1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Zgomot si Sunet neidentificat sau Vibratii - Motor - la A4 B6 - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de dannypapuc, 20 Dec 2007.

  1. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    Salut,
    Dimineata, cand motorul este rece, la schimbarea vitezelor aud un sunet ciudat cand apas ambreiajul sa schimb viteza (asta in jur de 2200 rotatii). Sunetul asta vine din partea dreapta a mea cum stau la volan. Ma intereseaza sa stiu unde este situata cutia de viteze si ambreiajul, poate asa o sa vad de la care din ele vine sunetul. Am observat ca dupa un anumit timp, cand motorul se incalzeste acest sunet dispare. Daca s-a mai confruntat cineva cu acesta problema si poate sa ma ajute e binevenit sa o faca.

    Oare sa fie dus ambreiajul, iar daca da care sunt simptomele la un ambreiaj dus ?
    Specific ca masina merge bine, la bord nu are aprins nici un beculet de avertizare.

    P.S Acest sunet mai reapare si dupa ce las masina stationata un timp, disparand apoi usor, usor.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2013
  2. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    incearca sa descrii putin sunetul...
     
  3. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    Oare sa fie dus ambreiajul,iar daca da care sunt simptomele la un ambreiaj dus???


    una din simptome dak e dus ambreajul e ca iti patineaza....alta nu stiu!
     
  4. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Parerea mea e ca trebuie sa mergi neaparat la un mecanic, e greu sa-ti dai seama asa ce are asina. Se poate sa inceapa ambreajul sa dea semne de oboseala. :yes:
    Cutia de viteze este exact sub schimbator, iar ambreajul este situat intre cutie si motor.
     
  5. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    sunetul e un fel de harrrrrrrait...
    am fost la un mecanic,dar cand l-am luat in masina si am dat o tura cu el,masina fiind calda nu a mai facut acel sunet.
    mecanicul a zis ca poate sa fie de la cutie de viteze,vreun pinion care nu calca bine,si face asa pana se cupleaza bine...
    in rest nu stiu ce sa mai zic.

    si asa ca o idee cat e o cutie de a4 2001?
     
  6. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Doar nu vrei sa schimbi tota cutia pentru un pinion ? :think:
    Eu stiu ca se pot inlocui sincroanele si pinioanele dintr-o cutie ai grija sa nu te pacaleasca aia sa-ti schimbi toata cutia si dupa aia ei sa o faca pe a ta si sa o vanda.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2013
  7. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    zicea mecanicul asta cu care am vb eu(un spaniol) ca nu se stie sigur daca se baga aia de la reprezentanta la cutie sa o deschida...
    oare batea campii mecanicul???
    nu cred ca are cum sa nu umble la cutia de viteza!!!
     
    Vulturul1 apreciază asta.
  8. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Nu stiu ce sa zic .... :think: eu la reprezentanta nu ma mai duc, ma-m lamurit demult de ei, iar aici in romania stiu ca daca ai un mecanic bun si nu e ceva foarte grav se rezolva.
    PS:
    Ai verificat daca ai ulei suficient in cutie ?
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2013
  9. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Eu as zice ca e rulmentul de la placa de presiune de la ambreiaj. De obicei ala "haraie" cand calci ambreiajul. Poate are un pic de joc si de-aia "scartaie", iar cand se incalzeste se dilata si jocul dispare. Asta insa nu ai cum sa vezi decat daca dai cutia jos, ceea ce e destul de costisitor...
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2013
  10. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    am fost la reprezentanta la audi,si am luat un mecanic binevoitor cu mine sa auda si el haraitul de care va vb.
    am avut "norocul" sa faca de data asta,si mi-a spus ca e sigur 100% ca nu e de la cutia de viteza...
    mi-a zis ca mai multe modele de audi care au trecut pe la ei faceau zgomotul asta,iar in anumite cazuri a fost de la faptul ca nu le fusese montat bine filtrul de aer si cand tragea aer haraia carcasa...
    iar apoi mi-a zis ca daca nu este de la filtru ar putea fii de la turbo(cu toate ca i-am spus ca nu am probleme cu turbo,masina e nervoasa,trage e ok).

