1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Capitonaj Plafon dezlipit la Audi A4 B6 - reparatie - retapitarea sau inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Alexa4vant, 26 Noi 2012.

  1. Alexa4vant 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2003 2.5 TDI V6 QUATTRO
    Salutare tuturor. de curand sunt posesorul unui a4 avnt 2.5 tdi adus din It, masina merge si arata ft bn cu exceptia plafonului care "imi sta pe cap" la propriu:blush:, tot plafonul de la oglinzile interioare pana in portbagaj este desfacut/ dezlipit, daca cineva s a mai intalnit cu o astfel de problema sau stie rezolvarea, il rog sa ma ajute cu cateva sfaturi

    atasez si 2 poze

    multumesc
     
    Bibaku apreciază asta.
  2. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    Cu siguranta a fost spalat la spalatorie de niste baieti "priceputi". Stiu pe cineva care a avut aceeasi problema la un Passat, a incercat sa lipeasca panza din nou dar nu a iesit cum trebuie si pana la urma a schimbat plafonul cu unul din dezmembrari. Incearca pe forum ca sunt cateva avant_uri la dezmembrat.
     
  3. Alexa4vant 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2003 2.5 TDI V6 QUATTRO
    Un prieten mi-a recomandat sa il inlocuiesc definitiv pentru ca daca il lipesc o sa ramana urme/ pete, insa tot as vrea sa il repar.
     
  4. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Ati reusit sa demontati/inlocuiti capitonajul de pe plafonul interior al masinii?
    E greu de facut aceasta operatiune?
     
  5. babone 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2012
    Locație:
    alba iulia,irl
    Masina:
    Audi A 4, 1.9 TDI 2002 B6
    buna , se poate rezolva treaba (cel putin asa am rezolvato eu ), am cumparat un material asemanator celui care l-am avut de la un magazin de materiale si o sticla de prenandez.
    am desfacut plafonul vechi si l-am smirgheluit foarte bine aspirat de praf si dupa am dat cu un strat de prelandez intins cu o spapula,dupa care am lipit materialul si cu o spatula am facut sa nu ramaie nici o cuta sau ceva urme.
    l-am pus la loc si nici nu se vedea ca a fost schimbat ,si ca o mica observatie am avut si turela la vechea masina ,parea ca originalul
    putina indeminare si reusesti.
    o seara faina
     
  6. B131WAY 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 2.5tdi 163hp
    Am patit exact acelasi lucru cu plafonul, toata panza era cazuta.
    Am profitat de faptul ca masina era in service si i-am rugat pe baieti sa il demonteze si l-am luat acasa sa il refac. Panza are un strat de burete care in timp de la caldura, umiditate, spalat si tras cu aspiratorul cedeaza. Am curatat buretele resectiv si am incercat sa lipesc aceiasi panza doar ca se vede foarte urat, practic fara burete panza preia toate denivelarile cartonului si se vede ca o treaba de mantuiala.
    Ma intereseaza daca cunoaste cineva de unde poate fi cumparata aceasta panza cu burete pe ea, sau daca exista in Bucuresti cineva ce reconditioneaza cu material identic plafonul, eu nu am gasit...
    Un plafon second hand nu as incerca, toate sunt invechite si vor ceda cat de curand..
     
  7. leondannydan 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Stafford - Staffordshire - Regatul Unit
    Masina:
    Audi A4-B5, 1.6l, 1996, ADP (bestia Verde). Audi A4-B6 Avant, 1.9 TDI, AVF, Quattro, 2004 (Silver).
    Salut !
    Aceeasi problema o am si eu! Numai ca eu am cumparat plafonul de pe ebay ....dar din pacate nu am timp sa il montez. Daca stie cineva care sunt punctele unde se tine plafonul...as fi recunoscator daca le-ar insira aici .
    Multumesc
     
  8. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
  9. leondannydan 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    Stafford - Staffordshire - Regatul Unit
    Masina:
    Audi A4-B5, 1.6l, 1996, ADP (bestia Verde). Audi A4-B6 Avant, 1.9 TDI, AVF, Quattro, 2004 (Silver).
    Perfect! Multumesc frumos lowlife ! Acum cand o sa pun plafonul.... Trebuie sa inlocuiesc si motorasul de la stergatorul lunetei.... Am avut ceva proble cu el ...( furumul de apa ....cred ca fisurat undeva) si a luat putin foc! Noroc ca m-am uitat in retrovizoare! Multumesc frumos!
     
