1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren de rulare, directie - suspensie sau rulmenti la A4 B6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de 4AUDI, 14 Sep 2007.

  1. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    de cand am luat masina (de vre-o 3 saptamani) am simtit ca-mi trage dreapta. am fost la service, mi-au verificat unghiurile, eventualele jocuri, au masurat pe acolo tot felul de distante. masina pana aici nu are nimic. mi-au spus sa inversez rotile de pe fatza. ieri am facut si asta, am intors cauciucurile pe jante(ca-s cu sens de rotatie) si le-am inversat. dar tot trage dreapta :(
    din ce cauza? pot fi alte defectiuni, de exemplu la caseta de directie? sau la servo? si daca da, cum s-ar manifesta in afara de tras dreapta?
    rotile de pe spate pot influenta acest comportament? la roata dreapta spate am o galma la cauciuc.
     
  2. click

    click 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2007
    Locație:
    Arges
    Masina:
    A4 B5 Avant 1.9TDI 2001 Euro III Blue Santorini
    sa fii fost lovita masina ? vreodata.
    roata spate nu cred ca poate influenta , chiar asa , decit daca eu stiu, galma e chiar mare , dar nu cred ca ai circula asa tu cu ea
     
  3. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    nu cred ca a fost lovita masina. la directie totul e original, nu se vede absolut nimic care ar putea indica acest lucru. mecanicul a mai masurat pe acolo tot felul de distante in ideea ca a fost lovita, dar zice ca totul e ok.
     
  4. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    roata din spate nu are cum influenta in niic un mod,daca zici ca unghiul de fuga e bun,s-ar putea sa fie caseta de directie,dar nu e foartre probabil.ar putea sa iti traga dreapta si daca o roata ti mai moale si una mai umflata.e posibil sa nu fie buni mecanicii de la service,sa mai incerci si in alta parte,poate sa iti traga dreapta si din cauza denivelarilor,si chiar doar sa ti se para ca trage dreapta ...bafta
     
  5. audia4 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2007
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    audi a4, 19 TDI, 2003
    audi a4 1,9 tdi 131 cp.
    am un zgomot ciudat din zona rotii fata dreapta. suna exact ca un rulment uzat. am schimbat rulemntul cel vechi neavand deloc uzura. mecanicul mi-a spus ca nu-s normal, desi eu am insistat sa-l schimbe pt ca asa mi-au spus cei de la audi din Oradea. ok zgomotul tot a persistat, am schimbat toate 4 acuciucurile, degeaba zgomotul tot il aud.
    daca v-ati intalnit cu problema astept pareri.
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ai schimbat cumva placutele de frana? Se poate sa fie de proasta calitate si sa se auda asa de naspa cum freaca pe disc. Nu iti freaca nimic la roata, la bratul de la planetara? Un anumit profil de cauciuc ce ai pe fata, si face zgomot in mers? si nu in ultimul rand poate nu este de la roata! Poate doar asa ti se pare ca vine de acolo, poate sa fie vreo rola (alternator), vre-un intinzator? Sa ne tii la curent
     
  7. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Eu am patit ceva de genul asta la masina care am avut-o inainte si a fost din cauza burdufului de la planetara care s-a fisurat si am ramas fara vaselina.
     
  8. mr.claude

    mr.claude 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2007
    Locație:
    TG-M
    Masina:
    AUDI A4,-S4 AVANT 1.9TDI, AJM PD, 2001
    Aici subscriu si eu :yes:si eu am acum aceasta problema.
    cristi231077 cam cat a costat burduful, se gasesc?
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Sep 2011
  9. elektra 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Masina:
    Audi A5 B5 2000 1.8 T 20v
    Eu am avut aceasi problema la audi-li meu din semnatura. Faceti in felul urmator viranti stanga si faceti un cerc daca se aude atunci virati dreapta si faceti iara un cerc. In orice directie daca ai virat si se aude atunci sigur e capatul de planetara care e dus. Eu l-am schimbat in suceava la un service si mi-a luat in jur de 150 ron.Sper sa fie de folos postu meu
     
  10. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Se gasesc si preturile variaza (mult) in functie de magazin si de firma producatoare. Sfatul meu e sa cumperi unul original chiar daca e mai scump pt ca te tine mai mult.
    Nu mai stiu cat am dat pe el ca a trecut ceva timp de atunci :rolleyes:
     
  11. elektra 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Masina:
    Audi A5 B5 2000 1.8 T 20v
    Am uitat sa precizez eu mi-am luat de la bosch asa mi s-a recomandat
     
  12. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    neaparat sa-ti iei ceva de calitate, ca altfel te tine un an si nu ai facut nimic. Te costa mai mult manopea sa-ti desfaci planetara, decat burduful!!!
     