    nu stiu ce sa mai zic,m-a exasperat zgomotul asta(eu sunt maniac pe orice zgomot in masina:( ).maine ma duc sa vad cu filtru,mai stii poate are dreptate,cu toate ca nu prea cred,fiindca daca era de la el facea tot timpul,insa mie imi face doar cand masina a fost stationata un timp,si numai cand apas ambreiajul (fara sa ating cutia de viteza) si ridic piciorul de pe acceleratie,cand scad turatiile,inainte sa schimb...

    durerea mea,daia erau mai bune daciile ca nu erau atat de complicate:p

    P.S: Urmatoarea masina o sa fie una nouaaaa,mi s-a luat de astea second hand,macar paia noua cum o intretii asa o ai...
     
    Ultima editare: 22 Dec 2007
  11. IONUT_TM

    IONUT_TM 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    AUDI A6;AN FAB. 2006;2,7 TDI;180 CP
    dar de intrat in viteza intra bine????
     
  12. gabbea 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    ex audi 80 b4 ,ex audi a4 avant quattro 1.8t 2003,ex audi allroad 2.5 tdi 2003 , audi a4 b6 1,8 t
    Zgomot si sunet neidentificat - Motor - la A4 B6 - cauze - probleme si rezolvari

    a4 quattro 1.8 turbo,avj cod motor 2003!am un zgomot suspect,de genul celui de la vechea dacie,"bataie avans".exact acelasi zgomot il face in momentul cand accelerez mai brusc!am incercat sa merg la reprezentanta,dar abia in 2 sapatamani m-au programat.am schimbat benzina,am facut cam 1500 km,dar nu s-a schimbat nimic!stiti de la ce ar putea fi?nu am consum crescut,nu cred ca e din motor(gen tachet sau altceva)!daca s-a mai discutat,imi cer scuze de thread,dar dupa cautare n-am gasit nimic concludent!
    va multumesc
     
  13. dorutzu

    dorutzu Silver Member

    Înscris:
    8 Sep 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    1.6 + 2.0
    Cum iti trage masina in sarcina acum de cand ai constatat problema asta? E mai puturoasa?
    Daca e mai puturoasa la urcarea unui deal spre exemplu si se aude o bataie e posibil ca avansul sa fie prea mare.
    Tine-ne la curent cu rezolvarea problemei.
     
  14. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Poate chiar asta sa fie, avansul, daca benzina zici ca ai schimbat-o cu una mai buna si tot asa face doar la service ma poti merge sa rezolvi problema. :meeting:
     
  15. gabbea 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    ex audi 80 b4 ,ex audi a4 avant quattro 1.8t 2003,ex audi allroad 2.5 tdi 2003 , audi a4 b6 1,8 t
    in sarcina,trage ca orice turbo,are o acceleratie mai brutala,nu e foarte liniara:jester:,la motorul asta peste 2500 se declanseaza nebunia,bine,in limita a 150cp
    daca avansul e prea mare,nu se poate regla cu vag-com?

    faza e ca "automitricii" abia pe 16 mai mi-au facut programare:(
     
  16. Parasutistul

    Parasutistul 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.8T 20v AEB quattro 1997
    Nu cumva bataia se aude din zona injectoarelor?Sunt pe baza de electromagnet si cand se uzeaza scot un zgomot destul de ciudat.
     
  17. iflorin 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    a4 2,5tdi 2005
    Sunet ciudat cand iau piciorul de pe acceleratie - A4 B6 - cauze si rezolvari

    am un audi a4 2.5tdi 2005 multitronic si a inceput sa ma enerveze ceva la ea. Tot timpul cand o accelerez pana in 2200-2300rot/min si dau drumu la pedala de acceleratie face un sunet de parca ar sari o curea...sau nu stiu...de parca nu ar fi pusa bine...distributia acum am schimbat-o e in regula. Astept un raspuns de la cineva ....va multumesc anticipat
     
  18. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    sal. nu e cumva cureaua de transmisie?
     
  19. razvanboran

    razvanboran 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4/B5/1997
    Ar putea fi un tampon de la motor.Am avut aceeasi problema la fosta vectra
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Ian 2012
  20. iflorin 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    a4 2,5tdi 2005
    lamureste-ma si pe mine mai bine in legatura cu tamponul asta...ce e defapt...?
     

Distribuie pagina asta