1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Planetare si Rulmenti la A4 B5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de mircea_suba, 27 Noi 2008.

  1. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    sa va zic ce am patit azi. mergeam linistit pe drum cand dintr-o data incepe masina sa traga stanga usor. dupa inca cativa kilometri incepe sa se auda si cateva batai pe sub masina, opresc sa mauit pe sub ea ,nimic deosebit. eram la cativa kilometri de casa si am zis ca o duc asa pana acasa dar ce sa vedeti la nici 200 de metrii de destinatie mi se rupe planetara din dreapta in partea rotii. mie ce mi se pare suspect este faptul ca acea planetara nu a facut zgomot la viraj maxim niciodata si cum se poate rupe asa dintr-o data in doar cativa kilometrii. ultima intrebare care o am la voi ar fii daca nu stiti cumva cat costa un cap de planetara pentru a4 b5 cu tot cu burduf. multumesc:salute:
     
  2. gelu ispas

    gelu ispas 6th Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2008
    Locație:
    Caracal
    Masina:
    audi A4 Avant
    Sigur ai avut burduful rupt mai demult si nu ai observat.Nu poate se se rupa asa dintr-o data.Vaselina nu se vedea aruncata pe smiaripa?:motz:
    In jur de 4-5 mil.
     
  3. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    s-ar putea sa fi fost rupt putin burduful dar nu rau pt ca masina a fost de mai multe ori pe rampa si as fi vazut daca era rupt mai rau pe deasupra cand an dat jos capul de planetara rupt era vaselina acolo. pretul ma intereseza doar pt capul de planetara (partea de catre roata) nu toata planetara. multumesc.
     
  4. razvanboran

    razvanboran 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4/B5/1997
    150 de ron am dat pe un cap de planetara acum 2 zile.Partea prosta ca la mine nu s-a potrivit.Ori s-a comandat gresit...ori nu stiu ce sa mai cred ca m-am saturat sa comand piese pe codul meu de motor si sa nu se potriveasca.La fel am patit si cu kit-ul de distributie.Cat despre planetara am auzit o trosnitura,nu foarte puternica iar masina nu a mai vrut sa inainteze 1 cm.Intra in viteze,se tureaza dar nu pleca de pe loc.:blink: "Desteptul" de mecanic mi-a stricat si axul de la planetara fortand capetele pana cand intr-un final si-a dat seama ca nu se potrivesc la dantura.M-am scos de o planetara noua.Am comandat-o ,imi vine maine si ma costa 550 de ron.
    Te rog daca iti comanzi capetele de planetara afla-mi si mie codurile!:anbet:
    PS: Nici la mine nu a facut zgomot inainte sa pice!
     
  5. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Fenomen normal la drumurile noastre ! In majoritatea cazurilor cedeaza capul de planetara de pe stanga ! Asta vara am schimbat si eu la A4 si m-a costat in jur de 450 RON cu tot cu manopera !
     
  6. dannyb 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Vișeu de Sus
    Masina:
    Audi Q5
    cap planetara

    eu am gasit pe un site cap planetara ptr audi a4 la 150 roni...vaselina burduf si coliere..le-am schimbat de vre o luna si nu imi fac prbleme deloc...daca este voie aici sa va zic de unde le-am gasit daca nu un msg pe privat...
     
  7. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    si eu l-am schimbat de curand ( si tot pe dreapta) :) m-a costat 250 de RON cu tot ce trebuie la ea. era si mai ieftin.. dar am zis ca pun ceva de calitate.:beerchug:
     
  8. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    eu am rezolvat problema ca era o urgenta majora. eu am gasit cap planetara cu tot cu burduf si tot ce trebuie la 140 ron dar nu era pe original dar a venit in doar 2 ore. puteam lua si pe original dar dura cateva zile si costa 220 ron dar nu mai puteam astepta.
     
  9. CZB 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2008
    Locație:
    RO
    Masina:
    A4 1.8
    Ups aiurea rau daca cade asa `deodata`, fara sa auzi ceva inainte ca sa poti suspecta macar.

    Eu saptamana trecuta am iesit din Buc si pe autostrada cand am ajuns la 190 am auzit un harjait pe partea stanga, lucru care evident ma facut sa incetinesc si sa trag pe dreapta ca sa vad daca e ceva in neregula. Totu parea inregula. Acum nu stiu ce s-o fi auzit sau de la ce o fi fost. Da ma bagat la idei ceea ce am citit aici.

    Nu vreau sa ma gandesc ce ar insemna sa se rupa la o asa viteza planetara !!!
     
    Ultima editare: 29 Noi 2008
  10. lutzy 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A 6 1.9 TDI 96 KW
    Am schimbat si eu capul de planetara la A6 (dinspre roata) dar a costat in jur de 100 euro, montatul l-am facut in alta parte, respectiv la un prieten; se gaseau si planetare mai ieftine in jur de 150-200 lei/buc dar stiu din experienta unui prieten cu passat care a montat ambele planetare ieftine si la cateva luni a trebuit sa le schimbe amandoua. De obicei lucrurile ieftine se dovedesc a fi scumpe in final asa ca prefer sa cumpar lucruri de calitate de la inceput pentru a nu plati de doua ori manopera si piesa... plus nervii mei.
     
  11. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Nu stiti cat costa celalalt cap de planetara, dinspre cutia de viteze? Mie acela imi bate la viraj maxim... Dar cred ca o mai duce asa saracul pana la primavara.:whistle2:
     
  12. panti

    panti Silver Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    audia3 1.9 TDI ALH,seat toledo 1.9 TDI
    cu siguranta nu bate ala,mai ales la viraj maxim.:)
     
  13. panti

    panti Silver Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    audia3 1.9 TDI ALH,seat toledo 1.9 TDI
    cine ti-a spus asta???
     
    paul14 apreciază asta.
  14. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    pai am pus masina la groapa, mecanicul s-a uitat la planetara si mi-a aratat cum joaca capul de catre cutie. :search:
     
  15. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    eu am observat ca mi sa spart burduful de la planetara. Cum l-ai dat jos?
    Eu nu am reusit sa scot un surub de la bratu superior. Intelegi ce vreau sa zic? e unu asezat orizontal
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca te referi la surubul ce prinde cele doua brate superioare(acela lung de 7-8 cm)se scoate mai greu pentru ca oxideaza.La mine au folosit un pistol pneumatic(ca la vulcanizare cand desfac prezoanele) si in timp de roteau surubul cu pistolul au batut in capatul celalalt pana a iesit putin,apoi au bagat o cheie intre capatul surubului si fuzeta si au facut parghie si dupa alta cheie si tot asa pana a iesit de tot.La montarea bratelor noi au schimbat si surubul si au dat cu vaselina grafitata pe surub sa nu se mai blocheze.
     
  17. dannyb 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Vișeu de Sus
    Masina:
    Audi Q5
    Sorry Ghost91 dar nu eu le-am schimbat...un amic care este mecanic...si sincer nu am stat langa el sa vad treaba asta :(...dar eventual ma intersez ptr problema ta...si o sa iti spun.
     
  18. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    Multumesc de raspunsuri :hi:
     
  19. rebe20 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2009
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a4 b5
    imi poti da si mie un pm sa-mi spui de unde ti-ai comandat-o k n-am gasit numa la vreo 12 mil una noua si sh nu gasesc nicaieri
     
  20. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    poate sa-mi spuna si mie un mecanic mai priceput cum se scoate capul de planetara de pe planetara ca are o siguranta in interior si nu stiu cum.
    (se bate pe capul planetarei inspre exterior?):keule:
     

Distribuie pagina asta