1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - Buzzer senzori si Camera video marche-arriere la Audi A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de Blackrose, 4 Sep 2008.

  1. Blackrose

    Blackrose 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9TDI 2005
    hello :)
    Sunt mai noua pe aici dar un lucru e sigur si recunosc, sunt cam blonda la capitolul masini :) chestia e urmatoarea: in lipsa de ocupatie am apasat cu degetelul senzorii (pastilele alea) de la PDC de pe bara spate si ma intrebam daca mai am cum sa le scot in afara fara sa demontez bara. :) :search:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Ian 2012
  2. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    incearca sa bagi mana pe sub bara, dar nu cred ca vei reusi. oricum trebuie sa te bagi un pic suba masina sau sa rogi pe cineva sa intre sub masina :p
    prezinta-ti masina si in sectiunea noilor membri.
     
  3. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Cam greu fara sa dai bara jos. Sistemul de prindere al senzorilor de bara este destul de ciudat (daca sunt cei OEM). Pe interiorul barii este un cilindru lipit de aceasta si care constituie o "teaca" pentru senzorul in sine (sunt 4 astfel de prinderi, cate una pt fiecare senzor). In momentul cand senzorul este fixat in teaca respectiva, culiseaza prin tub si face "click" la capat...are niste cleme de plastic care il blocheaza tocmai pentru a nu intra in interior cand este apasat din afara. Nu stiu cum ai putut apasa si sa se bage inauntru...depinde acum si cat a intrat.
    Accesul in acea zona este imposibil fara a da bara jos deoarece senzorii sunt intre bara si ranforsarea metalica de pe interiorul barii. In dreptul fiecarui senzor, acea bara metalica are niste adancituri ce permit amplasrea senzorului. Exceptie fac senzorii din extremitati care sunt dupa acea ranforsare...dar chiar si asa, nu cred ca vei putea face mare lucru.

    Daca nu sunt senzori OEM ci din aia aftermarket, probabil este mai simplu dar in functie de pozitia in care au fost montati, poti sau nu sa ai acces la ei fara a da bara jos

    Succes.
     
  4. BRT

    BRT 6th Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2008
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Q5 2.0 2012
    Raspunsul e simplu...Nu se poate decat dand bara jos sau in cel mai bun caz slabind suruburile dintr-un colt si prin indepartatea ei putin fortata de pozitia normala iti va incapea mana sa-i apesi inapoi.Succes!(Tre sa dai jos kederul portbagaj, plasticul negru de la marginea portbagajului, capitonajul apoi vei observa suruburile de prindere in zona de sub stopuri...ma indoiesc ca ai putea reusi u asa ca apeleaza la un service sau la cineva care se pricepe)
     
  5. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Camera marsarier - diverse probleme si rezolvari

    am un audi a4 b7 cu rns-e pe el si ma gandeam sa-mi pun camera de marsarier sa-mi arate pe display-ul navigatiei ce se intampla in spate. stiti ce trebuie cumparat si un loc unde as putea monta asa ceva? multumesc anticipat
     
  6. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
  7. sorrow666draku

    sorrow666draku Bronze Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 (B7), 2006, 2.0TDI -140cp multitronic 7+1
    si eu as vrea....
     
  8. micutu3500 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 Avant 2005 2.0 TDI 140cp Multitronic
    Aceeasi problema o am si eu la masina mea. S-a auzit ca si cum difuzorul ramane fara curent (sunet din ce in ce mai slab) cand am selectat R (reverse) si dupa aceea pauza. Nu se mai aude nimic. Am verificat si sigurantele (sunt ok). Stie cineva: se poate vedea defectiunea daca se pune pe tester ?
    Multumesc,
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012
  9. micutu3500 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 Avant 2005 2.0 TDI 140cp Multitronic
    Salut,

    Cel putin pt A4 Avant din 2005 costa 24 eur "Goarna" sau difuzorul, vum vreti sa ii spuneti. Am aflat asta mergand cu masina la diagnoza si defectul a aparut clar: difuzor ars sau fir deconectat. Ma rog piesa costa cu tot cu transport + adaos comercial 135 RON. Probabil ca vineri va spun cum o sa lucreze noua goarna.

