1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Plansa bord dezlipita la a4 b5.

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de karaspunk, 20 Mar 2010.

  1. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    Salut.Am si eu o problema care din cate am inteles este destul de frecventa la Audi mai ales cele pana-n 2000.La stalpii din fata am observat ca bordul a inceput sa se dezlipeasca destul de serios.Asi vrea sa stiu cum asi putea remedia problema(daca este vreun procedeu anume de lipire,vreun anume tip de lipici mai bun care sa nu atace materialul)sau se lipeste pur si simplu.Daca a patit cineva si i-mi impartaseste si mie cum a rezolvat,va foarte multumesc
     
  2. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Banuiesc ca sa dezlipit pe lateral si in capat la parbriz...la fel am luat si eu masina('97).Am vorbit cu cineva despre problema asta la un centru de parbrize si mi-au recomandat sa le duc masina sa demonteze geamul si il vor lipi ei cu silicon de parbriz,il preseaza 2 ore si gata,cost 150ron.iti recomand acelasi lucru,e mai usor decat sa te chinui din masina.
    ps:am editat titlul,sters ''ironiile'' si mutat topicul,as ruga mai multa atentie pe unde deschidem threaduri.
     
  3. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    ...

    da intradevar.Pare a fi mult mai bine decat lipirea propriuzisa.si da,este dezlipit de langa stalp si se duce spre parbriz.Cred ca sa am sa incerc si eu pana la urma daca nu se gaseste vreo solutie mai buna.Merci mult
     
  4. anonimultau

    anonimultau 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4, B5, AEB, 1.8T, 150CP, 1995
    Si eu ma confrunt cu aceeasi problema...initial ma gandeam sa incerc singur sa lipesc, dar e cam incomod, plus ca nu stiu cat de bine voi reusi si cat va dura... Dar e bun ideea voasta si cred ca voi apela la un service specializat..dar deocamdata am alte prioritati :think:
     
  5. adrianaudi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a4 ,19 tdi 1996
    chiar nu are nimeni curaj sa se apuce de desfacut bordul? Am si eu aceiasi problema si cred ca voi incerca sa-l desfac ,daca ma pot ajuta alti forumisti cu sfaturi sau indrumari sunt bine venite.Poate fac si niste poze.
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu a facut nimeni niste poze ca sa vedem cat e de tare s-a dezlipit plansa?
     
  7. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    Voi face eu azi,maine(ca acum caut motoras de stegatoare sh,care apropos,nou e cam 600 Ron),si le voi posta.Oricum,cum a zis si colegul mai sus,fara sa dai parbrizul jos nu faci treaba.cel putin la mine....revin cu poze
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ovi iti arat eu joi,o sa fac si niste poze sa postez.
     
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    si parbrizul cand il dati jos credeti ca ramane intreg? eu zic ca apare macar o fisura.
    la demontare se foloseste de obicei un cablu din otel pentru a taia siliconul cu care e prins parbrizul si ma indoiesc ca va scapa intact
     
  10. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Scapa;)au unelte pt. taiat,mi-am schimbat la o masina parbrizul si mesterii si-au uitat o ''unealta'' intre bord si el,rezultand un zdranganit de mai mare dragul.
    Am fost la el,si-au scos cutitul si l-au lipit la loc.Nu sa intamplat nimic in afara de 8 ore pierdute.
     
  11. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    In sfarsit am reusit sa fac pozele,am fost foarte ocupat.sper sa fie concludente pt.ca mai mult nu ma ajuta aparatul.deci,la mine este dezlipit la stalpi(mai mult in st)si pe toata lungimea parbrizului.Daca la stalpi asi reusi pana la urma sa lipesc,la parbriz nu am nici o sansa fara sa-l dau jos.Parerea mea....
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Faca si galagie in timpul mersului?
     
  13. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    nu,pana acum e doar o problema estetica.nici vizual nu e foarte deranjant in stadiul in care este acum dar pe mine ma deranjaza,pote sunt eu prea perfectionist
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nici nu ai ce lipi,plansa nu e lipita,ci s-a deformat in timp din cauza caldurii;de altfel,aceeasi problema o am si eu,da` capu` nici nu ma doare:)
     
    Ultima editare: 7 Iun 2010
  15. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    nu pot sa zic ca nu dorm noaptea din cauza asta,dar in timp se va deforma din ce in ce mai mult.si atunci ce fac,schimb tot bordul?prefer sa gasesc o solutie ca sa elimin aceasta problema.
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Eu am masina de 2 ani si plansa deformata(e ca la tine);ei in acest timp nu s-a deformat mai mult.Singura solutie este sa o schimbi,dar nu e chiar ieftin datorita air bag-ului de la pasager.
     
  17. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    pai tocmai,sunt convins ca este mult mai costisitor.oricum nu este o problema urgenta asa ca mai poate sa astepte.daca pana la urma voi gasi o metoda de a o rezolva,voi posta pasii facuti pt a ajuta si alti doritori
     
  18. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    In afara de a o schimba,nu exista alta rezolvare;poti verifica la o alta masina care nu are aceasta problema ca plansa nu e lipita de stalpi sau parbriz(nici nu are cum).
     
  19. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    am vazut si eu ca nu este lipita nici de stalp,nici de parbriz.dar daca apesi in locurile unde s-a desprins,undeva se opreste,si din ce am vazut la acelasi nivel.in drumurile mele,voi opri la parcurile cu dezmembrari pe care le stiu,poate reusesc sa gasesc vreun model ca al nostru fara parbriz,si sa vad exact cum sta treaba.chiar daca nu a fost lipit din fabrica,ma gandesc ca nici mai rau nu pot face daca il lipesc(binenteles daca exista posibilitatea).dar sincer,nu vad de ce nu,pana la urma noi romanii suntem inventivi,gasim solutii pt orice:)
     
  20. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Nu prea ne intelegem :) ;nu are ce sa se desprinda si nici nu se "opreste",plansa are o anumita forma pe margine si tocmai acea margine isi pierde "taria"(nu te gandi la prostii :) ) si se deformeaza.Ma gandeam si eu la lipit,dar pe partea stalpilor e imposibil,poate pe partea parbrizului;dar daca gasesti totusi o solutie minune,let me know ;)
     

Distribuie pagina asta