1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Joja rupta si suport joja ulei la A4 B5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de cat, 5 Sep 2010.

  1. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    in urma schimbarii cotului pt gaze recuperate de la motor am rupt joja desi stiam ca e sensibila am ferit-o pana am rupt-o ,numai partea de plastic in care intra cod original053 103 663 la masina mea 1,8t mot aeb va rog daca stiti cum se schimba ,preturi.Am gasit pe forum numai la audib4,multumesc
    am citit undeva ca si iulian a patit-o dar nu mai gasesc
     
  2. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    du-te cu codul pe care la-i postat aici la orice magazin de piese auto import si o sa-ti gaseasca ei. pretul ei este vreo 5 ron acum depinde de magazin.
     
    Ultima editare: 5 Sep 2010
  3. CS59DAN

    CS59DAN 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Ian 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    a4 b7,2.0TDI,2006
    La dezmembrari undeva nu gasesti?
     
  4. katalynn

    katalynn 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    alta
    Ai dat jos galeria de admisie ca sa schimbi cotul? ca e cam mic spatiul acolo. Ai facut ceva poze, ca am de gand sa ma apuc si eu de operatiunea asta?
     
  5. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    http://www.clubaudi.ro/modele-clasice/17288-schimbare-joja-ulei.html?highlight=suport+joja
     
  6. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    @ mircea-am gasit cu 40 ron mi se pare exagerat,deocamdata am lipit-o si i-am bagat un manson
    @cs59dan-cine vinde doar joja si cu motorul ce face? lucru nou e indicat in cazul asta........

    @cristiaud-acolo evb de audi 80 la a4 e la fel?intra prin presare si face un clik?
     
  7. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    daca te referi la piesa aceasta la care ai pus codul pretul pe care mi-l da mie e de 5 ron dar nu m-as mai complica cu curiereate ca trebuie sa gasesti si tu la vreun magazin pe la tine. iti atasez si o poza co piesa.
     
  8. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    asta e piesa ,nu pricep cum cer astia 40 ron ,mai caut multumesc daca nu vin la deva
     
  9. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Am postat undeva dar nu mai stiu unde, partea aceea rupta se desfileteaza de undeva de mai de sus,nu se cumpara toata joja.La reprezentanta a fost 2-3 euro am desfiletat partea rupta si am infiletat partea noua,asa este tot.
     
  10. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    am gasit la 2,80ron daca e adevarat iau vreo10 si dau si la DEVA!
     
  11. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    ma bucur pt tine ca ai gasit. eram sigur ca daca gasesc eu aici trebuie sa gasesti si tu acolo.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Grija mare cand desfaci ca s-ar putea sa fie casanta, din cauza temperaturilor mari ale uleiului, bucata aia care o inlocuiesti si sa cada

    bucati in motor.


    O seara buna
     
  13. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    eu am dat 12 lei pe ea la reprezentanta pe original.deci probabil o gasesti mai ieftin la un magazin de profil.daca ai probleme si cu joja in sine te ajut eu cu conditia sa se potriveasca de la diesel la benzinarul tau.
     
  14. cat 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    a4 1,8t quattro aeb,a38l
    multumesc am grija pun in gaura o carpa
     
  15. sebastian.durac 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2010
    Locație:
    spania
    Masina:
    audi a4 s-line 2.0 benzina 2002
    probleme joja

    mie mi a iesit plasticul in care intra joja de ulei stiti cumva cum se pune la loc e iesit de jos unde intra in motor multumesc
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Se impinge cu putere si cu simt de raspundere fara sa-l spargi si trebuie sa sa auda un zgomot de fixare.

    O zi buna
     
  17. sebastian.durac 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2010
    Locație:
    spania
    Masina:
    audi a4 s-line 2.0 benzina 2002
    buna am fostla casa audi sa schimb plasticul asta si mi au spus ca trebuie sa las masina acolo 2 ore ca trebuie data jos o partedin galeria de evacuare ca joja e sub ea si nu iese fara sa demontezi nimic ce parere aveti chiar e asa sau se scoateplasticul fara sa mai demontez nimic merci frumos

    si inca ceva masina mea pierde mult ulei si pana sa descopar plasticul de la joja rupt nu stiam pe unde se duce uleiul mi au spus mecanicii de la audi ca imi sareuleiul pe la partea unde se imbina plascticul cu motorul ce parere aveti
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Dec 2010
  18. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    au dreptate.in primul rand ca tie nu ti s-a rupt "plasticul" care tine joja fiindca acel plastic are 7,8 cm lungime.s-a rupt tubul jojei care intra in baie si pierdeai ulei prin locul din care s-a rupt datorita presiunii din baie.
     
  19. sebastian.durac 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Iul 2010
    Locație:
    spania
    Masina:
    audi a4 s-line 2.0 benzina 2002
    da ai dreptate maine sunt programat la audi sa il schimb plasticul ala sper sa nu mai piarda pe niciunde ulei dupa ce il schimb merci frumos
     
  20. denzel

    denzel 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    AUDI 80 B4 AVANT 1994 MOTOR 1.9 TDI TIP 1Z 90 CP
    asa cum zice mircea_suba,costa doar 5 ron......eu cand am schimbat garnitura de chiuloasa am rup din greseala joja si m`a costa 6 ron pentru ca e modelul acela mai lung.
     

Distribuie pagina asta