1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Timoneria sau Schimbator de viteze la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de D807, 12 Iul 2009.

  1. D807 Guest

    sal
    alta problema:am problema cu schimbatorul de viteze care ma deranjeaza, la accelerare si invers,adica cand las acceleratia, mi se pare ca misca prea tare si se si simte o vibratie, asa de motor, adica eu zic, din cunostintele mele, ca er fi un tampon ,de motor sau cutie de viteze. va rog daca ati mai avut probleme ajutati-ma

    va multumesc.
     
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Pai daca la accelerare iti vibreaza schimbatorul este unul din tampoanele de la cutie !

    De la cutie am vrut sa spun .. scuze !!
     
    Ultima editare: 12 Iul 2009
  3. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    sau cutia de viteze, are si ea 2 tampoane ,dar mai poate fi timonaraia uzata de intrat in viteze cum intra usor mai greu la viteza1 sau marsalierre?
     
  4. D807 Guest

    intra mai greu in viteza1
     
  5. cabrio_xx

    cabrio_xx 3rd Gear Member

    Înscris:
    10 Mar 2009
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi a4 b8 s-line,audi b4 cabrio
    si eu am o astfel de problema cand accelerez e ok dar cand las acceleratia cam bate schimbatorul
     
  6. D807 Guest

    schimbator

    eu o sa o pun pe rampa si o sa verific saptamana asta sa vad ce este.si o sa va anunt,ce am descoperit, ca am sunat si la depozit de piese auto si au zis ca tampon la cutie este 80 de lei si tampon la motor 170lei.acum urmeaza sa vad care este.
     
  7. serry

    serry 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2009
    Locație:
    oradea`
    Masina:
    a4 1.6 96
    curios

    chiar te rog sa ne anunti care a fost problema si cat te-a costat ca si eu am aceasi problema! parca face si un sunet dupa ce bag in a`2a si las de ambreaj......!
     
  8. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    erata

    cu scuzele de rigoare daca ma considerati maniac, la cata franceza am facut in scoala- multa- imi permit sa corectez denumirea treptei de mers inapoi care vine de la marche arriere adica mars inapoi !!! cred ca deja exista neologism in limba romana - marsarier - dar in niciun caz nu se scrie ca in quote-ul de mai sus
    cu stima
     
  9. D807 Guest

    rezolvare-misca schimbatoru viteze

    am intrat azi sub masina , pusa pe urampa, si am vrut sa verific sa vad dac nu cumva sunt duse tampoanele de la motor sau de la cutie,dar am gasit care e problema de misca schimbatorul de viteze.tija care vine de la maneta spre cutie , intra inr-un suport inainte de a ajunge in cutie, si acolo are ca o bucsa, si am prins de ea si am miscat, si misca foarte tare.deci asta e problema, mai ramane sa vad cat costa.
     
  10. knoxville 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI/90CP, 1999 , AHH
    Timoneria cu probleme la A4 B5 - motoare benzina 1.6 - cauze si rezolvari

    Salut, zilele trecute am observat o schimbare ciudata a schimbatorului de viteze, imi tremura cand e in oricare dintre viteze, plus ce mi se pare iar ciudat e faptul ca dupa ce e in viteza simt ca are un mic joc, adica de exemplu daca e in viteza a doua, si pun mana pe schimbator, pe langa faptul ca tremura daca trag putin in spate simt ca mai face un click, de parca ar mai vrea sa intre in ceva nu doar in orificiul de viteza a 2-a. Aveti idee ce ar putea fi ? Cum sa rezolv problema aceasta? Sa fie de vina cutia de viteze sau se poate rezolva mai ieftin si mai usor. Multumesc.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie desfacuta timoneria de sub masina si vazut ce se intampla pe acolo. Dupa atatia ani de functionare este normal sa apara niste uzuri mai mult sau mai putin pronuntate.