    Multumesc,
     
  10. iflorin 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2008
    Locație:
    tg-jiu
    Masina:
    a4 2,5tdi 2005
    Problema Parktronic

    salut tuturor. Sa vedeti ciudata mea problema. Am un audi a4 b7 cu parktronic doar pe spate....cand bag masina in masalier imediat se cupleaza parktronicul. (asa trebuie sa faca). E....cand e rece afara , adica sub 16C nu imi mai merge parktronicul. CE DRAQ ARE!!! cateodata merge cateodata nu merge. am fost si cu ea la service si au zis ca nu are nimica
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cel mai sigur pune Vag pe masina si vezi ce spune.

    Daca nu da eroare in modul Parktronic sigur ai un contact imperfect la firele senzorilor de parcare sau la mufele difuzorului.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 12 Ian 2012
  12. kta78344 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8P 1.6
    iflorin Cand nu-ti merge, ti se aprinde martorul de marsarriere din spate cand cuplezi "R" ?
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  13. TaoRules 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iul 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A4 B7 8E 2.0 TDI 2006
    Sunt posesorul unui a4 sedan 2.0 tdi 140cp af.2005 model motor BLB.Am urmarit cu atentie modul de schimbare al acestui Buzzer. Am dat toata partea stanga jos si dupa ce am demontat jumatate de masin am constatat ca este acolo unde m-ai indrumat. Mi-am cam rupt degetele printre tablele de ramforsare dar l-am schimbat pe "blestemat" si acum functioneza senzorii. Multumesc pentru sfat si altora care patesc chestia asta le-as recomanda sa se duca la un service autorizat pentru ca toata "operatiunea" iti mananca nervii si pun pariu ca la service nu mi-ar fi luat mai mult de 200 de lei cu tot cu Buzzer. :respekt:
     
  14. ccovalciuc 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a4,2.0,2006
    senzori parcare spate A4 B7 probleme si rezolvari

    stie cineva unde este situata centrala pt sensori parcare? de cateva zile imi suna lung apoi se blocheaza, cu vibrati isi revine, deci cred ca este un contact fals, as vrea sa curat conectoarele..., sau daca voi stiti care ar putea fi cauza......multumesc
     
  15. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Eu am aceeasi problema mereu dupa ce spal masina, dar dupa ce se usuca isi revine. Poate sa fie si de la senzori, nu numai de la centrala....
    Incearca o diagnoza si vezi ce zice
     
  16. MariusSM

    MariusSM 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2008
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 8e 2005 85kw
    centrala se afla in partea stanga spate la limuzina, se scoate unitatea de navi (dc ai) afara ... dc nu capitonajul ... in zona stopului o gasesti.
    dc e combi ... mi se pare ca e pa dreapta.
    dar merita un vag-com inainte sa te apuci mai mult ca sigur ai un sezor ... pe duca.
     
  17. Throwbacks 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4, 2.0,2005
    La cele avant in partea stanga, desfaci captuseala, acolo e si difuzorul. Ar trebuii sa verifici care nu functionaza mangaind senzorul cu degetul si sa auzi daca pacane.
    ATENTIE mare la spalatorii, jegosii dau cu jetul prea aproape de senzori si se bulesc. Eu am patit deja cu 3 bucati. Atentionati inainte la spalatorie sa dea cu jetul pe bara de la cel putin 30 cm. Daca nu functioneaza un senzor, cum e la mine, cateodata merge dar nu pe partea unde e dus senzorul.
    In rest, cand bag in marsarier se aude tiuitul si se opreste. Ca sa schimbi un senzor e belea mare. Mi-au demontat tot spatele ca nu ai loc pe dedesubt pe sub spoiler, trebuie demontata bara.
     
  18. Strike

    Strike 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0 ,2007
    Si chiar sa fie posibil a intra apa din cauza jetului de la astia de la spalatorie?Sunt putin mirat de faptul cum ar putea ajunge apa inauntru,ar trebui sa fie destul de sigur prins un senzor si deasemenea pe langa el sa nu poata intra nici aer,apa etc
     
  19. Throwbacks 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2010
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A4, 2.0,2005
    nu e vorba ca intra apa ci jetul ala puternic il loveste ca un ciocan pe sensor.iar daca il mangai cu degetul o sa auzi un clicanis select semn ca functioneaza .deci e f sensibil la aparitia unor obiecte. jetul dr apa e ca un obiect care il loveste puterni d mai multe ori.e normak sa se duca
     
  20. Strike

    Strike 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0 ,2007
    M-am gandit si la asta...dar nu credeam ca afecteaza atat de mult.Oricum e bine de stiut,mersi :)
     

Distribuie pagina asta