1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Becuri lumina faza scurta - lunga la A4 B5 - (Osram - Phillips - etc. ) - ce alegem ?

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de iulian_1976, 26 Feb 2012.

  1. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    De ceva vreme observ o iluminare din ce in ce mai slaba pe faza scurta in special.
    Becurile nu au fost schimbate de mult timp,pe dreapta niciodata, pe stanga cred ca odata.
    Astfel ca am ales : Osram Night Breaker H4 .

    Nu stiu absolut nimic despre ele. La mine este o problema de intensitate sunt chioare nici mai mult nici mai putin.
    O fi si alternatorul de vina nu stiu trebuie sa mai cercetez.

    Studiind oferta am gasit asa:

    -Osram SILVERSTAR +50%
    -Osram COOL BLUE INTENSE pana la 4 200 K lumina bleu
    -Osram NIGHT BREAKER +90 lumina ,+ 10% lumina alba.
    -Osram ULTRA LIFE 3 X timp de functionare.
    -Philips Premium +30%
    -Philips LongerLife EcoVision 4 X timp de functionare
    -Philips VisionPlus +50%
    -Philips BlueVison pana la 4000 K lumina bleu
    -X - treme Power +100% lumina


    Voi ce alegeri ati facut ?
    Cum v-ati imbunatatit iluminarea pe timp de noapte ?
    Halogen, Xenon sau alte marci de becuri mai cunoscute sau mai putin cunoscute ?
    La A4 B5 este o problema comuna ?
    La mine sunt chioare, este o certitudine. :p
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Feb 2012
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    La b5 sunt chioare luminile si am observat ca si la B4-ul lui lui frate-miu e aceeasi problema.

    La mine, avand lupa cea mai buna solutie mi s-a parut xenon-ul AM insa pe faruri fara lupa nu recomand.
    S-a imbunatit lumina dar nu cum ma asteptam. Am ales 4300 k si pe ploaie inca sunt chioare
     
  3. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Eu am Philips Xtreme power de peste 3 ani si sunt super multumit de ele. Dau faza lunga foarte rar, efectiv nu am nevoie de ea. Le recomand.
     
  4. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    In ultima perioada merg mult pe autostrada noaptea , practic ma lumineaza masina din spate ;pe carosabil umed este si mai dificil :)
    Pe perete proiectat se vad oarecum,ele bat dar intensitatea este slaba.Lunga bate ok insa nu imi este utila pe o autostrada aglomerata.

    Cand o sa montez Osram Night Breaker revin cu comentarii.
     
    Ultima editare: 26 Feb 2012
    Zandreimadalin apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Recomand Osram Night Breaker Plus inlocuitorul lui Osram Night Braker si in mod deosebit Bosch Xenon Silver. Acestea din urma sunt dupa parerea mea cele mai bune becuri H7 la ora actuala.
    Mentionez ca ultimul model este instalat pe o alta masina din familie cu faruri normale si sunt senzationale ca luminozitate, aproape comparabila cu xenonul OEM. Initial am avut Osram Night Breaker si le-am inlocuit cu Bosch Xenon Silver.
     
    Ultima editare: 27 Feb 2012
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Corectie. Conform Philips:
    X-Treme Power are 80% mai multa lumina.
    X-Treme Vision are 100% mai multa lumina.
    Mai jos am pus tabelul cu diferentele de becuri de la Philips dar si cu durata de viata. Ce nu am inteles eu, 100% mai multa lumina decat care bec?

    Eu am montat un set din cele mai tari becuri de la Philips X-Treme Vision pentru faza lunga insa pot spune ca nu m-au dat pe spate. E adevarat, le-am montat pe farurile cu dayline Dectane, adica pe faruri aftermarket.
    Insa, le-am vazut cum lumineaza in afara orasului pe B6-le lui ASHIHARA si am ramas placut impresionat de cum se vede - tot pe faza lunga le-a montat. Ma gandesc ca oala lui, el avand faruri originale, e ce trebuie...
     
