1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Faruri (Xenon sau Halogen) si proiectoare ceata la A6 C5 - demontare - inlocuire becuri sau lupe far

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RALLYMAN, 5 Apr 2008.

  1. RALLYMAN

    RALLYMAN Bronze Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat variant 1,9TDI 1Z 1994
    Stie cineva cum se demonteaza farul de pe un A6 din 2003 ? ... am un bec xenon ars si vreau sa stiu ce model este D2S sau D2R ca sa stiu ce cumpar de la magazin ... dar nu reusesc sa scot capacele din spatele farurilor pentru ca locul este foarte stramt si mai trece si un fir gros prin ele ... am incercat sa scot un far ... am desfacut cele doua suruburi de sus si nu se misca ... am mai vazut un surub undeva inspre exteriorul masinii sub far linga aripa dar nu ajung la el cu nimic trebuie o cheie lunga si subtire cu torx in cap ... ala sa fie oare cauza ?
    Mai intai am fost sfatuit sa schimb becurile intre ele sa vad daca :idea: e intradevar ars sau alta e buba.
    Ce temperatura de culoare sa aiba becul si cati wati ? Scrie pe ele ?
     
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Eu am A4 din 2002 dar cred ca are acelasi sistem. Ai cele 2 suruburi de sus care trebuie desurubate complet si scoasede, iar in josul farului in interior la cele 2 colturi, ai alte 2 suruburi, cera trebuiesc doar slabite putin si farul vine tras afara(ca pe sina). Surubelnita sau cheia de imbus este aceasi pentru toate 4 suruburile, numai ca pentru cele din interior ai nevoie de un prelungitor cam de 20-25 de centimetri.
    Cat despre becul xenon, trebuie sa scrie pe el temperatura de culoare. Daca e original atunci ar trebui sa fie 4300 de K la 35 de wati, cred.
    Bafta
     
  3. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Am si eu o intrebare similara-se pot demonta si cutara pe interior farurile la un A6 2003? Daca da, cine a mai facut asta si stie il rog sa-mi explice si mie:icon_thumright:
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    In principiu se poate, printr-o operatiune neortodoxa. Normal sticla (de plastic) de la far este lipita de carcasa. Ai putea sa o dezlipesti, dar este o munca de chinez batran si pe langa asta exista riscul sa-l si spargi. De lipit inapoi nu ar mai fi o problema (cu silicon), numai ca trebuie sa ai grija sa-l lipesti bine peste tot pentru ca altfel o sa-ti intre apa in far. Bafta
     
  5. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Multumesc pentru sfat :).Avand in vedere ce mi-ai zis,cred ca o sa le las asa;)
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu ai pentru ce, bafta!
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Deloc nu e greu, sunt 4 suruburi cum am spus mai sus si gata!
     
  8. rufusz 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Sf. Gheorghe
    Masina:
    2001 Audi A6 2.5 Tdi Quattro Tiptronic
    Faruri A6 C5 - demontare - inlocuire becuri - etc...

    Salut toti,

    Acum mi-am luat un Audi A6 2.5 tdi 180 cp quattro tiptronic din 2001 si am cateva intrebari :

    - farurile nu sunt clare (xenon din fabrica)! plasticul din fata e putin opaca. Asa trebuie sa fie? Sau este condens inauntru? Care este cea mai comuna problema?

    mersi,
    rufusz
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2011
  9. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Iti pot raspunde doar la prima intrebare.
    Din cate stiu eu, faceliftul la A4 a avut loc in 2002, iar pana in acel an de fabricatie, farurile nu au avut sticla clara, deci la tine asa e normal.
    Totusi nu e exclus sa fie si condens inauntru, din pacate Audi e renumit pentru asa ceva.

    Multi km fara probleme, si poate ne prezinti masina la sectiunea adecvata. :yes:
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2011
  10. rufusz 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Sf. Gheorghe
    Masina:
    2001 Audi A6 2.5 Tdi Quattro Tiptronic
    mersi pentru raspunsul rapid si pentru km :)

    Dar cat de "ne-clar" este normal? Cum scot condensul?

    Acum sunt la locul de munca, dar cand o sa am timp, o sa fac poze si prezentare (trebuie sa caut sectiunea adecvata).
     