    Ia legatura cu un mecanic auto destept si cate te poate ajuta sa te puna in legatura si cu un strungar in sensul ca poate ai nevoie de modificari in vederea rectifacarii unor piese de la timonerie care se uzeaza. Bafta

    O zi buna
     
    Ultima editare: 20 Iun 2013
  12. knoxville 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI/90CP, 1999 , AHH
    Multumesc macristian1 pentru raspuns ! Deci sa inteleg ca nu e nevoie sa schimb cutia de viteze ci doar sa fac niste reparatii sau reconditionari ? Vreau sa ma informez inainte de a merge la mecanic pentru simplul fapt sa nu ajung la el si sa ii spun problema mea si sa ma ia ca pe un nestiutor si sa imi zica stiu eu ce baliverne si sa ma puna sa cheltui bani aiurea pentru ceva ce poate fi reparat si nu neaparat schimbat sau chiar mai rau, sa achizitionez ceva care sa nu imi rezolve problema. E sofisticata actiunea de modificare/desfacere/reparatie ? Imi poti spune eventual din proprie experienta sau din auzite cat ar costa o asemenea reparatie ? Multumesc.
     
  13. nicula.alexandru

    nicula.alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2012
    Locație:
    Petrosani
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.6, 2000
    Salutare,
    aceasi problema cred ca o am si eu. Imi intra destul de greu in treapta a-2a si are umpic de tremurat. La alte viteze nu am nici o problema doar la marsarier trebuie foartat sau bagat in treapta intai mers 2 cm inainte apoi o pot baga linistit in marsarier. Poate fi de la cutia de viteze sau de la ambreaj ?
    Multumesc !
     
  14. iovanzamfir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2010
    Locație:
    caransebes
    Masina:
    a4 b5 1996
    cutie de viteze

    Buna,
    Am si eu o problema in legatura cu vitezele. De cateva zile intra greu dimineata in viteza 1-a si marsarier. Acum am venit de la un drum lung si aproape de casa ,,norocul meu,, abia am mai gasit viteza adica mai precis mestecam cu schimbatorul parca faceam mamaliga.
    Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat de unde poate fi, asta vara am schimbat ambreiajul nu cred ca e de acolo.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
    Alex hostiuc apreciază asta.
  15. gabriel2012 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    a4,1.6,adp,1995
    Probabil e de la frigul asta,s-a ingrosat uleiul in cutie,las-o mai mult sa mearga pina pleci cu ea .Asa face si la mine ca la Timisoara nu prea creste temperatura peste -10 grade.
     
  16. iovanzamfir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2010
    Locație:
    caransebes
    Masina:
    a4 b5 1996
    Pai am lasat-o atunci cand intra greu, dar acum joaca schimbatorul rau nu mai intra in viteza decat undeva in spate. Oricum am programat-o luni la doctor si am si vorbit pentru o cutie ca eu sunt sigur ca la timonerie s-a intamplat ceva undeva.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2012
    Albescu Bogdan apreciază asta.
  17. bushman

    bushman Gold Member

    Înscris:
    26 Iul 2009
    Locație:
    București / Titu
    Masina:
    Audi A4 B5 , 1.8 ,ADR, 1996,125cai
    Aceasi probleme si la mine intra cateodata mai greu in 1 ia sau chiar de loc , ideea e ca e clar timoneria , ce intrebare am unde gasesc un kit ceva (contine tije + bucse etc) si la ce pret
     
  18. iovanzamfir 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2010
    Locație:
    caransebes
    Masina:
    a4 b5 1996
    Eu am rezolvat-o, nu a fost la cutie ci la timonerie. Nu ma prea pricep dar am intrat si eu sub masina si mi-a aratat ca am pierdut un surub sau ma rog ceva cu ce erau prinse cele doua tije, una care vine din directia schimbatorului si cea cu care continua, le-a prins cu surub intre ele ca aveau gaura ambele si acum nu mai joaca deloc la cald.
    Insa la rece dimineata tot aceeasi problema, intra greu. Am observat asta pentru ca acum mi-e frica sa mai fortez, dau putin un cm. sa zic inspre treapta a doua si dupa aceea a 1-a si intra perfect.
    Asta e, mai vedem cand vine caldura, mai trebuie si ele gadilate.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Feb 2012
  19. Marius.Babei

    Marius.Babei 5th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    botosani
    Masina:
    Audi A4(b5) 1.6 101 cp
    salut!

    Poti sa ne spui daca iti intra greu in viteze, inainte sa-ti sara acel surub ? Numai bine!
     
  20. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Cam asta este timonieria de la A4B5.
     

Distribuie pagina asta