1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Lumini si becuri lampi/stopuri spate si portbagaj/hayon A6 C6 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de Luci, 7 Noi 2007.

  1. Luci 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2007
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 3.0 qoatro 2008
    A6 model 2007 3.0 tdi quattro s-a ars becul de ceata spate stanga. Cum se inlocuieste. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2012
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Se mai intampla si la case mai mari! Il schimbi si gata! :)
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2012
  3. Luci 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2007
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    a6 3.0 qoatro 2008
    Salut da ai dreptate dar a trebuit sa ma duc la cineva care se pricepe pt ca nu se schimba asa de usor .Trebie sa scoti stopu afara.
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Da stiu, si la modelele mai vechi este asa. Daca crezi ca te ajuta, iti spun cum e la mine. Daca deschizi porbagaju, in dreapta si in stanga, imediat langa gheder undeva in tapiterie sunt niste dopuri (este taiat rotund) acelas material cu tapiteria, bagi surubelnita si sare dopu. In gaura este un singur surub, se poate desface si cu cheie tubulara si cu surubelnita stea. Dupa ce l-ai dessurubat poti sa scoti stopul din lacas, ii scoti panoul electric cu becuri si l-ai schimbat. Succes!
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Apr 2011
  5. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Stopuri led

    Sincer nu am stiut cum sa dau titlu acestui post dar sper ca veti intelege ce vreau sa spun.Mi-am cumparat de la dezmembrari un set de triple care au la stopul pe frana un rand de leduri in loc de bec cum au cele care le am eu pe masina.Am incercat sa le montez crezand ca nu e nici o schimbare in ceea ce consta adaptarea in schimb dupa montaj ledurile la frana nu se aprind si in mare pare becurile imi cam ard pe dos:rolleyes:.Intrebarea mea e daca stie cineva ce trebuie sa fac ca sa imi functioneze normal aceste triple cu led sau daca am nevoie de vreun calculator sau vreo codare in VAG?:sos:
    Masina e un A6 4F din 2006
     
  6. lo550 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6
    merg dar trebuie facute cateva modificari
     
  7. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Mersi pentru raspuns dar am rezolvat de mult problema.;) Trebuie facuta doar o singura modificare in VAG la modulul comfort si functioneaza perfekt:respekt:
     
  8. Kata-A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 Sportback, 8P, 2.0TDI,2009
    Salut.Poate ne arati niste poze.Mi-as monta si eu daca arata bine.Si eventual detalii despre pret,unde pot fi gasite.
     
  9. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Deci ele sunt tot originale audi si le-am luat de la dezmembrari iar ca pret zic eu ca le-am luat bine 100€ perechea.Dak vrei poti gasi ca si mine la dezmembrari cel mai ieftin , pe ebay (pretz acceptabil) sau la reprezentanta unde bate in jur la 300€:beerchug:
     
  10. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
  11. luk

    luk 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q7 3.0 TFSI quattro
    hy

    sunt bune instructiunile...eu am luat-o babeste...si am demontat tripele....ma bate gandul sa le schimb cu cele cu leduri...dar m-am tot uitat la un vecin...si nu mi se pare cine stie ce schimbare...parca e mai grumos cand ai pozitii cu bec...se aprind 3...e mai lutla lumina...e mai mare...o sa mai vad...la dezbembrari nu prea am gasit...A6 nou...nu sunt...o seara placuta
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Apr 2011
  12. SlayeRC 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 3.0 224CP S-Line
    Poti sa-mi zici de unde le-ai luat de la dezmembrari ?


    Am tot cautat pe internet , dar nici o sansa in .RO
     
  13. bencheacata

    bencheacata Silver Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi Q7 4L 3.0TDI quattro
    Nu stiu daca ai sa gasesti in romania ca eu le-am luat din italia de la dezmembrari.Iar pe internet doar in afara
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Apr 2011
  14. andrei_hbi

    andrei_hbi 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2008
    Locație:
    Magurele ilfov
    Masina:
    2.0 tdi 2005
    lampa marsarier intrebare

    La masina mea se aprinde becul la mersul cu spatele doar pe partea dreapta, oare se pote face ceva sa functzioneze si pe partea stanga , uneori este incomod cand nu ai lumina suficienta la mersul cu spatele pe ambele partzi.???astept raspunsuri si idei cu multumiri.:scared2:
     
  15. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Poti schimba acel bec cu unul mai puternic. Pe partea stanga acel bec nu exista, asa cum pe partea dreapta nu ai bec suplimentar pentru ceata. Astea sunt normativele EU.
    Succes.
     
  16. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Eu unul nu am auzit de normative legate de becul de mars-arierre la Audi sau alte masini. Pentru lampile de ceata spate stiu ca se aplica asta, la modelele mai vechi (si cred ca este aprins invers cel din stanga si nu merge cel din dreapta). Este si logic, pentru ceata , in mers, poti deranja pe cei din jur, mai ales la mersul in coloana. Dar pentru mersul cu spatele, pe cine deranjezi, din contra, ca masura de siguranta, trebuie sa ai o lumina mai puternica pentru a observa obstacolele.
    Cred ca la tine @andrei este ars. Nu este o mare inginerie sa desfaci stopul si sa verifici becul.
     
    Ultima editare: 21 Feb 2009
  17. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Leo nu ai bec pe ambele parti pentru marsarier. Modelele noi sufera aceste modificari. Un alt exemplu este VW PASSAT model dupa 2005 sau B6.
    Am sa te rog sa ne exemplifici cu niste poze ceea ce spui tu.
    Dar daca este totusi asa cum spui tu inseamna ca totusi cateva milioane de utilizatori ai modelului A6 4f au becul ars. Ar trebui facuta o plangere, ai dreajku nemti.
     
    Ultima editare: 21 Feb 2009
  18. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    "In nemernicia mea, ca un caine turbat, am muscat mana care m-a hranit si am aratat romanilor drumul spre castru....iertare...iertareeee".... (citat din filmul Dacii - regia Sergiu Nicolaescu) .Ai dreptate, crezi ca o sa poti sa ma ierti?
     
    Ultima editare: 21 Feb 2009
  19. leo

    leo 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2007
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 B7 2005 2.0TDI 140CP BLB Multitronic GYJ
    Poza nu pot sa pun deocamdata decat de la masina mea..A4, cu lampile de ceata si mars-arierre, ambele aprinse! La A6 4F nu stiu cum este dar aflu luni
     
  20. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Eu unu mi-as pune un far pe centrul spoilerului, sa vad si eu ceva noaptea cand dau in spate. M-a mancat undeva sa-mi pun folie 5% transparenta fata/spate si e un chin cand dau cu spatele. Unde mai pui ca-s si chior un pic... Sa revin la subiect, am intrebat pe cineva daca se poate pune bec mai puternic si mi-a zis ca s-ar putea mari luminozitatea din VAG-COM....Stie careva de asa ceva ?
     

Distribuie pagina asta