1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Bara spate la A4 B5 - demontare - inlocuire / modificare - etc. ...

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Parasutistul, 29 Ian 2008.

  1. Parasutistul

    Parasutistul 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.8T 20v AEB quattro 1997
    M-a atins unul in parcare si s-a distantat cativa cm bara spate dintr-un colt.Am incercat sa o demontez...am vazut in manual undeva dar nu e prea explicit adica am demontat suruburile din podeaua portbagajului,bara vine in spate cativa cm dar nu reusesc sa o eliberez de pe colturi.A mai demontat cineva?Multumesc.
     
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    si eu trebuie sa o demontez un pic dar cand vine caldura
    incerc sa iti atasez ceva, sper sa iti fie de folos
     
  3. Parasutistul

    Parasutistul 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.8T 20v AEB quattro 1997
    Aveam si eu asta merci dar faza e ca nu inteleg...daca o sa te uiti la bara o sa vezi ca nu se vede nici un surub etc etc pur si simplu nu poti sa o tragi afara....
     
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Din cate inteleg eu mai intai tre sa demontezi suruburile din portbagaj, apoi se scoate din clema laterala prin tragere (nr. 2 in poza de pe pagina 1) si se trage spre spate, apoi ar trebui sa iasa.
     
  5. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    V8n tdi are dreptate, dar vezi la montaj daca clemele care ramin pe caroserie nu s-au deplasat, pentru ca o sa iti ramina luft daca nu sunt la locul lor
     
  6. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Se pot regla si alea, uita-te pe desen ca sunt niste suruburi de reglare.
     
  7. Parasutistul

    Parasutistul 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.8T 20v AEB quattro 1997
    ....clemele...m-am 'chiorat' pe sub masina vreo 20 min...nu vad nici o clema si nu vad cum as putea trage de ceva.
     
  8. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    uite manualul ce zie, iti atasez
     
  9. raresicu76

    raresicu76 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2007
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi a3 Sportback 1.2TFSI S-tronic Pro S-line
    Dupa ce scoti suruburile,tragi de bara in lateral. Vezi ca manualul da doua modele , pina la o anumita serie de croserie.
     
  10. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    salut

    salut..vreau si eu skitza ptr un motor 1.8 5v model 98.multzumesc
     
  11. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Pt. bara spate A4 Avant '98.
    Iti trebuie si pt. bara fata?
     
  12. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    salut

    defapt si de drept am nevoie de o skitza ptr caseta de directzie cum se da jos unde o pot gasi cat costa daca ma potzi ajuta !multzumesc astept rasp!
     
  13. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Sorry! Dar topicul este despre bara spate.
    Oricum uite schemele pt. caseta de directie. Celelalte informatii - la reprezentanta sau magazine.
     
  14. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    ms mult .raman dator cu o bericioaica!
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    pe scurt pentru demontare bara spate a4 b5 avant:
    se deschide portbagajul, se ridica mocheta de deasupra rotii si se desfac inelele de agatare sa le zic asa dinspre exterior. mai trebuie desfacut si ornamentul de la partea inferioara a portbagajului dinspre haion( la mine are si o banda cromata). sunt 2 suruburi torks, unul in stanga si unul in dreapta.
    veti vedea pe fiecare parte cate un surub care se desface cu cheie de 17.
    se indeparteaza ornamentele laterale ale incintei portbagajului( cele pe care se gasesc capacul de la magazia de cd-uri si cel de la triunghiul reflectorizant.
    se vor vedea inca 2 suruburi care se desfac tot cu cheie de 17 si se pot scoate cu o tubulara pentru a evita sa scoateti capacele laterale cu totul.
    dupa ce sunt desfacute cele 4 suruburi, in dreptul rotii se trage de bara. cand au iesit suportii laterali de bara complet se poate trage bara din spatele masinii, preferabil sa fie 2 persoane(una in stanga si una in dreapta) care sa traga in acelasi timp de bara.
    imi pare rau ca nu am niste poze. e mai mult de explicat decat de facut, se scoate simplu insa este o pozitie proasta pentru suruburile de sub ornamentele laterale
    spor la treaba ;)
     
  16. paco_florin

    paco_florin 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 2000
    Sorry

    Nu te supara de unde ai manualul asta despre audi A4 B5? si dak poti sa imi spui si mie unde as putea sa il gasesc... Merci mult
     
  17. audiaudi2424

    audiaudi2424 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    AUDI A4 2002...1,9TDI..131 CAI
    am si eu o rugaminte imi dai si mie ceva pt bara spate b6 ca am colturile putin iesite...merci...cum o reglez
     
  18. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Avand timp liber azi m-am decis sa incerc sa rezolv o "problema" mai veche, respectiv felul in care sta bara spate.
    Pe partea stanga bara e putin bagata inauntru iar ca rezultat coltul dinspre aripa iese putin in afara din arcada, neformand o arcada. Totodata se vede si sub ornamentul de la stop, ar trebui sa fie la "fata" cu el dar e mult mai bagat inauntru .

    Problema e in felul urmator. Am desfacut cele 4 suruburi din portbagaj si le-am scos. Am aranjat bara asa cum trebuie sa fie insa nu pot pune suruburile. Acele canale de ghidaj din prinderea barei nu se aliniaza cu gaurile din portbagaj :wtf: .

    Din pacate nu am avut chiar atat de mult timp liber si nu am dat bara jos de tot sa vad daca pot gasi vreo solutie.

    Ma gandesc ca poate s-a mai lovit cineva de o situatie asemanatoare si a gasit rezolvare. Eu am vazut ca cele 2 tuburi care culiseaza in interiorul caroserie sunt prinse de armatura barei cu un surub(cel putin atat am vazut eu, poate sunt mai multe). Poate acele tuburi se pot regla(micsora sau mari gradul de 90 de grade) astfel incat sa nu mai cada perpendicular pe armatura barei si sa se poata alinia gaurile din tuburi cu cele din caroserie. (am atasat foto).

    Astept un sfat din partea voastra.
    Multumesc !
     
    Ultima editare: 10 Aug 2009
  19. danutzu_2001

    danutzu_2001 Bronze Member

    Înscris:
    16 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 2018 2.0 Diesel IF-14-MHB
    Salut,
    "manualul" asta se numeste ElsaWin si e pe net.
     
  20. gigi22 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2009
    Locație:
    oradea
    Masina:
    a4
    stie cineva cum dau jos bara spate audi A4 avant 2005?am fost la un service pt a-mi monta un carlig,si nu au reusit sa o dea jos,mersi
     

Distribuie pagina asta