1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire motor 2.6 benzina la A4 B5

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de crissss4, 29 Apr 2011.

  1. crissss4 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2011
    Locație:
    ro
    Masina:
    audi a4 1.9tdi,131 cai,an 2003
    Schimbare motor 2600 cc cu unul de 1600/1800 cc la A4 B5 - se poate ?

    dupa cum se vede in titlu,doresc sa pun alt motor pe un audi a4,an 1997,motor 2600cm
    doresc sa stiu,ce tip de motor,pana in 2000cm,se poate monta si omologa(rar),si care ar fi motorul care se potriveste fara sa modific suportii motor
    m-am interesat la rar si mi-au spus ca trebuie test de compatibilitate,adica fara prea multe schimbari ,adica suportii noului motor sa aiba aceeasi prindere de caroserie
    astept raspunsuri,
    multumesc anticipat
     
  2. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    din cate stiu eu, toate motoarele se prind in aceleasi suruburi, adica toate caroseriile sunt la fel. Daca pui un motor cu putere mai mica, nu ai nici o problema. Important e sa fie acelasi combustibil. ai grija la calculator, instalatie electrica...aici e de furca. Motorul are 4 suporti si cateva suruburi.Electronica e mai complicata.
     
  3. crissss4 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2011
    Locație:
    ro
    Masina:
    audi a4 1.9tdi,131 cai,an 2003
    multumesc de raspuns,dar cei de la registru spun ca nu se poate pune price motor,pe caroseria respectiva,trebuie trimis serie sasiu pentru a verifica compatibilitatea,eu am vrut sa pun un motor de 1.6,sau 1,8 cm,sper sa ma ajute cineva cu aceasta informatie,cineva care a mai trecut prin asta
    multumesc
     
  4. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    poți pune/omologa orice motor pe mașină, cu îndeplinirea a două condiții:
    - acel tip de motor (pe care vrei să îl pui acum) să fi fost montat pe acel tip de caroserie în anii de fabricație ai mașinii (adică să fi existat a4 1.6 sau 1.8);
    - puterea noului motor să nu depășească puterea vechiului motor cu mai mult de 40%.
     
  5. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    cei de la R.A.R. omologheaza acest tip de schimbare de motor, dar condiţia este ca această operaţiune să fi fost efectuată într-o unitate service autorizată şi agreată de R.A.R. (lista cu aceste service-uri o găseşti pe site-ul R.A.R.)
     
  6. crissss4 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2011
    Locație:
    ro
    Masina:
    audi a4 1.9tdi,131 cai,an 2003
    multumesc pentru raspunsuri
     
  7. dny2905 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Apr 2014
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A4, 2600 cmc, 94
    Stie cineva care este procedura si daca este legal sa schimb motorul de 2.6 cmc benzina cu altul mai mic tot pe benzina la un A4?
    M-a intereseaza procedura d.p.d.v. legislativ !
    V-a multumesc anticipat!!!!
     
  8. Ogyo

    Ogyo Silver Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A4, B5, 1996 - 1.8i 125 cp - ADR
    Poti face aceasta treaba ..dar trebuie sa il omologhezi ca sa n-ai probleme dupa .. Din cate stiu tre sa dai o declaratie pe propia raspundere ca nu e furat sau asa, si sa platesti niste bani evident .. Si esti legal . Daca te-ar intreba care ar fi motivu pt care ai schimbat motoru.. Simplu : s-a stricat si l-am inlocuit cu altu mai mic ca te dispera si consumu :-?? . Nu stiu daca iti trebuie alte modificari.. Pe la cutie sau suportii de la motor .. Ai un v6 pe masina si vrei sa pui ceva mai mic, n-ar trebui sa fie probleme ..
     
  9. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    In primul rand ai nevoie de motor plus factura precum ca motorul nu este achizitionat in mod ilegal.In al doilea rand,conform legislatiei in vigoare nu poti pune pe masina un motor mai mare sau mai mic cu un procent de 20% din puterea motorului original al masini.Adica daca puterea motorului este de 163 cai putere,nu prea ai voie sa-i pui un motor de 1.6 L,care are 101 HP.In al treilea rand,daca ai rezolvat problema motorului,transplantul trebuie sa se faca intr-un service autorizat,dupa care cu toate hartiile se merge la RAR pentru omologarea noului motor,bineanteles dupa ce lasi ceva banuti si pe acolo.Acuma tu stii daca se merita cand tragi line si faci calcule.
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Știam ca nu trebuie neapărat factura. Poți sa faci o declarație pe propria răspundere ca motorul nu e furat. Pune 1.8T dacă tot vrei sa faci o treaba. Cred ca e singurul care ar merita complicațiile... Asta dacă mașină ta merita, a fost dotata, etc... Altfel... iei o mașină cu totul. Pe site la rar găsești lista cu service-uri autorizate din fiecare județ.
     
  11. marian_milea

    marian_milea 4th Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,C6,2.0tfsi 2010
    Trebuie sa respecti aceasi norma euro pe care o ai la motorul de 2,6 in primul rand. Daca e sub euro 2 inclusiv schimbarea mot. nu trebuie facuta in service autorizat.
    Cel mai bine e sa mergi la RAR si sa ceri o consultanta tehnica de specialitate si se poate rezolva fara probleme.
     

Distribuie pagina asta