    Ultima editare: 27 Feb 2012
  7. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    In toamna am schimbat Osram-urile normale cu Osram Night Breaker(pe un far iar pe celalalt Night Breaker plus:p...asa aveau la magazin cate unul din fiecare:) )...din pacate nu pot spune ca au rezolvat problema cu luminozitatea...se vede un pic mai bine dar nu suficient...sper ca o instalatie xenon o sa rezolve problema;)
     
  8. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Parerea mea,e ca in primul rand conteaza cat de matuit e farul si cat de murdar e pe interior,cat si proiectia in cazul celor AM.

    Spre exemplu,am avut logan si matiz noi cu becuri stock,care or fi fost alea,si vedeau f bine!

    Revenind,pe fostul b5 cu farurile stock am pus philips xtreme power H4 si chiar isi faceau treaba;de asta am mers tot pe mana lui philips si am pus xtreme vision(pe lunga) si isi fac treaba cu brio.
     
  9. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Am pus Osram Night Breaker Plus intradevar s-a facut lumina :)
    Au un spot alb ,intensitatea foarte buna le recomand tuturor celor care vor sa ramana pe H4
    O alternativa la astea probabil ca este Philips X-Treme Vision .

    Daca veniti de pe Philips Premium H4 cum vin eu ,o sa fiti incantati de Osram Night Breaker Plus.:p
     
    Ultima editare: 3 Mar 2012
  10. mirceaZL 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2011
    Locație:
    Zalau, Oradea
    Masina:
    A4, 1.9 TDI, 1999, 90 CP, AHH
    Am avut (si intr-o anumita masura inca am) probleme cu iluminarea pe drum. La mine pe partea dreapta nu am capacelul de inchidere din spatele farului si probabil de asta s-a matuit mai tare.
    Citind aici pe forum si vazand ca poti strica farul incercand sa il desfaci ca sa il cureti, am ales sa imi pun un xenon.
    Am cumparat unul de la Carguard la 6000 k. Asta mi l-a recomandat electricianul care mi-a montat apoi instalatia de xenon. Ma pot duce pe drum cu mai mult de 70 de km/h cum faceam inainte noaptea ca sa pot evita si gropile, dar tot nu am lumina pe care o avea nevasta la vechiul Matiz si acum la actuala Yaris si nici macar ca taica-meu la Opelul lui Astra.
    Farurile trebuie sa le tin sa bata jos ca altfel ma blituiesc cei din sens opus. Una peste alta nu prea sunt multumit. Am cheltuit vreo 250 de ron cu manopera cu tot si acum stau sa ma gandesc daca nu era mai bine sa imi fi schimbat farurile cu totul la 300 de ron bucata si sa merg mai departe pe halogen, ca asta cand se arde costa 20 de lei becul nu 80-100.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2012
  11. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Cu becul halogen de 20 lei o sa ai lumina cat cu cel xenon de 80 lei, adica aproape deloc. Cu chinezarii nu o sa ai lumina niciodata. Un bec halogen bun costa in jur de 50 - 60 lei, iar un bec xenon undeva la 200 - 300 lei.
     
  12. mirceaZL 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2011
    Locație:
    Zalau, Oradea
    Masina:
    A4, 1.9 TDI, 1999, 90 CP, AHH
    Inainte sa cumpar instalatia de xenon am pus de proba, la mecanic ca avea el pe stoc, un bec philips dar nu mai stiu ce varianta dintre ele, in orice caz unul cu lumina extra. L-am pus pe partea dreapta unde aveam problema cu iluminarea mai scazuta si la fel batea mai slab decat cel din stanga. Tind sa cred ca daca e matuita lupa (ca la mine aia e matuita nu farul, farul e curat aproape ca lacrima) poti sa pui ce vrei ca tot trebuie schimbat farul. Eu dupa ce imi schimb distributia, ca aia e prima, pe vara - toamna imi cumpar un far Valeo cu 300 de lei sau cat o sa mai fie pe cand il voi cumpara ca alta rezolvare nu vad.
     
