1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Distributie Diesel la A4 B5 - schimbare - piese folosite - costuri - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de peteruxxl, 6 Mar 2008.

  1. peteruxxl

    peteruxxl 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 116CP
    Schimb distributie A4 1.9TDI

    Salut,

    Tocmai am achizitionat un A4 din 2000, 1.9 TDI 116CP si doresc sa stiu si eu cam cat costa schimbul distributiei si mai exact ce anume trebuie sa schimb?
    Nu ma pricep dar am auzit ca o data se pot schimba curelele dar poti sa schimbi si distributia cu tot cu role.... nu stiu exact ce inseamna...

    Masina am luat-o de la o ruda, are 182000 km dar problema este ca nu stiu cand si daca s-a schimbat pana acum distributia. Cel de la care am luat-o eu nu a schimbat-o dar el stie ca a fost schimbata de fostul proprietar cand a adus-o in tara. Ideea este ca vreau sa previn eventuale probleme.
    Orice alte sfaturi pe care mi le puteti da sunt mai mult decat binevenite.

    Masina arata impecabil si interior si exterior.
    Multumesc!
     
  2. ManiAcuV6 Banned

    Înscris:
    31 Aug 2007
    Locație:
    IASI sau BOTOSANI
    Masina:
    Audi A4 B6 2001 AWX
    Se schimba asa : curea distributie - recomand CONTITECH, role intinzatoare -INA sau ceva mai bun , pompa de apa - HEPU , curele accesorii- Contitech sau altceva .
    Pompa de apa e cam 2 milioane. Nu te zgarci si nu pune de aia la 1 mil ca s-ar putea sa-ti para rau daca sare de la punct :)
    Cam asta e tot.
     
  3. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    http://www.elitecat.cz/
    Foloseste site-ul pentru a-ti face o idee de pretul pieselor.
    Este bine sa schimbi distributie la un service care ofera garantie. In acest caz nu cred ca vor accepta piesele aduse de tine.
     
  4. Florin M

    Florin M 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Brasov, Sfintu Gheorghe
    Masina:
    AUDI A4 Avant, 2001, 116 CP, PD, AJM
    Pe mine m-a costat 15 milioane kit distributie si pompa de apa cu tot cu manopera.
     
  5. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    distributia se schimba la 120.000km ! e f probabil ca s-a schimbat ca pana la 185.000km nu rezista distributia veche ! daca o schimbi la reprezentanta costa peste 1200 ROn cu tot cu manopera ! Trebuiesc schimbate curelele,rolele si pompa de apa ! multa bafta !
     
  6. peteruxxl

    peteruxxl 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 116CP
    Multumesc pentru raspunsuri!
    Asa ma gandeam si eu ca a fost schimbata pana acum macar odata.
    Am sa merg sa ma interesez la un service si eventual sa ma si programez.
     
  7. peteruxxl

    peteruxxl 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 116CP
    inca o intrebare: cei de la service imi pot spune dupa ce se uita putin la masina daca este nevoie sa schimb distributia? Exista vreun semn care sa indice necesitatea schimbarii?
    Multumesc!
     
  8. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    la km p care ii are masina cu siguranta trebuie schimbata dak a fost schimbata doar o data...ieri am f la un service la opel si mi-au zis k se schimba la 90.000-180.000 km.....
     
  9. Delia

    Delia 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI
    Eu am schimbat distributia la 91.000 km, la TurboCar si m-a costat 22 de milioane :keule:
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    O enormitate sau mai bine zis pret de reprezentanta :)
     
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    In banii astia au schimbat si transmisia ? Distributie + transmisie?
     
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Transmisia

    Acum intrebarea mea este daca atunci cand schimbati distributia schimbati si transmisia? Nimeni nu pomeneste de ea si e foarte importanta si ea la randul ei. De ca va zic ca atunci cand se schimba distributia este demontata si transmisia si e bine sa o rezolvati ca impuscati 2 iepuri din o lovitura.
    Am mai postat acesta intrebare si la kit de distributie la benzinari si nu pot sa o mai sterg:(
     
  13. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Transmisia? Nu inteleg, cum se demonteaza la schimbul de distributie?
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Pai ca sa ajungi la distributie intai dai de transmisie ;)
     
  15. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    kit distributie - prin intermediul curelei de distributie (cu dinti) arborele cotit actioneaza axa cu came (supapele) si pompa de apa. Ruperea curelei conduce la distrugerea motorului.
    kit transmisie - prin cureaua de transmisie sunt antrenate compresorul de la climatizare si alternatorul. Deci ruperea ei te lasa fara aer rece si dupa consumarea bateriei fara curent.
    Curios este faptul ca este mai scump kitul de transmisie decat distributie. Este o rola intinzatoare de aproape 700 lei.
     
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Cred ca este prea mult. De fapt exagerezi.
    Cu 650 faci toata transmisia iar cu distributia max 13 milioane acum depinzand de motorul de pe masina. Dar nu sare de 15 milioane nici poveste. Iar asta cu tot cu manopera si piese originale!
    Multumesc ca ai explicat cum sta treaba cu transmisia si distributia. Sper sa se fi lamurit tot omul:icon_thumright:
     
  17. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Originally Posted by SAlex
    kit distributie - prin intermediul curelei de distributie (cu dinti) arborele cotit actioneaza axa cu came (supapele) si pompa de apa. Ruperea curelei conduce la distrugerea motorului.
    kit transmisie - prin cureaua de transmisie sunt antrenate compresorul de la climatizare si alternatorul. Deci ruperea ei te lasa fara aer rece si dupa consumarea bateriei fara curent.

    Ahaaaa, deci la transmisia asta va refereati voi. Eu stiam ca transmisia este aia formata din cutia de viteze, cardan, planetare, diferential etc. Ma rog, si asta a voastra se poate chema transmisie ca prin cureaua aia se transmite miscarea, dar atunci putem considera ca si distributia este tot o transmisie, ca tot prin curea sau lant se face :p.
     
  18. Ionescu Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2007
    Locație:
    TR
    Masina:
    A4 1,9 TDI AVANT 2004
    EU AM A4 AVANT 2004 MOTOR AVB 1,9 TDI 101CP pe carte si facturile masinii cit si pe biletelul si colantul de pe masca radiatorului scrie ca distributia a fost schimbata la 120000 iar urmatoarea schimbare trebuie facuta peste 75000
    cit despre pret am intrebat la un service un cunoscut si m-ia spus cam asa
    kit distributie cu pompa apa si manopera 1000 lei m-i sa parut cam putin
    inainte am avut solenza si la 60000 am inlocuit si cureaua si am dat 980 ron
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Apr 2016
  19. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    E cam mare pretul. Si asta fara transmisie.;)
    Daca ai lant ai scapat :p
    V8TDI de curiozitate cam cat costa in germania asemenea operatiuni(schimbat distributia si transmisia). Cineva zicea ca e destul de mare pretul. Parca toata lumea schimba masinile inainte sa le faca ditributia. Cam pana in 100.000 de km.
     
  20. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    Am exagerat cu 30 lei. Am scris aproape 700 cand mi-a cerut vreo 670 pe acea rola. Din aceasta cauza am inlocuit doar cureaua (~50 lei) de transmisie.
     

Distribuie pagina asta