1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Demontare - Montare si Inlocuire elemente interioare la A6 C6

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bencheacata, 16 Oct 2008.

  1. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Consola MMI demontare la A6 C6

    Dragii mei colegi e forum as vrea sa va intreb pe voi dak vreunul a desfacut vreodata cosola centrala MMI de pe a6 2006 ca eu as vrea sa o desfac dar ma chinuie prea mult talentul si nu reusesc deloc.:anbet:Stie cineva?:sos:
     
  2. sad 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2007
    Locație:
    IS
    Masina:
    A6 2.7 TDI QUATTRO
    Nu stiu cat de mult te ajuta descrierea

    1.scoti aparatoarea de la schimator
    2. scoti schimbatorul
    3. desurubezi 10 suruburi
    4 . scoti ornamentul de plastic de pe consola
    5. scoti aparatoarea de plastic


    Daca ai nevoie de scheme , iti pot trimite .
    Succes
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Iul 2011
  3. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    salut

    are cineva o schita cum se demonteaza plansa bord si toate minunatiile care vin prinse pe ea la un audi a6 4f
     
  4. silkworm 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A8 D3 3.0 TDI 2005 (210CP), A6 C6 3.0 TDI Quattro 2006 (224CP), A6 C5 2.5 TDI Quattro 2002 (180CP)
    Aveti idee cum se demonteaza manerele de la usi la un Audi A6 C6?

    Am niste probleme cu butonul de "keyless entry", si se afla exact sub maner.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Mai 2012
  5. ArthurB

    ArthurB 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    Dumbrăvița
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2008
    Doresc si eu schemele pentru demontare.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Aug 2012
  6. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
  7. ArthurB

    ArthurB 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2008
    Locație:
    Dumbrăvița
    Masina:
    Audi A8 3.0TDI 2008
    Mersi, dar eu caut pt A6, deci e ok :)
    Am sa schimb la profil + 4F :))

    N-am nevoie de translate, ca vb mai multa germana decat romana :D

    Mersi
     
  8. sorinA

    sorinA 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A3 8P Hatchback BSE 1.6i 75kw 2007
    Aceeasi rugaminte o am si eu. Daca imi poate trimite cineva schemele de demontare a consolei MMI. de asemenea, m-ar mai interesa si scemele de demontare a ceasurilor din bord (am un ac indicator care trebuie schimbat sau cel putin verificat la contacte) si a capacului de la torpedou (am un zgomot la denivelari care se aude din interiorul capacului). Daca as vrea sa iau (chiar si cumparate) toate schemele pentru A6C6, unde ar putea fi gasite? In manualul de service? Adresa mea de mail este sorin_cezar@yahoo.com. Multumesc anticipat.
     
  9. costeaval 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A6, Motor 2.0 TDI, 2006
    Demontare ceasuri A6 C6

    Ne poate ajuta cineva cu indicatii sau o schema de demontare a ceasurilor de bord. Vreau sa demontez ornamentul care tine de la MMI pana la ceasuri pentru vopsire si imi e sa nu stric ceva.
     
  10. D_D_U

    D_D_U 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2009
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A6 4f 2.0 TDI 2006 CT-XX-DDU
    ca sa desfaci ceasurile de bord trebuie sa scoti intai aerisitoarele , acelea se desfac tragand de niste cleme mici in interorul aerisitorului . cu ajutorul unor surubelnite mici tragi de toate 4 si apoi se poate extrage aerisitorul . si din stanga si din dreapta volanului . apoi se scot butoanele (check ) si cel de la torpedou apoi te apuci si desfaci suruburile ce tin ceasurile . aveti grija sa fie contactul scos si sa tineti minte fiecare mufa de unde vine . succes .
     