  10. t.virgil

    t.virgil Banned

    Înscris:
    1 Ian 2010
    Locație:
    focsani
    Masina:
    Audi a4 b6
    si eu am schimbat plafonul la un avant,nu este greu!!,trebuie atentie la stalpii din fata sa nu rupi clipsurile .
     
    CVasi23 apreciază asta.
  11. RazvanKGI

    RazvanKGI 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2.5TDi quattro 2003
    Am aceeasi problema...incepe sa se dezlipeasca de la partea din fata si ma gandeam daca nu exista o metoda sa il lipesc la loc fara retapitare...
     
  12. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Colegi, din pacate si eu am aceiasi problema; s-a lasat panza de la plafon.
    Stiti cumva unde as putea merge sa-l retapiteze ?
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    La orice atelier de tapiterie!
    Eu am ales varianta cu plafon Sh, dupa ce am primit o oferta de 500 lei pentru retapitare.
     
  14. nickman1977

    nickman1977 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2016
    Locație:
    Caransebeș
    Masina:
    Audi A4 19 tdi 2003
    Salut,
    Am dus mașina la spălat și am observat ca tapițeria de pe plafon s-a lăsat / dezlipit. Mă poate ajuta cineva, cum as putea sa o lipesc la loc ? Mulțumesc.
     
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Scrie mai sus un coleg de ce nu se poate lipi tapiteria.
    Eu am ales sa pun unul SH, dupa ce am constatat pe pielea mea ca nu se poate repara.
     
  16. gruvnoise

    gruvnoise 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2014
    Locație:
    Matera - Italia / Pașcani - Romania
    Masina:
    Audi a4 avant 1,9 tdi 2002 awx 131 hp
    nickman1977 Nu se mai poate lipi la loc... incat sa nu se vada eu am fost la 3 si mi-au spus acelasi lucru ca nu se poate. Mie mia cerut 200 euro sa o de-a tot jos si sa schimbe panza !
     
    Ultima editare: 15 Ian 2016
  17. marcel_dany75

    marcel_dany75 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2009
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A.4 ,1,9 TDI(131 CP) an 2003
    Buna seara colegi.
    Anl trecut am curatat plafonul masinii cu solutie de la wurth si am avut surpiza ca dupa 2 luni, tapiteria plafonului a inceput sa se dezlipeasca.
    Daca cineva stie o varianta de remediere a tapiteriei, fara sa schimb plafonul, as fi tare curios (ceva solutie de lipit materialul ?).
    Multumesc.
     
    Mihai Melinte.a3 apreciază asta.
  18. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Sper sa postez unde trebuie.
    A mai incercat cineva pana acum sa vopseasca plafonul in negru? Cu tot cu stalpi? As vrea sa il fac de genul S Line dar nu stiu daca ar iesi cum trebuie.
    Am incercat sa caut pe google poze cu plafonul de S Line deja montat dar nu am gasit sa imi fac o idee cat de bine ar arata. Cine are poate sa posteze o poza doua cu interiorul?
     
  19. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Salutare din nou, o sa-mi vina si mie in cateva zile un plafon din dezmembrari si m-am decis sa il inlocuiesc singur.
    Am vazut mai sus un link in care ar trebui sa vad pasii; din pacate se pare ca nu se mai pot vedea acele poze si as vrea totusi daca mai are cineva alt link din care sa-mi dau seama ce cleme si suruburi trebuie sa desfac !
     
  20. Yonatan argesan 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2016
    Locație:
    Tandarei
    Masina:
    IL-58-DDAN
    Salut,
    Ai putut sa schimbi plafonul ? Daca da, te rog spune-mi si mie pași ce trebui sa-i fac si cum sa demontez-montez si eu pe al meu. Am un audi A4 B6 din 2001. Multumesc
     

Distribuie pagina asta