1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Carlig de remorcare la Audi A6 C5 - instalare ulterioara - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de ioio_viola, 30 Mai 2014.

  1. ioio_viola

    ioio_viola 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6, 1.9TDI 131HP AVF, 2002
    Salut,
    Stiti cumva daca montez carlig de remorcare, senzorii trebuie recalibrati sau ceva de felul asta ? Merci.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, daca montezi carlig omologat de catre Audi nu trebuie sa te atingi de nici o setare pentru senzori.
     
    Ultima editare: 30 Mai 2014
  3. ioio_viola

    ioio_viola 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6, 1.9TDI 131HP AVF, 2002
    asta inseamna ca trebuie sa-l iau de la reprezentanta sau il gasesc si in alta parte? din ce am gasit pe net preturile variaza destul de mult intre 700RON nedemontabil si 2000RON demontabil.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Incearca sa cauti la dezmembrari ca iesi mai ieftin.
    Aici depinde care iti e de folos tie, fix sau demontabil.
     
  5. ioio_viola

    ioio_viola 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6, 1.9TDI 131HP AVF, 2002
    pai daca nu afecteaza senzorii, adica sa-l detecteze ca obiect atunci e ok si fix. daca nu, trebuie sa-mi iau demontabil, sa-l montez doar cand am nevoie. ma pun sa caut la dezmembrari.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vezi ca trebuie sa cumperi si modulul electronic al carligului. Ala face diferenta intre un carlig OE si restul. Asa poti sa sudezi orice teava in spatele masinii. De aia trebuie sa cumperi carlig care are modul electronic pentru carlig (nu neaparat OE) pentru ca exista si alti producatori de carlige Westfalia sau Bosal dar la care obligatoriu trebuie sa atasezi acel modul electronic care este 100 % compatibil cu masina ta. Bafta.
     
  7. ioio_viola

    ioio_viola 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6, 1.9TDI 131HP AVF, 2002
    am cumparat carlig marca hakpol (polonia). l-am montat si merge si fara modul electric. adica nu-l detecteaza senzorii. investita a fost 550 ron.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, dar problema este ca nu poti face diagnoza cu VCDS-ul daca se strica ceva la carlig. De asta se monteaza acel modul care se conecteza la ECU-ul masinii si al instalatiei electrice originale a masinii. Oricum pretul este foarte bun. Bafta.
     
  9. skalari77

    skalari77 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    audi a6 2.5 163 cp 2004
    Salutare. Este montat pe masina mea un carlig de remorcare din fabricatie cu cuiul detasabil. Numai ca nu gasesc cheia pentru cui. In afara de inlocuirea cuiului as mai avea si alte optiuni? Fabrica cineva astfel de chei?:hi:
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In mod normal trebuie sa gasesti la cei care fabrica carlige auto. La o simpla cautare pe net dupa cuvantul carlig remorcare auto iti apar sute de site-uri cu toti producatorii de carlige de remorcare pentru auto si chiar cu vanzatori (inclusiv site-uri in Romania) care au in portofoliu cam toti producatorii de carlige remorcare pentru auto.
     
  12. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Teoretic, cheia carligului este aceasi cu cheia masinii. Ai incercat asta ?
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu este aceeasi cu cheia masinii si cheia unui carlig NU are nicio legatura cu cheia masinii, arata cu totul altfel.
     
  14. skalari77

    skalari77 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2016
    Locație:
    satu mare
    Masina:
    audi a6 2.5 163 cp 2004
    mare_hotz evident ca am incercat. Dar nici cea mai mica sansa sa fie ok.
     
  15. Silivestru Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2022
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi
    Salut!
    Am montat pe audi A6C5 un carlig auto Westfalia cu priza 13 pini si modul electric Flash control 12v Un - 09. Problema este ca nu stiu cum sa il leg la instalatia masinii. Mi-ar trebui o schema electrica(a modulului) , sau daca are cineva montat acelasi modul, niste poze cu instalatia electrica(cum se monteaza). Stiu ca se leaga la can si ar trebui codata masina sa il recunoasca cu vag com insa nu stiu care sunt pasii
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Modulul ala NU este original si pe cale de consecinta nu ai cum sa-l legi in centrala electrica pentru ca sa il codezi si sa il interoghezi cu VCDS. De legat sa iti aprinda luminile la remorca sau la ce tractezi, se poate, dar sa il legi la centrala electrica a masinii sau sa il interoghezi cu VCDS-ul asta nu vei putea face niciodata.
    Daca ai senzori parcare spate iti trebuie modul OE cu instalatie OE obligatoriu. Tot ce ti-am spus eu este deja scris pe forum de zeci de ori pana acum si asta trebuia sa stie si un bun electrian auto dedicat grupului VAG. Ai cautat un profesionist in electrica auto care sa te ajute ? Adica la electrician auto profesionist, nu un agarici, ai fost ? Un electrician auto profesionist pentru grupul VAG are diagnoza si trebuie sa cunoasca ELSA si ETKA pe de rost, care are scule si care stie sa-ti desfaca masina si sa rezolve problema. Bafta.
     
    Silivestru Bogdan apreciază asta.

Distribuie pagina asta