din 2009 cu 178000 km. Are toate reviziile facute la reprezentanta audi, pentru 2 ani de zile si 180k de km am observat ca avea reviziile facute tot din 3 in 3 luni aproximativ. Acuma vreau sa ii fac revizia la 180.000, planul de service e in nemteste deci nu am inteles nimic de acolo. Am incercat sa il descifrez cu google translate dar nu am reusit mai nimic.
    Spuneti-mi la 180 de mii ce implica revizia? filtre, ulei, astea sunt la ordinea zilei, dar distributia vine tot la km astia?
    Nu imi vin intrebari in minte sa pun acuma, dar daca mi-ati mai da info si sfaturi despre revizia de 180k v-as fi recunoscator.
     
  12. marian_tks_24 Banned

    Înscris:
    26 Feb 2011
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    AUDI A3, 1,6 benzina, 2007
    Cun se reseteaza SERVICE?

    Puteti sa-mi spuneti si mie cum se reseteaza SERVICE la un Audi A3 din 2007 ca nu gasasc aici la modelul meu?
     
  13. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Incearca metoda din fisierul atasat.
     
    gabriel moisescu apreciază asta.
  14. justmeeu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A3-MOTOR 2000CC,motorina-2008
    Am si eu un audi A3 8P 2.0tdi quatro 140 cp an 2008 si as vrea sa imi dea si mie cineva un manual de service/intretinere (xerox ), pentru ca eu l-am pierdut pe al meu.
    Sau cine se pricepe sa-mi spuna cam ce se schimba - la cati km se schimba, etc. In momentul de fata am 62.000 de km cu ea si nu am schimbat decat uleiul, filtrul de ulei, filtrul de aer si cel de polen.
    Multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Oct 2013
  15. zuxy 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 Avant 3.0 TDI (CVUA 235 kW) 2016
    Buna, pentru au A3 2.0 TDI 140cp din 2010, cod motor CFFB, stiti cati litri de ulei motor sunt necesari, si ce norma vw trebuie sa aiba? multumesc
     
  16. Laurik03 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P(BMN) 2.0TDI 170 CP 2006
    A venit momentul sa fac a 2 a revizie de cand am masina.
    Am aprox 15.000 km de la ultima revizie si uitandu ma prin caietul de service, din care nu inteleg nimic pt ca este in germana am observat ca neamtul a facut revizia din 30 in 30.000 km. Din ce mi au zis diversi mecanici cica se face din 15 in 15.000 km.
    Voi la cat schimbati filtrele si uleiul?
     
  17. bobby_iacob2005

    bobby_iacob2005 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 4G 2012 2.0TDI CGLC
    Stiti cumva cum pot reseta mesajul "Service" la masina din semnatura?
    Initial imi aparea Service reminder 14 days, 13 days..., 1 days, iar acum SERVICE DUE.
    Am incercat metoda din ceasuri dar nu functioneaza. Trag de butonul dreapt, pun contactul:
    - apare mesajul Service (care oricum apare si fara sa trag de buton) si (tinandu-l in continuare tras ) problema e ca nu apare mesajul ce ar reseta intervalul service "--", ci se muta la Oil service "365 days 15000km", iar aici se reseteaza intervalul de schimb ulei"---".
    -daca tin de butonul drept tras si apoi apas pe cel din stanga nu are efect
    -am incercat si cu VAGul dar degeaba (am dat "0" Test>Save la Service Reminder) dar tot sunt atentionat cand pun contactul ramane "SERVICE DUE" .Am atasat si ce apare ca sugestie: If you need to reset service reminder please use the Automatic Service reset Under Applications).In Applications nu am gasit o asemenea functie :-(
     
    Ultima editare: 25 Oct 2015
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum deschizi VCDS, in dreapta ai SRI Reset. Incearca acolo.
     
  19. Cristi.F 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI, Quattro
    Salut,

    Am un A3 2009 2.0 TDI, in bord imi amar doua chestii, Oil Change si Service. Foarte curand ajung la 100.000km si amandoua se suprapun ca data, adica in 1.300km sau 20 de zile. Cine imi poate spune care e diferenta dintre ele, sau macar ce inseamna Service. Am sunat la un service si baiatul de acolo mi a zis ca nu ar trebui sa schimb decat filtre si ulei ca fiind common rail distributia se schimba la 150-180.000km, dar nu as vrea sa risc.
     
  20. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Pai una din ele e schimbare uleiului, cealalta e revizia filtrelor. La noi, ambele inseamna acelasi lucru, ca atunci cand schimbam filtrele, schimbam si uleiul.
    Poti reseta intervalele alea ori din computerul de bord, ori sigur din vcds.
    Bafta!
     
    Cristi.F apreciază asta.

Distribuie pagina asta