1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Scaune si / sau bancheta la A6 C6 - demontare - inlocuire - montare incalzire - etc.

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de cos_mog, 25 Apr 2010.

  1. cos_mog

    cos_mog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a6 2.7tdi 2006 quattro avant
    am gasit a cumpar un interior de piele pt masina mea care e un avant dar interiorul gasit e de berlina si are scaunele fata electrice stie cineva daca bancheta spate se potriveste sau se poate adapta si pt scaunele electrice ce ar trebui sa-i mai cer omului?el a zis ca e complet
     
  2. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Cu scaunele electrice, sa se potriveasca la mufa..nu cred sa fie diferente.Dupa mufare,daca nu se actioneaza unele comenzi din scaun sar putea sa trebuiasca activata ceva pe la modulul de confort.Dar inca odata nu cred sa fie diferente,tine de scaun sa daca are mai multe reglaje...oricum trebuie sa vina curent la toate functiile.
     
  3. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    din ce stiu eu ,daca nu ai avut scaune electrice,nu poti pune ,pt ca nu ai mufa.dar cred ca ai putea sa le adaptezi sa mearga. cu ce pret le'ai gasit??
     
  4. cos_mog

    cos_mog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a6 2.7tdi 2006 quattro avant
    si la berlina si la avant se rabateaza bancile acumcea ce cred eu ca ar pute fi diferit este structura metalica de la spatar in rest se fractioneaza la fel au aceleasi dimensiuni
    in ceea ce priveste reglajele electrice am inteles si eu ca se pot pune si fara alte complicatii pt masina erori samd.acum sa vedem

    ca pret cel gasit e la 650 euro complet
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Apr 2012
  5. rac

    rac Silver Member

    Înscris:
    13 Sep 2008
    Locație:
    braila
    Masina:
    audi a4 b8
    ai mai rezolvat ceva cu interiorul?
     
  6. cos_mog

    cos_mog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2009
    Locație:
    craiova
    Masina:
    a6 2.7tdi 2006 quattro avant
    inca nu cel de berlina nu merg banchetele spate
    am vb. i germania si o sa il iau de acolo
    cum am noutati o sa le anunt
     
  7. wolfenstein 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW F11 525xd 2013
    Am scaune piele neagra, cu varianta cea mai simpla de reglaje (doar reglaj manual inaltime, reglaj manual fata-spate si reglaj electric lombar).

    Sunt destul de inalt, si nu prea reusesc sa le reglez sa stau comod in ele, problema principala e reglarea pernei de jos, mi-ar trebui si reglajul care ridica doar partea din fata a pernei de jos a scaunului; acum stau cu partea de sus a piciorului drept pe jumatate nesprijinita de perna de jos, si e destul de obositor...

    As vrea sa le schimb cu unele la care sa pot regal separat partea orizontala a scaunului; sau as vrea sa le modific, sa ridic putin partea de jos-fata a scaunului, daca o fi posibil...
    Am in jur de 1.90 si 100kg si nu imi gasesc o pozitie confortabila in scaun...

    Asa ca m-am gandit la urmatoarele variante:
    - modificare scaune - ridicarea partii din fata a pernei de jos a scaunului cu 2cm- nu cred ca e posibila, sau e destul de dificila - a facut cineva?
    - schimbare scaune - cred ca e destul de costisitoare; ce scaune se potrivesc? cam cat costa? e complicat? de unde cumpar?

    Ce variante ar fi, cam cat ar costa 2 scaune full electric, se pot monta pe ce am eu ? Cine a avut probleme asemanatoare, il rog sa imi dea niscaiva sfaturi. Multumiri in avans !
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Iun 2014
  8. AndyG

    AndyG 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI
    Esti sigur ca in partea fata/stanga a scaunului, undeva aproximativ simetric opus manetei de reglaj fata-spate, nu ai o parghie de reglaj sus-jos al partii din fata a sezutului?
    Reglajul asta ar trebui sa fie la ambele scaune.
     
  9. wolfenstein 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    BMW F11 525xd 2013
    Din pacate nu am acel reglaj, exista doar la scaunele sport.

    Am gasit un workaround - imi pun o perna subtirica sub piciorul drept la drumuri lungi...aceeasi problema o aveam si la Ford Mondeo 2008.
     
