1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Nu functioneaza faza scurta/lunga - la A4 B5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de sorin.crisan, 20 Ian 2009.

  1. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    Salut,
    Am si eu problema din titlu. Becurile nu pot fi arse din moment ce flashurile functioneaza..dar ce se intampla cu faza lunga? :think: imi este greu sa circul asa noaptea intre localitati unde drumul nu este luminat..aveti vreo ideee?
     
  2. mircea_suba

    mircea_suba 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2008
    Locație:
    Deva
    Masina:
    audi a4 b8 2.0 tdi CAGA
    incearca sa ta uiti la sigurante. si eu am problema asta dar invers merge faza lunga dar nu merg flashurile.
     
  3. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    trebuie sa ma uit la sigurante..daca nu rezolv,trebuie sa o duc la un electrician ceva,e aiurea asa..
     
  4. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    ce faruri ai? xenon halogen?
    1 problema simpla ar putea fii maneta care nu mai face contact cand o pui in pozitia de faza lunga.(am patit asa ceva la un vw la semnalizare)
     
  5. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    Am faruri cu lupa, dar becuri cu halogen...nu xenon.Intr-adevar m-am interesat si am aflat acelasi lucru care l-ai spus si tu (maneta ar fi de vina).Cat te-a costat reparatia?mersi:think:
     
  6. cornelw11

    cornelw11 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    AUDI A4 2.5TDI
    eu inca nu am reparat-o. daca aflii sigur ca contactul acela e de vina si trebuie cumparat poti sa incerci tu sa il faci, ca oricum daca il strici nu-i problema. am rezolvat o astfel de problema pe faza scurta la un renault megane 1995, a trebuit doar sa indoi niste lamele. nu stiu cum e la audi!
     
  7. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    100% este maneta. Inainte sa va apucati sa reparati sau cautati la dezmembrari, faceti o intrebare si la un magazin gen volksparts. S-ar putea sa aveti surpriza sa fie vreo 200RON si sa nu mai merite deranjul reparatiei.
     
  8. dropzone81 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2009
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    Audi A4 B5, 1,9TDI, 1998
    Am avut anul trecut o problema de genul asta. Incearca sa cauti la dezmembrari un bloc de lumini... partea din stanga. Eu mi l-am reparat singur. Se desface foarte usor si vei vedea exact care este problema. Poti sa inlocuiesti il el ce gasesti defect.... am observat ca acele contacte metalice se afla pe niste suporti de plastic, iar daca ceva e in neregula la instalatie se incing contactele si se topeste plasticul.

    PS: Ca sa ajungi la blocul de lumini trebuie sa scoti volanul. Daca nu ai mai facut asta pana acum nu te sfatuiesc sa incerci. Risti sa iti aprinzi martorul AirBag in bord si sa strici folia, iar asta te-ar costa mai mult decat blocul de lumini nou nout.
     
  9. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    bloc lumini B5

    poostez si eu aici. sper sa nu fie problema :p
    am si eu o intrebare. ,asina mea a avut farurile originale cu bec H4. dar au fost schimbate cu altele cu fazele separate , cu H7si cu alea de ceata in ele.
    Cand schimb faza lunga mi-o stinge pe aia scurta. si e cam incomod . As vrea sa schimb blocul de lumini cu unul de dupa 98 incolo, cand deja au aparut stock aceste faruri. intrebarea mea este: se potriveste la mine acel bloc( incluziv unul de pe facelift)?sau exista unele diferente?
     
  10. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    sorin acum mi-am amintit ce m-ai rugat
    am uitat pur si simplu
    fac in seara asta o poza si o postez
    sper ca nu e prea tarziu
    sorry de intarziere
     
  11. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    mircea,eu zic ca se potriveste blocul de lumini garantat,cu ocazia asta scapi si de problema...

    stefan,merci :respekt: stai linistit..problema rezolvata! :arco:
     
  12. sebiz 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    Audi A4 -2002
    trebuie sa schimbi blocul de lumini nu te sfatuiesc sa il repari sa nu ia foc de la vreun scurt si blocul de lumini se scoate apasand pe schimbatorul de la bloc si invarti usor spre dreapta si va iesi
     
    Andrei gabi florin apreciază asta.
  13. sebiz 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2007
    Locație:
    slobozia
    Masina:
    Audi A4 -2002
    scuze am gresit de fapt e vorba despre manete da la volan de schimbare a fazei lungi cu cea scurta dar schimb-o nu o repara
     
  14. peteruxxl

    peteruxxl 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 116CP
    Salut,
    Postez si eu aici pentru ca tot este un topic despre lumini si sunt pe aceeasi tema.
    Am sesizat in seara asta ca nu imi functioneaza faza scurta de partea soferului. Si nici pozitia nu functioneaza. Deci ma gandesc ca ar putea sa fie si un contact problema din moment ce nu functioneaza deloc. Ca stiu ca daca se arde faza pozitia de regula merge. Deci nu se aprinde nimic. Doar faza lunga care e este pe bec separat. Asta o sa verific maine.
    Dar ceea ce este foarte ciudat, este ca si lumina de pozitie de partea pasagerului nu functioneaza acum decat daca sunt aprinse si proiectoarele. Daca sting proiectoarele si sa zicem ca maneta de lumini ar fi data pe pozitie, nu se aprinde nimic. Daca aprind proiectoarele, se aprinde si pozitia.
    Ce ar putea fi? Are legatura cu faptul ca celalalt bec nu se aprinde deloc? Ar putea fi si o siguranta (am vazut ca siguranta este cate una dar pentru tot farul nu pentru fiecare bec)
    Astept sugestii!
    Multumesc,
    Dragos
     
  15. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    pai poate s-a intamplat sa se arda si becul de pozitie pe parte soferului si faza scurta..eu zic sa incerci sa inlocuiesti becurile arse...cat despre faptul ca luminile de pozitie se aprind/sting odata cu proiectoarele,nu stiu ce sa zic...poate sunt legate pozitile la proiectoare? altfel nu-mi explic,,, poate te sfatuiesc colegii care se pricep mai bine..bafta
     
  16. peteruxxl

    peteruxxl 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 116CP
    Culmea, acum nu mai merge pozitia nici pe stanga.
     
  17. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Este vorba de lamele care nu mai fac contact.Daca merge flasul dar nu faza lunga sau invers,cauza sunt lamelele oxidate.
    Pentru operatiune trebuie scos volanul acesta este tot inconvenientul.Se curata si se aplica vaselina.

    Cand si cand imi face si mie probleme pe faza lunga,la denivelari se stinge brusc iar pe flash merge;Momentan o las asa pe viitor trebuie sa l demontez.Atasez poze de pe un Passat cu modalitatea de demontare ea find asemanatoarepe A4.
     
    Ultima editare: 16 Ian 2010
  18. audi21 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2010
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi a4 b5,1.8,1996
    Incearca contactele de la blocul de lumini ,daca nu inlocuit.
     
  19. danbrindusan 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    Hateg
    Masina:
    audi a4 1,9tdi 2005
    Salutare.Am o problema...cam asa incepem toti.nu-mi mai merge faza lunga dreapta.am xenoane,dar nu din fabrica.Am mutat si becul si balastul pe stanga si vad ca-s bune.Ce sa poata fi?
     
  20. Emy_

    Emy_ Silver Member

    Înscris:
    12 Dec 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Fosta ADR 1.8i 125Cp ; prezentele 1.9 AFN + 2.0 CBAB
    Oare siguranta o fi de vina?:think:
     

Distribuie pagina asta