    Daniel@kcr1987, lucaflo26 și Stefan_d apreciază asta.
  11. ExcesDude

    ExcesDude 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2010
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2006 Quattro Full
    Buna am si eu o problema. Sunt detinatorul unui audi A6 C6 si de cand am luat-o usita de la suportul de pus pahare si unde este si bricheta nu se deschide la maxim deoarece am o bomboana acolo. :)
    Va rog daca ma puteti ajuta cum pot sa demontez sa pot sa scot bomboana. Am incercat cu penseta, am prins-o dar nu pot sa o scot si acuma ce e mai rau nu mai are nici ambalaj si imi este frica sa nu se topeasca. Am atasat o poza sa vedeti despre ce este vorba. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Dec 2011
  12. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Eu as vrea sa curat un pic pe la butoane,...mai ales pe la SETUP,..zona aia.
    Cred ca a fost turnat ceva lipicios si acum,..revin mai incet inapoi,..se simt ca merg mai greu si la apasare.
    Butonele se pot scoate fara consola ? Prin tragere,..prin...nu stiu,...intreb si eu...
    Multumesc...
     
  13. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Sa nu incerci sa tragi de butoanele de la consola ca le vei rupe... Cel mai indicat e sa desfaci consola si sa scoti circuitul electric ,apoi plasticul cu butoanele il cureti usor cu un spray degresant si eventual o pensula dupa care clatesti totul cu apa si o pui la uscat (in cazul ca nu ai prosibilitatea sa sufli cu presiune de aer ca sa se usuce mai repede) iar dupa ce s-a uscat montezi totul in ordinea inversa a demontarii.
    Atasez si fotografiile ca un mic tutorial pentru dezasamblarea consolei propriuzise
     
    Ultima editare: 16 Dec 2011
    jhonny apreciază asta.
  14. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Merci mult,...
    Eu eram pe cautat un "spion",...o lamela metalica de aia subtire, pentru reglat tachetii la Dacie...si cu un,...servetel umed, desi e gros, deci trebuie sa gasesc altceva, sa bag cu atentie pe langa fiecare buton, de jur imprejur.
    Al naibii suc sau ce-o fi fost turnat, ca din ce in ce se incleie mai tare. Se simte ca a fost turnat ceva cleios acolo...
    Am un prieten care a patit ceva asemanator (macar stie ce a turnat, EL)...dar el a avut noroc si si-au revenit singure.
     
  15. ghducu

    ghducu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2011
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A6 ultra 2014 2.0 190 hp, CNHA / NYU
    Demontare panou usa spate A6C6

    Salutare,

    Am si eu o nedumirire. Cum se demonteaza mai precis unde sunt suruburile de fixare ale panoului de usa spate. Pe fata am reusit sa le demontez, suruburile de fixare le-am gasit dar pe spate n-am gasit decat pe cele din spatele ornamentului, unul sub maner iar altul sub buzunar dar tot mai tine in zona deschizatorului din interior al usii. Poate aveti ceva poze sau schite ce trebuie sa mai trebuie sa demontez (ornamente sau capace).
     
  16. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    trebuie sa scoti ornamentul de protectie a boxei ,si ai sa mai gasesti un surub .
     
  17. ghducu

    ghducu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2011
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A6 ultra 2014 2.0 190 hp, CNHA / NYU
    Merci de info dar pentru panoul fata m-am descurcat, eu am probleme la demontarea panoului spate. dupa cum am spus am gasit doua suruburi sub ornamentul din Al unul sub maner si inca unul sub buzunar dar totusi mai opune rezistenta in zona deschizatorului de usa.
    Deci....... a mai desfacut cineva panourile spate sa-mi spuna pe unde mau sunt suruburi (daca mai sunt)?
     
  18. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    ti'am dat rasp. cu 1 post mai sus!
     
  19. flopem 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2012
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi,2.0d,2007
    Cine ma ajuta si pe mine cu demontarea panoului usa fata ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Mai 2012
  20. GTRs

    GTRs 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI,140 cp, 2006, motor BLB
    Daca a reusit cineva sa desfaca fata de usa, il rog sa posteze niste poze cu pasii urmati. Va multumesc!
     

Distribuie pagina asta