1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scartaie scaunul soferului la A4 B5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Cristisor, 30 Noi 2010.

  1. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Salut baieti. Ma tot streseaza scaunul ca scartaie cand masina face balans. Aveti idee daca e doar din cauza canalelor si a axului pe care culiseaza sau poate fi ceva metalic din interior?
     
  2. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    sal

    La mine mai scartaie cand parte inferioara unde se baga centura e prea in fata si se freaca de scaun o sai mai pe spate si o impingi putin de langa scaun .Alte scartaituri nu stiu .
     
  3. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Se intampla si la mine acest fenomen, dar m-am obisnuit cu el si trag centura in spate :) Insa mai e un scartait pe care nu il pot identifica. O sa dau azi scaunul jos sa vad mai exact.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu scartaie cumva spatarul la unire cu sezutul? Incearca ca atunci cand mergi cu maina peste niste denivelari care in mod normal produc sunete la scaun, sa te apleci in fata fara sa atingi cu spatele spatarul.
     
  5. spuky_d

    spuky_d 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2010
    Locație:
    alba iulia
    Masina:
    audi a4, 1,6 benzina, 1996
    si eu am aceasta problema cu scaunul soferului...cand iau viraje imi scartaie :| ..e cam enervant ..
    oare ii pot face ceva sa nu se mai auda scartaitul fara sa demontez scaunul?
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Fara sa demontezi scaunul nu faci nimic 100%. Intrebarea care se pune e daca poti sa faci ceva sa nu se mai auda DACA faci bucati scaunul. Trebuie sa recunosc ca raspunsul la intrebarea asta nu il cunosc nici eu.
     
  7. spuky_d

    spuky_d 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2010
    Locație:
    alba iulia
    Masina:
    audi a4, 1,6 benzina, 1996
    :))
    poate are altcineva vreun raspuns. Dupa cum ai spus si tu, am verificat acum cand am fost plecat cu masina si intradevar scartaitul se aude la spatar la unire cu sezutul, daca ma aplec in fata fara sa ating spatarul nu se mai aude scartaitul
     
  8. slike87 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2010
    Locație:
    Valureni
    Masina:
    A4 Avant, 1.9 TDI AFN, 1996
    Salutate tuturor!

    Cam de o luna am observat ca scaunul soferului are joc insa nu era deranjant. De cateva zile insa s-a mai marit si acum ma deranjeaza. Exista un remediu, sau trebuie schimbat?

    P.s. Nu am vrut sa deschid alt topic, de asta am postat aici.

    Multumesc!
     
  9. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Aceeasi problema o am si eu . Se misca usor .. nu stiu ce i`as putea face ..
     
  10. slike87 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2010
    Locație:
    Valureni
    Masina:
    A4 Avant, 1.9 TDI AFN, 1996
    Revin cu detalii. Azi dimineata in drum spre servici am auzit a pocnitura, scaunul a devenit practic un balansoar... :( acum la fiecare accelerare, franare trebuie sa ma sprijin de volan.
     
  11. cipri29

    cipri29 Bronze Member

    Înscris:
    12 Noi 2007
    Locație:
    Florești - Cluj
    Masina:
    A4 B8 2.0 tdi CAHA 2009, A2 1.4TDI ATL2004
    Sal

    Il desfaci si vezi ce e de facut, ai cumva scaune electrice? Acelea sunt mai sensibile decat celelalte, pt. ca, blocarea se face pe motorasul care il misca.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa rupt cadrul.
    Da-l jos si uita-te. Demontarea scaunului de pe sine dureaza mai putin decat schimbarea filtrelor de aer si polen.
     
  13. slike87 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2010
    Locație:
    Valureni
    Masina:
    A4 Avant, 1.9 TDI AFN, 1996
    Asa cum a scris Ovidiu, era cadrul rupt. L-am sudat, acum e ok. :)
     
  14. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    La mine nu scartaie.. dar se misca asa in fata si in spate .. nu se baga de seama decat cand esti pe scaun sau te uiti atent.. si atat cel al soefrului cat si cel din dreapta si nu stiu ce sa le fac .. :(
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Are joc la sina centrala. Nu prea ai ce sa ii faci, decat daca le schimbi scaunele.
     
  16. bogdanrauta 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4, 1998, tdi
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Chiar daca ai raspuns unui post vechi de 18 luni, eu nu sunt de acord. Scaunul aia are uzura pe sina metalica si danseaza asa pentru ca "cuiul" de fixare a scaunului are joc in decupajul sinei. Iar siliconul ala e la fel de eficient ca si cand ai pune o bucata de cauciuc acolo... jocul ramane.
     
  18. bogdanrauta 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mai 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4, 1998, tdi
    e un plastic destul de tare, si la mine a rezolvat problema . m-a costat 1.9 lei bucata, merita incercat.chiar daca in unele cazuri nu va rezolva 100% problema.
    Am raspuns unui post vechi de 18 luni pentru ca e singurul care discuta problema si nimeni nu a venit cu o solutie
    Si daca gaura cuiului s-a largit, se poate suda prin adaugare pana se astupa, apoi data o gaura in noul metal cu bormasina, de diametrul cuiului.
     
    MANUVIU apreciază asta.

Distribuie pagina asta