1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Filtru Aer motor la A6 C5 - schimbare / inlocuire filtru aer

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de RadooMarian, 2 Aug 2015.

  1. RadooMarian 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C5, 1.8T-AWT, 2001, avant
    ma poate ajuta cineva cu un tutorial sau un document, ptr schimbare filtru aer, NU polen, ptr audi a6, c5, 1.8T,2001, AWT? se gaseste cumva in spatele torpedoului?
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    N-ai ce cauta pe la torpedou. Inspira-te de aici, este la A4 dar pe acolo e si la tine. Nu cred ca era chiar asa dificil de dat un search, cat e de mare netul...;)
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Accesul la filtrul de aer nu se face la nici o masina din habitaclu. Vezi ca tu confunzi filtrul de aer cu cel de polen.
     
    Ultima editare: 2 Aug 2015
  4. RadooMarian 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C5, 1.8T-AWT, 2001, avant

    crede ma ca am dat, dar am gasit doar filtru polen. de asta am si intrebat. sau schimb de filtru de aer ptr aceiasi masina dar cu alt tip de motor.
    merci de tutorial. cred ca se potriveste.
     
    Ultima editare: 2 Aug 2015
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Am inteles. Dar, la majoritatea C5-urilor, indiferent de motorizare, filtrul de aer se gaseste in compartimentul motor, partea dreapta, in spatiul dintre motor si aripa dreapta fata.
     
  6. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    Ti-am incercuit in poza pe motorizarea 1.8 T pe A6, unde gasesti filtru. In aceasta poza lipseste compartimentul filtrului de aer.
     
  7. RadooMarian 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C5, 1.8T-AWT, 2001, avant
    O intrebare: foloseste cineva filtru de aer K&N, se simte vreo diferenta ?


    nucugheri: filtrul de aer se gaseste in compartimentul motor, partea dreapta, in spatiul dintre motor si aripa dreapta fata.

    ca sa glumesc, e exact pe dos, daca deschizi capota, si te uiti la motor, este in stanga :)


    Bogdan.IS merci de poza. Eu acolo ma gandeam ca e, am inceput sa desurubez unde am insemnat cu galben....apoi m am cam blocat.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Aug 2015
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu e exact pe dos, e exact cum ti-am spus. Partea dreapta a masinii e intotdeauna partea pasagerului (la masinile LHD bineinteles).
    Ca sa citez un coleg, inima ta in ce parte e, chiar daca stai cu fata sau cu spatele sau...din profil??
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Radoo, nu mai confunda dreapta cu stanga. Volanul pe dreapta, nu cumva e in stanga cum stai cu fata la masina? Inseamna ca i se spune degeaba volan pe dreapta, daca e pe stanga! Sau, daca merg in spatele tau e clar care e mana ta dreapta. Dar ce fac daca stau fata in fata cu tine? Ma uit la dreapta mea (si implicit stanga ta) sau la dreapta ta?
    Aripa dreapta tu cum o cumperi? Cum stai cu fata la masina sau cum stai la volan? Dar farul drept?

    Ma repet ca sa intelegeti toti cei care nu stiti care e dreapta si stanga masinii! Nu conteaza pe ce parte e volanul, dreapta e tot in dreapta.
     
    Ultima editare: 5 Aug 2015
  10. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Iertati omul, eu am fost la OZUN langa Brașov(garantat sunt cei mai buni din judetul nostru) sa refac doua chiuloase si m-ai sa ma intind pe jos de ras cand m-a intrebat INGINERUL care garnitura era avariata stanga sau dreapta.
    Si am raspuns dreapta.
    Urmatoarea intrebare a INGINERULUI a fost:
    Dreapta cum te uiti la motor sau dreapta cum stai in masina?
    Nu m-am putut abtine si am zis hai domne ce naiba am nimerit la patiserie?cate parti de dreapta are o masina? Zici ca am fi cofetari.
    Si am tinut sa ii explic ca masina are o parte dreapta si o parte stanga oricum te-ai uita la ea.
    Asa ca asta cu stanga cum ma uit la motor dreapta cum stau la volan amm auzit-o si la piese auto si peste tot.
     
    Ultima editare: 12 Aug 2015
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Oamenii din domeniu amplifica confuzia pentru ca sunt cofetari.
    Oricum, unii dintre ei nu ar fi buni nici in meseria de cofetar.
     

Distribuie pagina asta