1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare la A6 C5 Allroad - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C5 (1999 - 2005)' creată de Matei Constantin, 25 Mar 2010.

  1. Matei Constantin 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 AllRoad Quattro, 2,5 TDI, 180 cp
    De câteva zile, cu intermitenţe, în momentul activării senzorilor de parcare (fie prin introducere în marche arierre, fie de la butonul dintre scaune), apare un ţiuit continuu pentru câteva secunde, apoi se opreşte şi led-ul de pe buton clipeşte. Bineînţeles, senzorii nu funcţionează în situaţia descrisă. Alteori, totul funcţionează normal.
    Senzorii sunt faţă-spate. Oare o diagnoză pe computerul maşinii mi-ar spune la care din senzori este problema ?
    Cineva cu vreo idee ?
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2012
  2. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    da . asa ar trebui ... dar vezi si tu ca .. sunetul de pe fata difera de sunetul de pe spate ... cand activezi el iti piuie constant ori pe fata ori pe spate ... apropiete de fata si vezi daca apare si celalalt sunet .. sau apropiete de spate ... si asa iti poti da seama daca e unul din fata sau din spate ... poate e unul din spate ca e mai usor sa le iei la mana sa le verifici ...
     
  3. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Exact la fel am patit si eu dupa ce am mers o perioada pe ploaie intensa. Cam doua zile nu au mers, dar dupa s-a rezolvat. Cred ca poti sa vezi cu diagnoza, dar doar atunci cand nu functioneaza corespunzator.
    O sa studiez si la mine daca mai apare eroarea si te tin la curent.
     
  4. Matei Constantin 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Dec 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 AllRoad Quattro, 2,5 TDI, 180 cp
    Mulţumesc mult pentru informaţii sunt de un real ajutor. Deocamdată eu cred că intru în categoria "contact imperfect", deoarece funcţionarea necorespunzătoare a senzorior este sporadică, în majoritatea cazurilor nefăcându-mi probleme.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  5. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    Montare senzori parcare.

    Saut ,sunt nou in clubul audi si am unele nelamuriri si doresc sa ma ajutati cu cateva sfaturi .
    Sunt de o luna proprietarul unui audi allroad din 2004 ,sunt ff incantat de aceasta masina pot sa spun ca este un vis devenit realitate.""Durerea ""mea este ca nu are senzori de parcare ceea ce imi ingreuneaza manevrele pt parcare...fiind obisnuit cu o masina mult mai "mica"".Masina a fost achizitionata mai mult pt concediu si sa mearga sotia la servici unde este are loc de parcare si spatiu fff larg,dar problema este pe strazile aglomerate unde gasesti loc de parcar f greu.Ce senzori de parcare imi recomandati (ce firma ,senori de pe un alt audi second...etc).ps si binenteles daca se pot monta senzori.

    Ma bucur f mult ca sunt un membru in fan club audi

    Cu stima,

    Sorin U

    :respekt:
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Salut.
    Bine ai venit si te asteptam si la intalnirile ClubAudi Timisoara.
    Senzori se pot monta pe absolut orice masina, asadar nu e o problema sa se monteze pe Allroad-ul tau. Acum ai 2 variante:
    - fie mergi pe senzorii originali, fie ei second sau noi
    - fie mergi pe senzori AM, gasesti in aproape orice hypermarket desi eu nu ii recomand.
    Un prieten de-al meu si pus senzori de la Directed si a zis ca sunt mai buni decat chinezariile ce se gasesc pe piata, e adevarat ca nici nu au costat 120-150 ron. Daca vrei mai multe detalii iti scriu pe PM ca sa nu se considere reclama.
     
  7. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    Multumesc mult pt informatie ,doresc sa aflu mai multe detalii despre acesti senzori pe pv sau email .(PM=?)sory dar nu ma prea pricep cu prescurtarile astea :))
    Multumesc !
     
  8. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ultima editare: 2 Iun 2010
  9. sorinudrea

    sorinudrea 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Allroad,2.5TDI,2004
    Multumesc !:)
     
  10. atomixa6

    atomixa6 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2013
    Locație:
    Resita, Caras-Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5 TDI Quattro 132kw, 12/2000, AKE
    Am si eu o problema cu sensori de parcare din spate (am doar in spate), inainte erau blocati si se auzea sunetul, dupa cateva zile numai a mers deloc nu se mai aude cand dau cu spatele, mufele sunt conectate bine, o fii vreo siguranta, dar nu am gasit nimic. Ce pot face?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    O diagnoza si o sa afli.

    Inca ceva: adauga la profil faptul ca ai Allroad pentru ca altfel se intelege ca ai un A6 C5 care NU este totuna cu Allroad A6 C5. Bafta
     
    Ultima editare: 8 Iul 2013
  12. MICU COSMIN

    MICU COSMIN 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2013-WV GOLF 1.2 TSI 2015
    salut.am si eu o problema la allroad-ul meu(2,5 cutie automata 2004): senorii spate nu se activeaza atunci cand maneta este in R (nici lampile pentru dat cu spatele).acestia se activeza numai apasand butonul ,dar se activeza si cei din fata.am facut o scanare dar nimic.
    mersi anticipat!
     
  13. MICU COSMIN

    MICU COSMIN 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2013-WV GOLF 1.2 TSI 2015
    problema rezolvata.am inlocut F 125(un swich multifunctional al cutiei de viteze) .
     

Distribuie pagina asta