  11. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Prezentarea masinii aici: http://www.clubaudi.ro/sectiunea-noilor-membri/

    Nu stiu exact cat de clar sau neclar ar trebui sa fie, asta iti vor spune colegii cu A6, masina mea de suflet momentan este A4 chiar daca am un A6 in familie. Sigur e ca, fata de A4 B6, modelele de A6 sub 2002 au farurile putin mai neclare. Din 2002 a venit faceliftul, si odata cu acesta farurile cu sticla clara ca la A4 B6.
    Daca ai condens in far, de multe ori acesta se rezolva de la sine, adica de la caldura degajata de farul aprins (chiar daca unii spun ca xenonul nu degaja caldura, nu este adevarat). Daca vrei sa rezolvi tu rapid, poti da jos farul de pe masina (la A4 are 4 suruburi cu acces usor), si sa il incalzesti cu un foehn (de ala de uscat parul), prin locurile in care intra becurile.
    Insa ca o opinie personala, odata ce ai vazut condens in far, acel far nu va mai arata ca inainte. De la "apa" de acolo, se depunde ca un fel de calcar, o pelicula albicioasa, care nu poate fi inlaturata decat prin contact direct cu suprafata (adica mai direct, trebuie sa desfaci farul). Eu am facut asa ceva, insa sunt mai pretentios de felul meu, si nu imi place cum am lipit farul la loc, chiar daca am rezolvat problema initiala, asa ca, acum sunt in cautare de faruri noi. :)
    Parerea mea de patati, lasale asa cum sunt, la faruri nu e de umblat, mai ales daca esti pretentios cu calitatea lucrarii. :footy:
     
    Ultima editare: 29 Iul 2008
  12. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Ar mai fi un aspect - Farurile sunt mai vechi, becurile mai uzate ->> intensitate scazuta.Ca idee, n-ai decat sa schimbi farurile(cam aiurea) sau sa le dai jos si sa le cureti - e nasol ca tre sa le lipesti cu silicon cand le recapsulezi.Oricum legat de achizitie, daca ai un A6 din 2001/2002 si ai grija de el,n-ai treaba vreo 10 ani de acum inainte.Sunt exceptional facute;)
     
    Dan i daniel apreciază asta.
  13. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    Demonatare faruri

    Salut mam hotarat sami pun xenon pe masina, miam facut comanda de 2 kituri pt proiectoare si faza scurta si nu am idee cum dau farurile jos? trebuie sa demontez si spoileru? a facut cineva chestia asta? poate sami dea si mie niste indicatii? unde sa montez droserele(parca asa se numeau) ca am observat ca nu prea am loc.


    Multumesc.
     
  14. audia6tdi Guest

    Înscris:
    21 Mar 2008
    Locație:
    bd
    Masina:
    momentan in cautare,fara graba
    ca sa-ti pui xenon nu trebuie sa dai farurile jos.eu am montat pe masina dar nu pot sa-ti spun exact cum le-a montat electricianul ca nu am fost de fata dar pot sa-ti spun sigur ca nu se dau jos farurile.balastul pe partea dreapta mi l-a pus exact langa far si nu se cunoaste iar cel de pe stanga l-a pus sub capacul care acopera vasul cu lichid de servo.balasturile mele sunt slim
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2011
  15. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    asa este !
    Si eu am procedat la fel !
    Deci nu da farurile jos caci te complici si poti strica altceva.
    Este f simplu de montat un kit XENON !

    Multa bafta si daca mai ai nelamuriri ..shoot ! :whip:
     
  16. Florin Sandu

    Florin Sandu Banned

    Înscris:
    26 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI QUATTRO, Audi A3 1,6 FSI
    Sal,

    si eu am montat la primul meu A6 si intradevar nu trebuie sa dai farurile jos.
    bafta la montaj :thumbs-up:
     
  17. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Faruri

    Oare se pot monta in farurile Audi A6 banda cu leduri ? Poate fi detasata sticla farului fara riscul spargerii ei !?
     
  18. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Scurt. Nu se poate !
     
    ***H2SO4*** apreciază asta.
  19. Ghost91

    Ghost91 4th Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 2.5 TDI 120kw 2004 BDG
    gata sa rezolvat. Am montat xenon fara sa dau farurile fos, intradevar m-am chinuit cateva ore dar am auzit ca mai mult imi lua sa dau farurile si sa montez. Mersi mult de sfaturi
     
  20. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    felicitari !

    pune si tu 3 -4 poze sa vedem cum a iesit ;)
     

Distribuie pagina asta