1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Cutia de viteze Manuala la A4 B6 - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de dannypapuc, 9 Sep 2007.

  1. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    :crying:Salut,sunt nou pe acest site...
    Am un Audi A4,1900 TDI,130 cai,6 viteze din 2002.Sper sa-mi fac prieteni pe aici si sa ma distrez...
    totusi asi avea si eu o probleama,asa ca daca ma poate ajuta cineva sa nu ezite...
    Problema vine de la cutia de viteze,e cam dura,adica cand incerca sa schimb vitezele vad ca are asa o retinere,parca un hop pana intra in viteze.Ce ar putea fii?Sa fiu mai explicit atunci cand schimb,paraca agata ceva pana sa intre in viteza...Plus de asta trebuie sa inping cu ceva forta ca sa intre ...
    Cumnatul meu are un Audi A4 din 99 tot tdi dar cutia lui mereg struna.Va rog poate ma ajutati cu ceva...

    stie cineva ceva ?
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Iul 2011
  2. micu

    micu Bronze Member

    Înscris:
    9 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 18T 8L
    in ce stadiu este ambreajul? Cand a fost schimbat (daca a fost schimbat) ultima oara?
     
  3. nemilos

    nemilos 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Sep 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI 200 TURBO QUATTRO EXCLUSIV 1988
    dannypapuc vezi daca are ulei.
    si daca este uleiul care trebuie.
    eventual pune unul nou.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Iul 2011
  4. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    stai linistit ca l-am schimbat si tot asa este,nu s-a imbunatatit nimic...
    treaba e ca merge,dar este cam sacaitor...
    nimic mai mult...:o:
     
    Sile89 apreciază asta.
  5. daniel83

    daniel83 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2007
    Cutia de viteze

    salut...la cutia de viteze nu apar asa mari probleme...aia se strica mai greu ...problemele care le ai tu cu ezitarea intrarii in viteza ar fi din cauza conurilor de sincronizare de pe arborii motor...sau din cauza baladorilor...ar fi mai bine sa faci un control la un service sa fii mai sigur.:rulez:
     
  6. audi4cata

    audi4cata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi A4 AVANT
    Cutie de viteze manuala defecta - cauze - probleme si rezolvari

    salut,am un audi.1,9tdi 130 cp din 2003,adus acum 6 luni din germania,si de o saptamana,a inceput sa se auda un fluierat in timpul rularii,am intrebat la un service si dupa ce au verificat masina mi-au spus ca nu este nici o problema,intre timp s-a accentuat sunetul,si in timpul rularii cu masina se aude zgomot ca de rulment gripat,am mers iar la alt service ,care mi-au spus ca este de la cutia de viteze,si mi-au specificat,, ca decit sa repar cutia mai bine cumpar una second hand",dar masina intra in toate vitezele usor,trage;ce ma sfatuiti sa fac ,daca aveti idee unde se repara,sau daca cumpar alta cutie de viteze?
     
  7. meze 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    audi 6 s line 1.9 tdi 130 cp
    salut
    asa am patit si eu
    ia-ti o cutie secon hand
    te costa vreo 500 de euro cutia plus manopera
     
  8. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    si poate te tine 1 sapt sau o luna...
    nu pricep, daca era ia o cutie noua mai intelegeam, dar una second, ce garantie ai ca nu te lasa dupa ce o pui pe masina... eu zic sa mai intrebi pe forum sau sa dai un search caci am citit multe posturi despre cutii si erau pe acolo si locuri unde sa le repari.
     
  9. Sini

    Sini Silver Member

    Înscris:
    17 Iul 2008
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    A4 B6 / A3 8L
    Ai incercat sa o bagi viteza si sa accelerezi in mai multe trepte de viteza in timp ce masina e ridicata pe elevator? Se poate identifica mai usor zgomotul
    Ar trebui sa faci o verificare mai in detaliu sa fii sigur ca e de la cutie si apoi sa te gandesti la una second sau noua...Cutia de viteze de la masinile astea nu cade asa oricum,mai ales la manual...
     
  10. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    sini are foarte mare dreptate. in plus nu cred ca nu se poate repara.
     
  11. audi4cata

    audi4cata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi A4 AVANT
    ms de sfaturi, am sa incerc sa o demontez in weekend,cred ca la sincroane nu are nimic,intra usor in viteza,cred ca este ceva pe la grup,vreun rulment,ceva!
     
  12. audi4cata

    audi4cata 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2008
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi A4 AVANT
    Am demontat cutia de viteze,si am identificat problema!este rulmentul de pe trenul fix,care antreneaza satelitul ,este un rulment conic cu bile cilindrice,fabricat in Austria :FAG 56B0B2 ;Am intrebat la magzine de profil de rulmenti si mi-au spus ca este un rulment facut pt America de sud,Asia ,reprezentantul de vinzari din magazin ,l-a masurat cu sublerul si a spus ca are masura la camasa din interior de 44,4 inci. pret informativ in jur de 3-4 mil.
     
  13. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Dar care a fost cauza? Nu ai avut ulei in cutie sau atatea zile a avut? Sa stim si noi de ce sa ne pazim.
     
    Sile89 apreciază asta.
  14. octav 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a4 1.8T 2009
    probleme cutia de viteze

    salut am si eu un a4 1.9 tdi 170 de mii d km, si de vreo 3 sapt am batai de cap cu a mea cutie de viteze si anume uneori am mari probleme sa cuplez marsarierul , dilema e ca nu se intampla mereu , posibile probleme la kit ul de ambreiaj . multumesc.
     
  15. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    in treapta 1 cum iti intra tot greu sau numai in marsarier iti face probleme?Mergi la un service si verifica si nivelul uleiului in cutie poate necesita complectare
     
  16. Marius

    Marius 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Oraş
    Masina:
    VW 1J5 ATD.
    Cauza poate fi si timoneria.
     
  17. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    mda....si la mine intra mai greu in 1 si marsarier si am fost la service si mi-au zis ca e timoneria uzata posibil si la tine sa fie la fel
     
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    La timonerie exista un kit de reparatie(pe original),care nu costa mult(maxim 100 lei).Eu l-am comandat,dar nu am apucat sa ajung sa le schimb.Problema la mine este treapta 2 si se manifesta inca din iarna(intra mai greu).La reverse am patit-o si eu tot in iarna,cam 4-5 zile nu intra din prima,dar si-a revenit si nu a mai facut figuri de atunci.
     
  19. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    ca tot veni vorba, si eu am ceva probleme cand cuplez a-ntaia, adica agata, ceva opune rezistenta. nu se aude nici un zgomot, nu caraie nimic. daca masina e putin in miscare atunci intra fara probleme. si in mars-arierre intra putin mai greu cateodata. ce ar putea fi?
     
  20. dew

    dew 5th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2009
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi a4 B5 1.8i .Toyota Corolla 1.6vvti. Honda CBR F4I
    cred ca tot timoneria face figuri si la tine si din ce spune suntzmeu se pare ca nu costa mult reparatia...dar de groaza de mers in service la mine:)dar pana la asta mai am alte chichite mai importante din pacate:(
     

Distribuie pagina asta