1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare / Modificare / Inlocuire faruri halogen cu faruri OEM Bixenon si/sau Aftermarket la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de bigarel, 17 Dec 2008.

  1. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    e cineva pe forum care a avut din fabrica faruri cu halogen ( fara lupa ) si si-a pus ulterior bi-xenon sau faruri cu lupa pe masina? daca da,poate sa-mi spuna si mie pasii care trebuie sa-i urmez?mentionez ca ma intereseaza pentru A4 B7. multumesc anticipat
     
    cr ad apreciază asta.
  2. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Nu stiu pe nimeni sa fi facut conversia, dar ar trebui sa tii cont de urmatoarele (asa la prima vedere)

    - farurile (carcasa) + instalatia completa de bi-xenon. 2100 RON + 1800 RON (aproximativ) PENTRU FIECARE FAR..Total: 7800 RON
    - senzorii de autoleveling + computerul de comanda al farurilor + cablurile si mufele aferente (nu cred ca se potrivesc mufele de la halogen la bi-xenon) - nu stiu preturi
    - spalatoarele de faruri ce implica rezervor diferit de lichid de spalare, senzor de nivel, decupaj in bara fata (urmat de vopsit) - nu stiu preturi
    - comutatorul de lumini din bord - aprox 300 RON

    Daca nu esti interesat de o schimbare din toate punctele de vedere, poti considera doar punctul 1 si computerul de comanda al farurilor cu cablurile respective. Faci economie la sistemul de autoleveling, spalatoarele de far si comutatorul din bord.
     
    Ultima editare: 17 Dec 2008
  3. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    da,pai nu ma intereseaza decat farurile,atat fara instalatie de xenon,autoleveling etc etc etc...doar farurile,instalatia o cumpar eu dupa. de reglat nu se pot regla din comutatorul meu dupa aia? ma refer la cel care are 4 pozitii ( 0 1 2 3 )
     
  4. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Ba da, se pot regla si din el, dar trebuie verificat ca firele (pinii) ce intra in mufa sa fie la fel la cele doua modele, ca sa nu se dea comenzi gresite..

    Si mai tine atunci cont de un aspect. Vad ca spui ca instalatia Xenon o iei dupa aia si nu te intereseaza. Inteleg ca vei dori sa iti iei un kit de Xenon aftermarket datorita pretului. In acest caz, sa stii ca sunt diferite soclurile si prinderile becurilor. Daca iti iei far de Xenon/BI-Xenon OEM, becurile Xenon OEM sunt D1S cu soclu si prindere speciala. Un bec Xenon din instalatiile de Xenon aftermarket este un retrofit pe soclu de H7 (cel de la halogen). Vezi daca si cum se pot prinde acolo. M-am gandit sa-ti spun ca sa nu afli abia la urma.
     
  5. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Vroiam sa-mi pun eu kit aftermarket pentru ca am gasit faruri cu instalatia deja pusa dar sunt f f f f scumpe si nu se merita sa dau atatia bani,adica se merita dar nu dispun:). in alta ordine de idei,m-am interesat si sunt kit-uri xenon aftermarket cum zici tu D1S si se potrivesc,nu e problema. d-aia am si deschis thread-ul ca poate si-a pus cineva si imi zicea ce si cum sa fac. ramane de vazut,oricum merci mult pentru ajutor
     
  6. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Daca ai gasit si se potrivesc, atunci este OK. Bafta si poate ne spui cum e rezultatul final
     
  7. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
  8. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    Silviu nu shtii cat de mult iti multumesc :)) . crede-ma ca am cautat faruri de o luna in continuu, la service-uri nu aduc decat ff f f scumpe,imi cerea un nebun 38 de milioane pe unu singur. probabil stia ca se gasesc foarte greu si vroia sa profite. ce gasesti peste tot sunt cele depo care au si angel eyes,dar eu vreau fara angel. astea nu mi se par nici mie scumpe dar investitia va mai trebui sa astepte , porcu' e pe primu plan pana dupa sarbatori :)
     
  9. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    conform ETKA un far cu bi-xenon adaptive costa 615euro. dar fara controler care mai e 290euro...
    Alea din link mi se par o super afacere... Mai ales ca sunt si adaptive ;)
     
  10. bigarel

    bigarel 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 cp S-line
    apropos,ce inseamna ca sunt adaptive?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Dec 2013
  11. nazsolt 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A4
    Asa ceva se practica la noi in tara?

    AudiA4B7Led.jpg
     
  12. pyoman

    pyoman 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 b7 2.0 TDI (BLB) 140CP
    salut, am gsait eu pe un site in germania kit de instalare pt ledurile alea ... dar mi se par putin cam scumpe is pe la 200usd pe photobucket.com iti faci cont si acolo gasesi kit-ul pt leduri si pretul
     
  13. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Si-a pus cineva faruri de-astea de la Dectane ? Daca da, poate vedem si ceva poze, sa ne motiveze si pe restul...:p
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mi-am pus eu de o saptamana, insa din pacate calitatea lasa de dorit, sunt facute in Asia si sunt vre-o 3 leduri care fac figuri, cand se aprind, cand nu. De aratat arata beton! Sper sa reusesc sa rezolv problema, cred ca este vb. de contacte imperfecte, in cel mai rau caz desfac farul. O sa revin cu poze sapt. viitoare pentru ca momentan mai fac niste modificari la masina.
     
  15. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Carol, tu nu ai B6 ? Eu asa stiam...
     
  16. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ba da, am crezut ca intrebarea este in general:) Oricum calitatea probabil "is the same"!
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact de asta ma temeam si eu.
    Am auzit din popor ca firma nu este atat de serioasa.
    Carol e om de incredre ;):) deci o bila neagra pt Dectane
     
  18. sorrow666draku

    sorrow666draku Bronze Member

    Înscris:
    1 Mar 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 (B7), 2006, 2.0TDI -140cp multitronic 7+1
    ma intreb cand o sa gasim asa ceva de cumparat si in romania....:)
     
  19. myth79 4th Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 163CP Multitronic
    Frumos... as vrea si eu asa ceva...
     
  20. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4

Distribuie pagina asta