1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Compatibilitate Motoare benzina pentru A6 C4

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de piratu, 16 Iul 2011.

  1. piratu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Dornesti, Suceava
    Masina:
    Audi A6 C4, 1.8, 1996
    Salut,

    Vreau sa imi schimb motorul de pe masina (ADR, 1,8) si as vrea sa stiu ce alt motor s-ar potrivi. M-ar interesa foarte mult si un 1,8T cod AEB daca nu ma insel.Poate cineva sa imi spuna daca acest motor s-ar potrivi pe masina mea si daca in afara de motor mai trebuie sa schimb si altceva, multumesc mult.

    PS: Masina mea e un Audi A6 C4, 1996, 1,8 ADR
     
  2. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Pe această caroserie s-au montat următoarele tipuri de motoare:
    OTTO 4 pistoane
    - ADR
    - AAE
    - ACE
    - ABK
    - AAD
    DIESEL 4 pistoane
    - 1Z
    - AHU
    DIESEL 5 pistoane
    - AAS
    - ABP
    - AAT
    - AEL
    Pe lângă acestea, au mai fost montate motoare pe benzină în 5 pistoane (AAR pare-mi-se, de 2,3 L) şi motoare în 6 pistoane de 2,6 şi 2,8 L.
    Ţi-aş sugera să te orientezi către un turbodiesel, 1,8 T nu m-a impresionat, îl duci greu la turaţia de cuplu, caroseria este destul de grea.
     
  3. NEMESYS66 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2011
    Locație:
    REMETI
    Masina:
    A6 1Z 1996
    am un c4 1.9 1z merge ok e putin lenes cand e incarcata masina sau cu clima pusa stiti cumva pe cineva capabil sa resofteze ce am gasit sau e f scump sau zic ca e prea veche masina
    merci sc daca sunt putin of topic
     
  4. piratu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2010
    Locație:
    Dornesti, Suceava
    Masina:
    Audi A6 C4, 1.8, 1996
    In primul rand multumesc Nelu Patrascu pt raspuns si mai am o intrebare: Daca ii pun un motor diesel, ce mai trebuie schimbat in afara de motor?
     
  5. Nelu Pătraşcu Gold Member

    Înscris:
    9 Feb 2009
    Locație:
    KAVARNA
    Masina:
    AUDI A6 C4 2,5 TDI motor AEL 103 kw
    Ai fi avut ocazia să-ţi pui un AEL (fosta maşină a lui dodoloi). E şi aproape de tine (Suceava) şi dacă luai motorul+cutia+ECU, transplantul nu-ţi lua mai mult de 2-3 zile. Ia legătura cu el, poate mai are motorul şi ce ţi-am mai spus. Cu AEL-ul te asigur că altfel vor sta lucrurile. Ai sprint, ai viteză ai tot ce vrei, este motorul de top care s-a pus pe C4.
     

Distribuie pagina asta