1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Montare Bord Computer - BC si Cruise Control - CC pe Audi A6 C5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de X, 24 Ian 2008.

  1. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Am o dilema - A6 -le meu e din 2002 si are intre turometru si vitezometru o zona libera unde ar trebui sa fie computerul de bord cu functiile de consum si de temperatura exterioara.Teoretic, ar trebui sa existe si sa-mi indice cele precizate.Problema e ca eu am doar in partea de jos acel ecran unde imi arata doar OK si daca e vreo usa deschisa. Intrebarea este : Nu cumva mi s-a ars vreo siguranta de nu se vede si partea cealalta de computer? Sau nu e standard si atunci nici nu exista. Lamuriti-ma si pe mine cu asta, eventual cine are , sa-mi posteze si o poza cu bordul si sa-mi spuna ce sa fac daca e sa-l activez. Uitati, am pus si o poza. Mi se pare de necrezut sa nu am afisaj cu temp.exterioara si cu consumul!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
    Ultima editare: 24 Ian 2008
  2. lutzy 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A 6 1.9 TDI 96 KW
    dupa cum se pare nu ai computer complet i-ti arata doar usa si OK-ul al meu are afisaj intreg nu intrerupt.
     
  3. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Da, pt ca tu ai computerul ala sofisticat care e cu ecran color si cu o gramada de functii. Eu am cel simplu,dar care zic eu ca ar trebui sa aiba si partea de sus functionala:(
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Feb 2012
  4. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    vezi k sar putea sa iti arate si pe ala stiu sigur k exista o combinatie de butoane alea 2 kre sunt iesite in afara si resetezi km dar nu stiu sigur care e combinatia dak aud ceva revin si postez...
     
  5. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    eu cred ca asa este masina din fabrica.pt ca normal iti arata OK in partea de sus iar dac,a ai avea probleme nu tiar arata ok in partea de jos,deci asa a venit masina echipata dupa cum arata poza asa cred:yes:
     
  6. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Multumesc mult pentru veste.Te rog sa ma tii la curent, poate am si eu computer de bord cu mai multe functii....ce bine ar fi macar temperatura exterioara sa mi-o arate:(
     
  7. Stef's

    Stef's 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2007
    ce iti afisaza mai exact in timpul mersului?
    am si eu la fel ca tine
    in partea de sus nu are display. deci nu o sa iti afiseze niciodata
    dar temp exterioara trebuia sa iti arate jos
     
  8. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Imi afiseaza asa: 1) daca am vreo usa sau capota deschisa
    2) imi verifica ulei,frane,etc si arata O.K.
    Atat! In timpul mersului nu arata nimic - e afisajul negru.:(

    La tine cum reactioneaza, adica cum iti arata temp exterioara?

    P.S.-merci pt raspuns
     
  9. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    deci doar functia asta sigur sigur nu o are pt k al meu e din 98 si e la fel bordu si dak apesi pe butoane iti arata dar numai stiu comb tre sal intreb pe un prieten zilele astea si iti voi spune deci tre sa iti arate consumu uleiu tem exterioara si ink ceva numai stiu sigur...
     
  10. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Asa e, tocmai m-am intalnit cu cineva cu un model ca al meu si mi-a aratat ca are temp exterioara, deci e clar ca am si eu , insa nu stiu cum se activeaza.Poate am vreun senzor stricat. Tine-ma si pe mine la curent. ;) Multumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Feb 2012
  11. Soto 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2008
    Locație:
    Acasa
    Masina:
    A6, 2.5, 2004
    Computer bord

    Eu am de ieri un A6 din dec 2003 2,5TDI si pot sa spun ca am ambele displayuri... imi arata temperatura, diferite teste si usile deschise, dar nu am calculator care sa imi arate consumul insantaneu si alte alea... ideea e ca pe maneta de la stergatorul de parbriz ar trebui sa fie butoanele pentru manevrat computerul de bord - la mine nu sunts si astfel am tras concluzia ca nu am aceasta functie... mi se pare foarte ciudat atat timp cat imi arata cat mai am pana la revizie si alte alea...
     
  12. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    pff bai baieti e audi nu e skoda:| totu se face din butoanele de resetat km ;)
     
  13. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Si pe display-ul de sus ce iti arata? Posteaza si tu o poza, te rog io. Am fost ieri la cineva cu un A6 2002 1.9TDI si ii arata temperatura pe displayul de jos.Mie de ce nu mi-o arata???:(
     
  14. Stef's

    Stef's 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2007
    este posibil sa nu iti faca contact o mufa . cica este una care dupa o anumita perioada moare si functioneaza numai cand este frig .nu stiu exact ,dar ar trebuii sa iti afiseze ceva si in timpul mersului
     
  15. Stef's

    Stef's 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2007
    eu ,spre exemplu, am avut aprins pe bord ca tre sa schimb placutele. Pana nu le-am schimbat nu imi mai arata altceva decat aia galbena cu placute. bine....daca apasam verifica ulei apa etc..si ramanea aprins galben . dupa ce am schimbat placutele s-a stins ala galben si a reaparut temp ext.:blahblah1:
     
  16. Soto 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2008
    Locație:
    Acasa
    Masina:
    A6, 2.5, 2004
    BC

    nici mie nu mie se aprinde ala:D...scz dar nu aveam cu masina atunci decat 10 km:d... acum am mai urcat nitel... 120km ... oricum masina mi se pare super!!!
     
  17. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Nici o problema, decat sa ma tii la curent ca sa ne facem o idee de ce trebuie sa mai reparam si ce tre sa ne afiseze ca sa folosim tot ce are masinuta!;)
    Apropo, cum adica ai 120km? 120 km de cand o folosesti tu, sau.....120 km la bord? Nu prea are cum , nu...?! doar ai zis ca e din 2003....:think:
     
  18. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Asa deci......e clar ca ceva tre sa-i fac:think: Cred ca tre sa-i schimb senzorul de temperatura, poate o fi ars/stricat/ sau vorba ta-poate e vreo mufa de vina.Bun! Multumesc pentru colaborare!:)
    Mai spune-mi un lucru te rog - inafara de temp exterioara, in mers, iti mai afiseaza altceva cand nu apesi nimic? Ca sa stiu si eu ce ar mai trebui sa mai afiseze:sign_pics:
     
  19. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Inca ceva, legat de "masina mi se pare super" - vreau sa-ti zi ca este o masina exceptionala din toate punctele de vedere.E mare, spatioasa, stabila(mai ales) si arata minunat.Eu cred ca vei fii tare multumit de ea!!!! Eu o am pe a mea de 4 luni si sunt topit dupa ea.Vreau s-o tin cel putin 10 ani chiar daca e din 2002!!!! :) Audi A6 rulls!:yahoo:
     
  20. SaLLa

    SaLLa 3rd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 1998 1.9TDI
    dak esti din buc dami un pm cu id tau si te rezolv kt pot de rpd k nare rost sa schimbi senzorul
     

Distribuie pagina asta