1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Punte spate la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de dcaramarin, 21 Ian 2011.

  1. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    De ceva vreme am observat ca atunci cand iau o groapa cu roata din dreapta-spate masina are tendinta sa "fuga " de spate cu totul. Se misca intr-o parte(scurt dar sesizabil) de parca s-ar dezechilibra, nu stiu daca asta e termenul cel mai bun, in orice caz fenomenul se produce si se simte la viteze mai mari, de la 70km/h in sus.
    Cine ma poate ajuta cu un sfat si o rezolvare ? am uitat sa specific masina e un A4, B5, motor AHH din 2001
    Va multumesc si va astept cu sugestii
     
  2. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Daca simti ca masina intra intr-un balans mare dupa ce treci prin groapa e posibil sa fie gata amortizorul.
    Apasa chiar tu pe portbagaj, in partea dreapta-spate, si daca masina nu revine imediat pe pozitie ci se balanseaza o sa fie nevoie sa cumperi amortizoare noi pe spate.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca exista probleme la punte acestea se vor decoperii daca faci unghiurile la roti.
     
  4. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Am mai discutat cu cineva si a tras concluzia ca tb schimbate bucsile de pe punte....
     
  5. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Exact Dasi,bucsile sunt problema,urc-o pe un elevator si foloseste un levier pt. a le incerca.
     
  6. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    spune-mi, te rog, ai trecut personal prin asa ceva? ..necesita munca multa din ce am auzit, pretul per bucsa nu e problema ca e 90 lei dar se pare ca dureaza una chiar 2 zile sa le schimbi(se poate sa fie gripate)
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Ian 2011
  7. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Mie mi-a schimbat cineva bucsile de la puntea spate, intr-adevar e putin mai greu pana le da jos, insa in 3 ore ar trebui sa poata pune inapoi rotile. Unii au anumite prese pt a scoate bucsile, insa si un ciocan sanatos care sa loveasca fara mila, fix in bucsa, va face treaba.
    Succes.
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Am fost la un service pt.schimbarea lor la fostul b5.Cum spune si colegul nu dureaza mai mult de 3 ore.La mine au fost defecte bucsele dinspre inainte.
     
  9. weaselciuy

    weaselciuy Silver Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A4 B5 Facelift 1.6i AHL
    da, asa a facut la mine cu ciocanul si inca unul tinea o dalta. Dupa 20 minute de lovit puternic au iesit, erau sudate de punte ...
     
  10. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    dar cum ai ajuns sa le schimbi? te-ai lovit de acelasi fenomen? "fugea" de spate la denivelari asa cum am descris in primul post..? sau ai vrut sa le schimbi pur si simplu...?
     
  11. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    Ridica masina pe elevator si vei vedea sigur daca sunt rupte sau nu bucsele.
     
  12. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Da,simteam ca fuge de sub mine,parca tragea cineva rotile de sub ea romaneste;).
    Nu au folosit ciocan ci doar presele din dotare.
     
  13. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    multumesc de raspuns. o sa ridic pe elevator mai intai dar sigur bucsile sunt de vina.....
     
  14. csaby 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    A4,1.6 ADP,1996
    eu am schimbat bucsile spate pt ca erau rupte si batea pe spate la gropi.dar statea bine in curbe.as zice mai degraba ca la tine sunt amortizoarele de vina,oricum se pot verifica usor.si bucsile se schimba usor,le-am schimbat in doua ore.atentie bucsile se strang cu masina pe roti nu cu puntea ridicata
     
  15. BogdanAp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B5, 1.8, 1995
    Va salut. In scurt timp vreau sa schimb bucsile de pe puntea spate. Inca sunt nedumerit cate sunt: 2 sau 4? Daca ma puteti ajuta si cu ceva poze sau linkuri m-ar ajuta mai mult sa imi fac o idee.
    Masina mea A4 b5 1.8 ADR '95 limuzina (fara quattro).
    Multumesc anticipat.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    2 sunt. Le-am schimbat eu in urma cu 3 saptamani. Sunt identice, adica au acelasi cod, nu este dreapta altfel decat stanga.
    Le-am facut si doua poze insa nu le mai gasesc. Noroc cu Google:
     
  17. BogdanAp 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A4 B5, 1.8, 1995
    Multumesc mult ovidiutm. peste doua saptamani e programata la doctor si vor fi schimbate, alaturi de multe altele.
    Salut!
     
  18. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Salut Ovidiu. Le-ai schimbat singur sau la service?
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Aug 2012
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La service. Trebuie o presa sanatoasa ca sa le scoti dar si sa le introduci. Unde mai pui ca poate o sa ai si niste suruburi buclucase care se vor incapatana sa iasa.
    Hai sa zicem ca reusesti sa le scoti cumva, chiar distrugandu-le ca oricum le arunci, insa astea noi daca nu le bagi simetric, te vor tine cateva luni pana se vor distruge.
     
  20. grigo112

    grigo112 Bronze Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI. BRF, Audi A4 B7, Avant, 2.0TDI, BRD
    Tocami le-am schimbat si eu, cu toate ca batea doar cea de pe partea stanga le-am inlocuit pe amandoua cu SWAG, fara presa nu ai sanse sa le scoti nu mai zic de bagat. E alta viata dupa schimbarea lor, surpriza mea a fost si-a mecanicului ca bucsele erau originale.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Sep 2012

Distribuie pagina asta