1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini ceata spate 1 sau 2 A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de CB927MF, 22 Iul 2008.

  1. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Eu am 2 pentru ca am modificat intrarea si am cumparat suportul ca masina de noua are un singur bec stinga si nu se vedea frumos cind le aprindeai. Acum se vede beton aprinse amandoua. Care are doar unul poate sa incerce sa modifice
     
  2. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Vreau bec si pe dreapta stopului de ceata

    OO, am vrut de cand am luat masina sa pun bec si pentru stopul de ceata din dreapta, dar am inteles ca nu e prevazuta cu fasung si ca nu merge.Spune-mi si mie cum ai facut!!
     
  3. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    si eu vreau

    salutare. si eu vreau sa stiu cum ai facut. ca nici eu nu am doua. .
     
  4. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Pai, va spus :p
    A cumparat inca un fasung si un baiat destept a tras alimentare de la cealalta lampa de ceata:idea:
     
  5. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Ca-sa puneti bec si pe partea dreapta cumparati suportul de bec de la AUDI desfaceti masca portbagaj si o sa vedeti in lampa dreapta o gaura acoperita de un cerc culoarea crom sau aluminiu cu un cutit taiati acel cerc micut si dupa introduceti suportul cu becul deja pus iar cablul luatil de la celalalt bec adica din stinga si totul e gata in curind o sa postez si pozele cu montarea facuta de mine la masina mea.
     
  6. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Frumoasa treaba

    Multumim, asteptam si pozele:icon_thumright:
     
  7. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    ma mai gandesc daca sa imi pun. mi-am adus aminte ca atunci cand am intrebat in Germania mi-au spus ca asa trebuie si ca nu e legal sa ai doua.
    azi am vorbit cu un prieten care a avut 4 Audi (un A3, doua A6 si un A8, intre timp a vandut un A6) si mi-a spus aceeasi chestie: daca iesi cu masina si te vede politia (cel putin in Germania si Austria, adica pe unde voi merge) iei amenda... nu stiu cum este la noi.
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  8. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    aceiasi regula se aplica si in UK nu ai voie decit cu unul motivul pe timp de ceata daca stai la semafor cu piciorul pe frina+cele 2 becuri aprinse zice ca lumina este prea puternica si ii deranjeaza pe cei din spatele tau:)asta este legea toate marcile vin cu un singur bec
     
  9. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Totul are un scop

    Te asigur ca daca le folosesti corespunzator, adica numai pe timp de ceata sau in conditii de vizibilitate redusa(ninsori abundente sau ploi torentiale) nu iei nici un fel de amenda nicaieri si in nici un stat. Normal ca daca le dai drumul la semafor, in oras, sau pe noapte cand nu e nici o nevoie de ele, deranjeaza si te poti trezi chiar cu faza lunga a celui din spate-e normal nu?!
     
  10. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Sa va spun eu care e faza masina e facuta pentru 2 becuri doar pentru U.S.A
    in Europa e doar un bec pus nu ca nu e legal asa am fost noi invatati in Europa. Uitativa si la a 3 lumina de frina pina a ajuns la noi in Europa Americani o aveau de vreo 20 de ani. Asa ca mai uitativa la anumite masini aduse din S.U.A si o sa vedeti ca majoritatea au 2 lumini de ceata. Si atita timp cit le folosesti regulamentar nu are nimeni ce sa zica. Acum o sa postez pozele de instalare cum am promis.
     
    sacalos apreciază asta.
  11. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Multumiri

    CB927MF Multumim :icon_thumright:
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mar 2015
  12. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    Multumim. eu nu am facut decat sa reproduc ce af aflat atunci cand am intrebat.
    nu cunosc legea si am si spus asta. dar ma voi interesa.
     
  13. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    da este clar fiecare le pune pe propia raspundere(ma intreb care este rostul celui de al 2-lea bec daca masinile nu vin echipate din fabrica cu el,probabil arata mai bine cu doua:))
     
  14. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    cu siguranta arata mai bine. de fapt eu sunt adeptul masinilor cu faruri spate simetrice (gemene). sincer pot spune ca am o obsesie pe chestia asta: sunt in stare, daca mi-ar face cineva cadou o masina care nu are faruri simetrice (lampa nu este neaparat sa fie functionala, dar sa arate simetric) sunt in stare sa dau masina daca nu gasesc sa ii pun alte lampi.
    sunt ciudat rau dar asta este... :D
     
  15. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Bineinteles Ca Arata Mai Bine. Uitate La 2 Audi A6 Spte Cind Sint Aprinse Becurile De Ceata Bineinteles Una Cu Un Bec Iar A 2 A Cu 2 Becuri Si Vezi Care Se Vede Mai Beton.
     
  16. blajinu' 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI
    Cum ai scos masca dela portbagaj ca sa ajungi la lampi? :search:Am incercat dar se pare ca sunt niste cleme incapatanate acolo, pe interiorul mastii.:readit:
     
  17. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    la mine este putin diferit, dar am deja contactele trase si se aprinde becul...am incercat, insa la mine nu il pot baga din cauza ca nu este acea gaura unde tre' sa intre becul ci e plastic turnat, deci ar trebui doar sa gauresc un pic.
     
  18. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Pentru blajinu'
    Trebuie mai antai scoase toate suruburile iar dupa trebuie tras cate putin dintr-un colt mergand in sensul de unde nu au iesit anca. E mai greu pina scoti prima clama ca dupa incet incet iese toate. SALUTARI

    Pentru stefan audi a4
    Iar acolo unde zici tu ca e un plastic in dreptul unde vine bagat becul acela trebuie taiat usor si sa fie rotund casa intre suportul de bec. vezi pozele postate mai anainte de mine. SALUTARI
     
  19. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    legat de 1 bec ..sau de 2 becuri ...
    legat de europa ..sau de America ...
    legat de amenda ..sau de NU ..amenda .

    Uitati-va la Audi A4 B7 ..adica modelul anterior de A4 ..cate becuri de ceata are pe spate !!

    va zic eu ..are 2 chiar din fabrica ... deci ..singura conditie este caacele becuri sa fie folosite cand trebuie !! Cand e necesar ..nu doar ca sa dea masina mai frumos pe strada ! :keule:
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Si eu tin mult la simetrie,dar tinand cont ca am intalnit destui soferi de duminica care merg prin bucuresti cu proiectoarele aprinse si cu stopurile de ceata aprinse ziua in amiaza mare,nu prea cred ca e bine sa puneti in aplicare planul.Pentru cateva zile(maxim) pe an,cand sunteti nevoiti sa aprindeti lampile de ceata(asta atunci cand chiar e nevoie),va garantez ca ori este eficient unul,ori nici 10 nu sunt(vizibilitate redusa foarte rau).Asa ca ce rost are sa va modificati masinile in sensul asta?Poate uitati odata lampile aprinse prin ora din greseala(desi e cam greu)si va umpleti de fericire frigiderul prin oras.Sunt mult mai multe imbunatatiri practice de facut
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.

Distribuie pagina asta