1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare - buzzer senzori - camera marche-arriere la A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de bogdan.garleanu, 2 Apr 2008.

  1. bogdan.garleanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 140CP,model 2005
    Salut

    Am un Audi A6 C6 fabricat in 2004, in romania a intrat pe cod de 2005, cu senzori de parcare fata-spate si MMI color cu DVD navig.
    M-am uitat pe configurator la audi si am vazut ca au 3 tipuri de dotare cu senzori.
    1. senzori doar pe spate (nu e cazul meu)
    2. senzori fata-spate cu camera video in spate(nu e cazul meu :p )
    3. senzori fata-spate cu afisare pe MMI (ar trebuii sa fie cazul meu).

    Problema mea este ca nu stiu cum sa fac sa vad pe display (ca in poza atasata).

    Poate cineva sa ma ajute cu cateva informatii?

    Thanks
     
  2. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    La Audi din 2004 nu cred sa existe optiunea de afisaj grafic pentru senzorii de parcare...
    Nu cred ca se poate rezolva din soft, ci e vorba de controlerul acestor senzori - verifica, daca poti, in compartimentul din dreapta din portbagaj ( cel opus compartimentului cu dvd-ul de navigatie), si cauta acest controler, are inscriptionat pe el numarul 4F0 910 283 urmat de o litera:
    A. sau fara litera, nu are optical radar display, si este numai pentru senzorii din spate
    B. nu are optical radar display, e pentru senzori fata/spate
    C. are optical radar display pentru fata/spate
    D. are optical radar display pentru spate, asistat de camera video spate
    E. are optical radar display pentru fata/spate, asistat de camera video spate

    Deci ar fi vreo 5 optiuni, nu 3.
    Daca nu ai controlerul potrivit (C, D, E), nu ai cum sa activezi optiunea de afisaj pe ecran.
    Este posibil sa ai controlerul potrivit, si doar sa activezi optiunea din VAG-COM, dar m-as mira la Audi 2004/2005...

    Daca nu poti vedea ce scrie pe controler, cred ca poti afla codul (litera potrivita) pentru 4F0 910 283 si din VAG-COM, dar nu stiu exact cum, poate posteaza cineva mai priceput...
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012
  3. bogdan.garleanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 140CP,model 2005
    Salut
    In primul rand multumesc pentru raspuns.
    M-am uitat la masina si am facut o poza cu tel. Nu se vede bine codul dar este asa cum ai zis 4F0 910 283E. (vezi atasamentul si incearca sa iti dai seama din poza). Am senzori fata-spate, dar in nici un caz nu am camera!

    Ce trebuie sa fac acum?
    Ce este VAG-COM-ul?

    Thanks!
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012
  4. vore_dan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2008
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6 2.0
    display-senzori de parcare

    Va saut,

    M-ar interesa si pe mine. Am citi conversatia voastra-ideea este ca a mea este acelasi caz ca cel prezentat-senzori fata spate si ultima litera este E(nu am camera)

    Multumes
    D
     
  5. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    131 eur centrala de parcare AUDi sistem parktronic plus. Oricum e bine fata de 250 eur cat costa la PORSCHE ROMANIA.
     
  6. cozmin 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2007
    Locație:
    SUCEAVA
    Masina:
    AUDI A4, 1.9 TDI, 2001
    vreau sa-mi montez senzori de parcare, fata - spate pe un a4. Senzorii din fata cum se leaga ca sa nu sune tot timpul, cand stau prin intersectii. Ma poate ajuta cineva?
     
  7. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    deobicei masinile cu senzori de parcare si pe fata su buton de dezactivare a cestor senzori tocmai din motivul pe care l-ai spus tu.
    Nu stiu daca cei after-market au buton de dezactivare...trebuie sa intrebi inainte de cumparare..poate unii au ..si altii nu au aceasta functie !

    Succes !
     
  8. cozmin 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2007
    Locație:
    SUCEAVA
    Masina:
    AUDI A4, 1.9 TDI, 2001
    mersi andrein, nu stiam de butonul ala.
     
  9. bogdan.garleanu 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 2.0 TDI 140CP,model 2005
    Senzori


    Salut.
    Am cautat pe net si nu gasesc informatii despre parktronic plus.
    Spune-mi si mie ce contine si ce presupune montarea? Trebuie facuta si resoftare a computerului de bord?

