1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Parasolare luminate la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de turku, 1 Mar 2010.

  1. turku 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Severin
    Masina:
    A4, 1,8i
    Salut, am deschis un nou thread la o intrebare a mea deoarece nu am gasit cu functia "cauta" raspuns...asadar: am un A4B5 an '95 are parasolare simple, de fapt si plafoniera este simpla, cred ca masina nu are "pachetul lumini" si am gasit la cineva parasolare cu bec la oglinda de curtoazie, intrebarea este, daca le iau pe acestea, unde se leaga firul de "+", la papucul de la plafoniera cumva? ..ca nu as vrea sa fac vreo improvitatie, si daca ar apare vreo eroare ceva pe tester...mersi
     
  2. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Da,legi la + de la plafoniera,dar vor sta firele pe-afara si nu-i frumos.Mai bine le lasi asa!
     
  3. turku 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Severin
    Masina:
    A4, 1,8i
    mersi pt raspuns, dar banuiesc ca o sa vina sub plafon, asa ca nu cred ca o sa se vada...
     
  4. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Consider ca este prea mult de munca inutila,dar daca tu vrei iti poti pune.Daca vrei ca firele sa nu se vada trebuie sa dai jos tapiteria de pe plafon ceea ce consider eu ca este cam greu si necesita multa rabdare.
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pe tester nu apare nici o eroare de la luminile plafonierei(voi chiar credeti ca testerul vede si ultimul surub?).Firele se pot trage pe sub tapiterie,prin gaura de la plafoniera fara a demonta plafonul
     
  6. Old School

    Old School 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi '80 Tdi
    Este foarte simplu de pus...ce naiba mai baieti, altii de pe alte forumuri din occident fac tot felul de imbunatatiri la masinile lor si noi nu putem lega doua fire!? Eu imi fac asa ceva dar la un Audi 80 b4 si am sa revin cu poze si explicatii cat de curand. Nu e nevoie sa dai plafonul masinii jos... cea mai simpla metoda de a trage un fir printr-o teava sau spatiu ingust, este de a introduce mai intai o sarma, dupa care se leaga firul de sarma introdusa si se trage sarma cu tot cu firul de care ai nevoie.

    PS: Dupa ce fac rost si de al doilea parasolar cu iluminare oglinda ma apuc de treaba si fac si cateva poze pentru a fi mai explicit.
     
  7. marcon242

    marcon242 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    a4 1,6 1995
    legare fire oglinzi interioare

    Am montat la masina mea asa ceva (a4 b5 1995) trebuie sa dai o gaura cu un burghiu de 6 sau mai mare (max 8) in spatele plafonierei, este un cerc imprimat in tabla, pe acolo vin firele la cele cu lumina in oglinzi din fabrica.
     
  8. florin_andrey86

    florin_andrey86 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2009
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    audi A4, motor 2.0 tdi, cod CAGA, fab 2008
    ati reusit cu parasolarele luminate???
    eu am montat si nu trebuie nici o gaura, nici o dat jos tapiteria de pe plafon
    pasi de urmat:
    cumparat parasolarele cu tot cu fire, de la parasolar pana sub bord
    - dat plafonu jos (se desfac toate manerele, parasolarele, plafoniera, stalpii)
    - NU SE SCOATE DIN MASINA PLAFONUL
    - se impinge plafonu catre spatele masinii
    - apoi se trag firele prin armatura de la plafon(are gauriile date) se trage firul de la parasolarul din dreapta pe langa firele dela plafoniera, pe stalp pana sub bord.
    - legatele firele la + si -
    - scoase mufele de la alimentare parasolarelor prin gaura unde fine "pivotul" parasolarului (adica prin gaura de langa usi,)
    - se pune plafonul la loc ( aveti grije la montare ca in parte din spate, la luneta, are "cuta"/indoitura si intra pe tabla de la plafon)
    - apoi se monteza toate manerele, parasolarele, plafoniera, stalpii

    SUCCES.....
    p.s. toata operatiunea dureaza max 3-4 ore

    dupa tot "ajutoru" am nevoie de o informatie, daca stie cineva sa-mi spuna ce fel de becuri sunt la parasolare? model si tip
    stima
     
  9. marcon242

    marcon242 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    a4 1,6 1995
    Becurile sunt de 3W, nu cred ca gasest la magazin, le-am inlocuit cu led-uri, era mai usor sa dai gaura in spatele plafonierei, aveai alimentare din plafoniera si nici nu era necesar sa muti plafonul, operatiunea dura 30 minute.
     
  10. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Salut domnu Florin,daca lucrezi unde lucrai si in 2009, afla ca becurile sunt ca cele de la numar dar mai subtiri si lunguiete.Bafta.....
     
  11. florin_andrey86

    florin_andrey86 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2009
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    audi A4, motor 2.0 tdi, cod CAGA, fab 2008
    @ marcon242 - eu nu vorbeam de improvizatii.......
    @ mario79 - tot acolo lucrez, dar nu vad rostul locului de munca cu tema postului.....in fine.....cum sa cer la magazin "vreau si eu becuri cum sunt ele de la numar dar mai subtiri si lunguiete"???
     
  12. freemind 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 - 1,9 TDI / 66 kW - 1998
    Am urmatoarea problema: becul de la parasolarul dreapta sta permanent aprins, indiferent de pozitia aparatorii de la oglinda... se poate repara ceva sau trebuie schimbat tot parasolarul?
     
  13. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Desfa si vezi, ar trebui sa aiba un intrerupator. Nu cred ca trebuie sa schimbi tot parasolarul !
     

Distribuie pagina asta