1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini/Lampi si/sau stopuri spate la A4 B7 - inlocuire becuri - probleme diverse si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de cristi11, 5 Ian 2008.

  1. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    Cum Se Schimba Becul De Pozitie Spate La Un A4 Tdi 2002?
     
    Ultima editare: 5 Ian 2008
  2. Tha JiM

    Tha JiM 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C7 2013, 2.0 TDI 177cp CGLC, multitronic
  3. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    cristi11 mai usor este asa: cand deschizi porbagajul o sa vezi in stanga si in dreapta 2 cercuri in mocheta care imbraca porbagajul, aceestea sunt situate in dreptul spopurilor se desface surubu acelea si asa se da tot stopul jos si apoi e foarte usor sa dai becul jos si sa pui altul noi in loc. Pui stopul la loc si strangi surubul si v-a fi ca nou. Bafta
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  4. cristi11 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    audi a4 2.0 TDI 140 2007 s-line
    am citit ce ai scris si cred ca am inteles cum se face.multumesc frumos....maine am sa incerc sa-l schimb...salutare
     
  5. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    Nu e deloc greu. Acolo unde sunt cercurile acelea care se vad in mocheta, trage de mocheta ca e decupata, are un cerc special decupat pentru a putea umbla la surubu acela. Bafta, sa ma anunti daca ai reusit.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  6. Luke79 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 CP
    Salut!
    Stie cineva cum trebuie tras de stop? Am desfacut surubul ala si am incercat sa scot stopul, dar nu am reusit! Din cate am aflat, este prins in doua cleme de aripa, dar nu stiu cum sa trag de el sa nu rup ceva!
    Mersi!
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  7. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    Eu stopul l-am ridicat putin in sus si pe urma am tras un pic mai cu forta, sunt cleme din acelea care intra un pic fortat. sper ca m-am facut inteles , oricum daca tragi de el nu ar trebuie sa rupi nimic, doar daca tragi foarte tare exista posibilitatea sa rupi firele.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Feb 2013
  8. Alym0011 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0TDI
    Bazait stopuri

    Buna seara,


    Am descoperit o problema mai ciudata la masina mea. Stopurile spate si lampile numar au un bazait ciudat atunci cand pozitia este pusa. Bazaitul nu este puternic dar suficient pentru a fii auzit stand pe bancheta din spate. Daca pun urechea langa stopuri bazaitul este destul de usor de auzit.

    Acest bazait nu l-am auzit pana acum, poate nu mi-am dat seama ca exista sau poate nu a fost.
    Este posibil sa fie calculatorul de confort? Din cate am inteles el se ocupa cu aprinderea stopurilor.

    Astept orice parere legata de problema mea.

    Va multumesc!
     
  9. claudiusima 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2011
    Locație:
    campulung
    Masina:
    audi a4 2.5tdi avant an 2005
    stie cineva da ce nu se aprinde stop pe frana la stopurile de pe haion, celelalte stopuri merg, si pozitia pe haion, multumesc
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai lampile spate situate pe caroserie (o parte) si alte lampi situate pe capacul portbagajului (alta parte) si a treia lampa din spatele masinii in spatele subwooferului spate. Care becuri nu se aprind ?

    De la care lampa cea de pe aripile spate sau cea din masina ?
     
  11. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    Si eu am cam aceias problema cu becul de frana spate dreapta. Cateodata cand pun frana imi da eroare de bec ars pentru cateva secunde dupa care isi revine.
    Am verificat mufele si totul pare ok. Inca nu am descoperit care este problema.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    CipryD problema nu este de la mufe. Problema este de la soclul in care sta becul. S-au oxidat contactele din soclul in care sta becul tau. Demonteza lampa si verifica felul in care sta becul in soclu. Bafta
     
  13. LiV 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4
    Am si eu o intrebare:Stopurile de la Audi A4 B7 Avant se potrivesc la A4 B7 berlina?
     
    Giurginca apreciază asta.
  14. CipryD

    CipryD 4th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2012
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 B7 '08 2.0 TDI BPW
    @Liv exact asta ma gandeam si eu acuma :))

    Ma uitam pe Okazii si vad diferenta mare de pret intre cele de avant si cele de berlina... deci nu cred ca se potrivesc.
     
    mihai7 apreciază asta.
  15. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    Cele interioare se potrivesc dar cele exterioare difera.
     
  16. LiV 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4
    Chiar nu inteleg....stopuri pt A4 Avant 4-5 mil....stopuri pt A4 Limousine 12-13 mil...de unde discriminarea asta?:)
     
  17. LiV 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Oct 2010
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    a4
    Am si eu o problema: am achizitionat de curand un set de stopuri, RA12SLBSL si 3 leduri de la stopul stang nu se aprind decat pe frana. Aceleasi 3 leduri de la stopul drept se aprind mereu. Nu inteleg de ce, e clar nu sunt arse. Asa sunt facute ele ?
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Iul 2013
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai cumparat niste chinezarii cu LED-uri, treaba e clara. Mergi la cine le-ai cumparat si discuta despre problema garantiei/inlocuirii pe garantie pentru ca in principiu nu ai ce sa repari. Bafta
     
    Alin2106 apreciază asta.
  19. Koss30 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2012
    Locație:
    Timișoara / Paris
    Masina:
    Audi A4 Break S-Line, B7, 2.0TDI 136cp, 2006, BRF
    Buna am si eu o problema cu stopul central ( de pe hayon) tot face figuri, cand se aprinde cand nu dar in ultima vreme nu prea mai merge.am verificat siguranta si e ok, acum vreau sa verific mufa dar nu stiu cum sa scot becul cu totul din locasul lui. Ma poate ajuta cineva.?
     
    Victorkawa90 apreciază asta.
  20. george_gopo

    george_gopo Bronze Member

    Înscris:
    15 Mai 2011
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI (BLB) - 140 CP, 2006
    Cine ma poate ajuta cu un sfat : care ar putea fi cauza intensitatii scazute a luminiilor de pozitie - spate , doare pe partea stanga? am schimbat becurile si tot la fel.
     
    Gelu Eugen apreciază asta.

Distribuie pagina asta