1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Pierderi / Scurgeri ulei, semering cutie de viteze la A4 B5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de augustinn, 8 Mai 2010.

  1. augustinn

    augustinn 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2010
    Locație:
    OSLO
    Masina:
    Audi A4 B5, 1998, 1.6
    Buna ziua,

    Am o problema, sper sa gasesc raspuns pe aici.

    Am un Audi A4 B5 1.6, de curand am observat niste pete de ulei sub cutia de viteze, nivelul de ulei la motor e normal, l-am schimbat cu doua luni in urma.
    Cineva s-a bagat sub masina si mi-a spus ca sunt sanse mari sa fie un semering. Eu nu am cunostinte de mecanica, dar as vrea sa stiu ce sau cate semringuri sunt la cutie si motor, si ceea ce este cel mai important : daca petele de ulei au aparut recent, 2-3 saptamani, pot completa uleiul pierdut pana cand voi inlocui semeringul? cat timp o pot duce asa? am inteles ca manopera ajunge mult pentru ca trebuie dat jos cutia si ambreiajul, daca e semeringul de la cutie.
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Exista un singur semering pe palier si uleiul care il observi nu e de la cutie,ci de la motor;intr-adevar,pt a inlocui semeringul trebuie data jos cutia,ambreiajul si volanta.Poti merge mult timp asa fara nici o problema,eu cand am cumparat masina acum 2 ani si 35k km in urma,cutia era murdara de ulei,de abia acum cateva zile cand am schimbat kit-ul de ambreiaj am schimbat si semeringul.
     
  3. augustinn

    augustinn 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2010
    Locație:
    OSLO
    Masina:
    Audi A4 B5, 1998, 1.6
    Am vazut ca tu ai diesel, este acelasi sitem? ma refer la cutie + motor, pot completa fara nici o problema pierderile? Nu pot estima cam cat pierde pentru ca de ex: in ultimele 2 saptamani am facut cam 1200 km si nivelul la ulei este acelasi si nu simt nici o schimbare si nici nu aud vreun zgomot sau sa fie vreun miros ciudat.

    Mersi fain pentru raspuns, apropo si eu sunt din piatra
     
  4. claubcc

    claubcc 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    brasov
    Masina:
    audi a4 1.8l 125ps 97
    inclin sa cred ca de pa motor e problema ta .....mai precis de la garnitura termoflotului numita si oring(racitorul de ulei-accesul catre el se face doar daca dai jos filtru de ulei) ....e o problema des intalnita .....si mie imi curge tot pe acolo.picura foarte putin ....vei sesiza o diferenta pe joja abia dupa vreo 2-3000 km .....
     
  5. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    @CLAUBCC ma indoiesc sincer ca e de la termoflot uleiul de sub cutie;@AUGUSTINN nu stiu dak e acelasi sistem,dar inclin sa cred ca da;orisicum pierderile sunt f mici si nu vei auzi nici zgomote,sau miros ciudat,e o garnitura imbatranita care scapa uleiul,atata tot).OFF TOPIC-cum e vremea prin OSLO,ca in Londra m-am saturat de frig?
     
  6. augustinn

    augustinn 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mai 2010
    Locație:
    OSLO
    Masina:
    Audi A4 B5, 1998, 1.6
    @ ASHIHARA, frigut la oslo, de abia am scapat de zapada, a mai nins si ieri dar cred ca s-a cam terminat cu iarna.

    Vroiam sa intreb daca exista cumva vreun aditiv pentru ulei, nu stiu ... ceva de genul aditivului pentru benzina.., care sa poata fi pus peste uleiul ce este deja in motor. Motorul are 182000 km, si sincer masina asta ma multumeste , nu am ce sa-i reprosez pana acuma, am facut eu vreo 50000 km cu ea si costurile au fost foarte multumitoare, nu intentionez sa o schimb prea curand.
    Tot la capitolul ulei, ce ulei ar fi cel mai potrivit pentru ea (1.6 benzina, 182000 km), pana acum am pus shell helix.
    Era sa uit, are ceva daca din cand in cand o mai calc si eu ( 150-160)?data fiind situatia semeringului. Se poate agrava ? pot aparea scurgeri de ulei mai abundente?
     
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Personal nu sunt de acord cu nici un fel de aditivi(gasesti topic despre care se discuta acest subiect);pt ulei iar gasesti topic care se discuta subiectul;poti sa o calci linistit,nu-ti mai fa atatea griji.
     
  8. zolik

    zolik Bronze Member

    Înscris:
    10 Iul 2010
    Locație:
    Tg-Mures TRANSILVANIA
    Masina:
    AJM B5 avant 2001+Altea '06 BJB
    augustin se gaseste aditiv pt asa ceva dar dak uzura este mare nu foloste la nimik
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca e semeringul de la palier si iti intra ulei la ambreaj o sa schimbi nu numai un semering ci si un kit de ambreaj.
     
  10. Tony_v6 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2014
    Locație:
    Cata jud brasov
    Masina:
    2500 tdi v6 1998
    Re

    Salut,
    Am o problema la masina: mi-a iesit tot uleiul din cutie de undeva de langa volanta. Multumesc anticipat pentru ajutor.
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Mai 2014
  11. weaselciuy

    weaselciuy Silver Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 Facelift 1.6i AHL
    pierdeam si eu ulei, aleator, tot disparea usor usor...
    am zis ca e vreo garnitura pe la motor.

    Dupa o inspectie mai atenta am aflat ca era busonul de completare ulei.
    10lei sa rezolvat problema.
    trebuie schimbate si astea din cand in cand.
     
  12. BogdanAp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B5, 1.8, 1995
    Salut!
    A inlocuit cineva simeringurile de la prinderea planetarelor in cutie?
    Pierd pe acolo ulei..
    Am fost la un magazin de piese auto, in speranta de a imi face o idee cu privire la costuri si mi s-a spus ca nu e sigur de ce gaseste el acolo in program ca mai bine dupa ce le dau jos sa vin cu ele in mana.. M-a dezamagit raspunsul si am zis sa va intreb si pe voi.
    Este vorba de A4 B5, 1.8i, fara quattro, 1995.
    Va multumesc!
     

Distribuie pagina asta