  13. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    De acord ca daca farul e terminat nu poti sa-i ceri sa faca lumina indiferent ce bec ai pune in el. Dar si cu far nou, xenoanele chinezesti disipa lumina precum un bec cu incadescenta bagat intr-o oala de inox. Nu vei reusi sa le reglezi niciodata.
     
  14. the-dude 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2010
    Locație:
    mures
    Masina:
    a4 b5 avant, 1.9 tdi, 1996
    Eu am pe faza scurtă și pe cea lungă H7 și văd că pe unele siteuri acestea-s indicate.

    1996 Audi A4 Car Light Bulb Replacement Sizes
    Low Beam Headlight Bulb Size: H7 or H7 HID Upgrade Kit
    High Beam Headlight Bulb Size: H7 or H7 HID Upgrade Kit
    Parking Light Bulb Size: 2357A
    Front Turn Signal Light Bulb Size: 2357A or 2825
    Rear Turn Signal Light Bulb Size: 7506
    Tail Light Bulb Size: 7528
    Stop Light Bulb Size: 7528
    High Mount Stop Light Bulb Size: 2825
    Fog/Driving Light Bulb Size: H1
    License Plate Light Bulb Size: 6418
    Back Up Light Bulb Size: 7506
    Front Side Marker Light Bulb Size: 2357A
    Rear Side Marker Light Bulb Size: 7528
    Glove Box Light Bulb Size: 6418
    Map Light Bulb Size: 6418
    Dome Light Bulb Size: 6411
    Step/Courtesy Light Bulb Size: 2825
    Trunk/Cargo Area Light Bulb Size: 6418
    Under Hood Light Bulb Size: 6411


    La farurile de ceață (integrate) nu știu sigur cu ce se schimbă (încă nu s-au ars) H1 ori H11.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pe A4 B5 1995-1998 exista 2 variante:
    far Bosch: H7(faza lunga) + H7(faza scurta) + H1(bec ceata)
    far Valeo: H4 (faza lunga/faza scurta). Nu are ceata inclusa.
     
  16. andries_alex05 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2012
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 1995, 1.6 ADP, 74 kw
    Da. Si eu mi-am schimbat recent la farul stanga becul si la inceput am nimerit gresit, am luat H7 in loc de H4. De la Phillips am luat si nu am probleme. A fost destul de ieftin, ma asteptam sa fie scumpisor.
     
  17. liviu.

    liviu. 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2009
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 110 CP an 1996
    sal
    vreau sa va spun ca si eu aveam probleme cu lumina , am pus xenon AM si am ramas fara talon :( . aseara am montat faruri noi facelift valeo si va spun ca se vede mult mult mai bine chiar si cu doua becuri h7 noname care le-am gasit pe acasa .
    acum montez becuri osram night breaker plus si o sa va spun cum se vede dar cred ca in aceste faruri cu becuri adecvate nu mai ai nevoie de xenon
     
  18. Ionut P.

    Ionut P. 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2012
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 B5, 1.6 ARM, 1999
    Salut Liviu.
    Ti-ai montat becurile Osram?
    Si-au meritat banii?
    Se vede mai bine cu ele?
     
  19. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Am montat eu pe A4-ul meu(este modelul din 2000 cu facelift) Osram Nightbreaker...rezultatele nu sunt foarte spectaculoase, cu ceva mai bine ca unul obisnuit dar nu sunt multumit...urmatorul pas va fi sigur xenon...mai ales ca am faruri cu lupa (originale de fabrica).
     
  20. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Nu stiu la altii cum este eu veneam de pe Philips Premium H4 bateau foarte slab
    am pus Osram night breaker plus:
    -spotul este alb si bate de 2-3 ori mai bine nu pot decat sa imi scot palaria.
    Le am din primavara nu par sa dea semne de obseala asa cum auzisem.

    Pentru mine doar Philips X-Treme Vision ar mai putea fi o optiune in rest spun pas.
     
    Ultima editare: 14 Dec 2012

Distribuie pagina asta