  13. audia4 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2007
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    audi a4, 19 TDI, 2003
    da am schimbat placutele. sunt originale cumparate de la reprezentanta. de altfel nici nu cumpar de altundeva piese decat de la reprezentanta. am fost in Ungaria la reprez. VW Baietii zic ca e posibil sa fie din cauza cauciucurilor. Dracu sa le ia ca asa facea si cu cele vechi, am cumparat cauciucuri Dunlop de 1600 ron si la fel face. sunt disperat. Rulment nu e 100% ca asa de dobitoc am fost incat am insistat sa mi-l schimbe si pe ala si cand l-au desfacut cel vechi nu avea nimic 560 Ron + manopera. nu mai stiu ce sa fac. mecanicii de la VW Ungaria spun ca se vede nimic pe rampa, totul e OK. Miercuri voi merge din nou la ei si n-au decat sa puna ei alte cauciucuri, sa o ia dracu ca-i dau foc. de altfel pasagewrii nu sesizeaza zgomotul decat cei carora le-am spus deja.
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Poate asa se auzea si inainte, dar nu i-ai dat atentie. Poate ai umblat cu muzica si nu i-ai dat atentie! Stai linistit nu-i da foc o sa-i dai de capat! Rabdare, rabdare....esti sigur ca este de la roata???
     
  15. oncete83 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Sep 2007
    Locație:
    valcea
    Masina:
    2002 audi a4 2.0L
    eu am avut un zgomot de acest gen dupa ce am schimbat placute, discuri si am echilibrat rotile... prb era de la 3 prezoane nestranse coresp. zgomotul era acelasi , ca de un rulment , dar disparea cand acceleram.. am stat o ora in parcare cu ea pana sa imi dau seama ..
     
  16. mirceah 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Dec 2007
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    audi a4 1.9TDI,2002
    poate arcurile sunt uzate si telescopul nu are cursa .In acest caz ar trebui sa auzi zgomot la fiecare groapa sau denivelare.Putini isi dau seama de acest
    lucru.Trebuie sa masori distanta de la aripa la centrul rotii si sa nu fie sub minim dat de producator(nu stiu cat este)
    succes si la multi ani tuturor
     
  17. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    si eu aud un zgomot dar in partea stanga(sau cel putin asa mi se pare). am observat ca face la fel si daca scot din viteza, deci nu cred ca e vre-o rola sau altceva, deoarece ar trebui sa sune altfel cand motorul e la ralanti. e ceva la trenul de rulare... dar inca nu stiu ce. sper sa fie de la cauciucuri, pe care am de gand sa le schimb in primavara...
    cel mai tare se aude in jurul vitezei de 50-60km/h.
     
  18. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Daca ar fi de la cauciuc cred ca s-ar simti si la volan (trepidatii) sa nu fie cumva de la rulment. Ridica partea aia din fata pe cric si misca de roata (stanga-dreapta si sus-jos) daca e rulmentul o simti un mic joc.
     
  19. bartcip

    bartcip 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2007
    Locație:
    cluj
    Masina:
    A4
    Am avut si eu o astfel de problema si era apratoarea de noroi de pe interior.Fiind deformata imi freca foarte putin pe roata si se auzea ca un huruit.:idea:
     
  20. ionutzzu'

    ionutzzu' 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2008
    Locație:
    dragasani
    Masina:
    audi a4 break 1.9 tdi 2001
    si eu am aceeasi problema dar numai cand umblu p un drum neasfaltat. la vitze mici se simte un sgomot caruia daca ii dai atentzie t scoata din sarite. rotile d p drapta mai ales cea din fatza sunt cele mai predispuse la defectziuni pt ca ele preiau toate denivelarile care apar p drum. gropile sunt doar p marginea strazii
     

Distribuie pagina asta