  10. pfaizzzer

    pfaizzzer 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI quattro, 2005
    instalare memorie scaune a6 4f

    Salut,

    As dori sa stiu daca a instalat cineva, sau stie daca se poate instala memorie la pozitia scaunului soferului. Mentionez ca scaunele de pe masina mea sunt full electric dar nu au butoanele de pe usa pentru memorie.

    Va multumesc
     
  11. twisted 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4F, 2.4 V6, 2005
    eu din ce-am vazut pe ebay cam te duce la vreo mie tot interiorul si nimeni nu descompleteaza seturile. partea mai naspa e ca sunt din germania si banuiesc ca mai sunt si ceva scoruri pentru transport. si eu explorez posibilitatea sa-mi schimb scaunele din fata cu unele full electric da inca n-am gasit combinatia de pret/calitate/aspect potrivita :D.
    de potrivit nu vad de ce nu s-ar potrivi, imi imaginez ca sinele pe care vine pus scaunul sunt destul de standard therefor ar trebui sa fie potrivite si destul de plug'n'play :)
     
  12. sb21mik

    sb21mik 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    a6, 3.0 tdi quattro
    Incalzire scaune A6 C6

    Exista posibilitatea ca functia de incalzire in scaune sa a am dar sa nu fie activa?
    Eu am masina cu multiple dotari dar nu am incalzire in scaune si ma gindesc ca poate exista firele si restul in scaune si sa incerc sa iau butoanele sa incerc sa le montez? stiu ca la alte masini sunt trase fire dar nu sunt active si sunt mascate de capacele universale. As mai dori sa stiu si cum as putea monta senzori pentru presiunea in roti?(Pe mmi am optiune in ce sa masoare presiune in roti bar sau psi)
    multu
     
    Porime Sorin apreciază asta.
  13. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Am sa incerc sa iti raspund mai pe scurt desi nu stiu sigur daca s-a mai vorbit despre asa ceva...
    In primul rand pentru incalzirea in scaune nu ai firele trase deoarece cunosc pe cineva care nu a avut incalzire si dupa ce si-a schimbat scaunele cu un set ce aveau si incalzire a trebuit sa traga firele si sa-si schimbe si consola de la clima deoarece nu se pot pune doar butoanele.
    Legat de presiune iti spun ca avem in MMI toti acea optiune cu Bar sau Psi dar nu toti ne putem bucura de aceasta optiune deoarece nu este montata pe masina iar daca tii foarte mult sa ai pe masina si TPMS te costa cam 750€ si o comanzi de aici : http://www.kufatec.de/shop/product_...ssure-Monitoring---Retrofit---Audi-A6-4F.html
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Garantat nu ai fire trase pentru incalzire in scaun.
    Uimeste-ma... la ce masini ai vazut tu (nu auzit) de asa ceva?
     
  15. sb21mik

    sb21mik 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    a6, 3.0 tdi quattro
    Da m-am linistit brusc!
    Multumesc!
    daca nu auzit tu:) iti spun ex peugeot 206
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Dec 2010
  16. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Parca se mai vorbise dar nu mai tin minte exact si nici nu am gasit thread-ul. Sunt curios daca a montat cineva scaune de avant pe berlina si daca se potrivesc. Multumesc anticipat
     
  17. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Scaune S6 pe A6 - discutii diverse

    Stie poate cineva daca se poate face operatia fara alte modificari...(sine,mufe etc.)....???
    Mai exact tot interiorul de S6 ..scaune,bancheta,fete usi,plafon
     
  18. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Ca sistem de prindere iti spun eu ca se potrivesc iar la mufe se potriveste totul atat timp cat tu pe scaunele vechi ai aceleasi reglaje ca pe scaunele noi dar daca tu ai scaunele cu reglaj manual si cele de s6 sunt full electric trebuie sa te gandesti din start la ce fire trebuie sa ii mai pui....
     
  19. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Da...asa ma gandeam si eu...stiu ca sunt multi doritori pe forum
    Am sa risc eu primu..si va spun daca totul e ok
     
  20. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Iti spun ca si eu am riscat cu scaunele de avant sa le pun pe berlina si din toti care i-am intrebat au zis ca nu se potrivesc dar dupa ce m-am apucat de lucru am observat ca sunt 100% compatibile. La tine poate fi putin de lucru cu partea electrica la scaune dar in rest portierele si ce mai tine de interior sunt compatibile.
     
    Istvan88 apreciază asta.

Distribuie pagina asta