    Asiguri si montaj?

    Thanks.
     
  10. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Google it.
    Centrala am cumparat-o din Germania saptamana trecuta de la dealer AUDI. Am inteles ca se da foarte usor jos vechea centrala si se monteaza cea noua + o codare cu VAG-com.
    Montajul mi-l face un baiat priceput.
     
    ar14fly apreciază asta.
  11. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Gata am rezolvat. Centrala este relativ usor de montat. Mai trebuie facuta o adaptare cu VAG-com pentru ca masina sa vada corect noua centrala si bineinteles aveti nevoie de o versiune de soft mai noua. Eu am facut update de la 0540 la 5150. Multe emotii timp de 2 ore. Totul pare ok si functional.
     
    Coco1982 apreciază asta.
  12. SlayeRC 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 3.0 224CP S-Line
    Nu stiti nici unul priceput din Cluj care poate face astfel de manevre ?

    :anbet:
     
  13. SlayeRC 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A6 3.0 224CP S-Line
    La masina mea din 2005 este 283E
    Ce se trebuie facut mai incolo ?


    :think:
     
  14. marius A6/2.0 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 fabricatie decembrie2006 2.0
    Gicule, as fi interesat de chestia asta, numai ca nu stiu, se poate monta pe un Audi A6/2.0 din decembrie 2006, cu MMI basic plus ecran monocolor, si daca da, sti pe cineva care face astfel de montaje, ca nu m-as duce la oricine, sa umble aiurea?
     
  15. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Marius ai MMI basic (mocrom) sau MMI basic plus ?
    Procedura de instalare merge sigur pe cele cu ecran color. Cu montajul te ajut eu. Este foarte usor. Iti fac eu si adaptarea cu vag com. Nu dureaza mai mult de 15 min.
    Btw totul este free of charge.:D
     
  16. marius A6/2.0 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 fabricatie decembrie2006 2.0
    Am MMI Basic Plus, dar este cu cd nu cu DVD, si pe ecran apare negru cu rosu, iar navigatia este intre ceasurile din bord
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2012
  17. Cristian Popescu

    Cristian Popescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2008
    Locație:
    Mureș
    Masina:
    A6 2.7 TDI
    Am studiat

    Am hoinarit pe site-uri pe acest subiect si am gasit senzori de parcare de 2 tipuri,trebuie sa trimit codul masinii si ei imi dau raspuns,masina mea este din 13.04.2005 si cred ca pot sa-mi montez,mai stie cineva daca se ocupa si cineva din Romania??? Ceva preturi???:think:
     
  18. IS55PRO

    IS55PRO 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 4F 2.0 TDI 175CP
    Salut, am cudul D in spate, stie careva cum activez optical radar display cu vag com?
     
  19. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Acel cod este de la alta unitate de control. Centrala de parcare cu afisaj mmi este montata in alta pozitie si sigur AUDI nu a gresit si ti-a pus tie asa ceva dara sa iti zica. Daca nu crezi poti sa il intrebi pe TEG. Toti am avut la fel si nu a mers pana nu am schimbat respectiva piesa cu una mai noua.
     
  20. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    Fiindca postul initial e destul de vechi, si de atunci au aparut mai multe informatii, m-am gandit sa sistematizez totul in cateva propozitii:

    Pentru a activa optiunea de afisaj grafic pentru senzorii de parcare (numit si APS+, optical display etc) trebuie schimbat modulul (controlerul) senzorilor de parcare, si apoi activat noul modul cu ajutorul Vag Com.
    De asemenea, softul MMI trebuie updatat la o versiune care sa suporte afisajul grafic – nu stiu care e cea mai veche versiune care permite asta, insa in mod sigur versiunea 5150 suporta.

    Modulul se afla la A6 in compartimentul din dreapta din portbagaj – vezi pozele atasate.

    Acest modul poate fi:
    4F0 910 283 A - 8 senzori, fara posibilitate afisaj grafic
    4F0 910 283 B – 8 senzori, fara posibilitate afisaj grafic
    4F0 910 283 C - 8 senzori, cu posibilitate afisaj grafic
    4F0 910 283 D - 4 senzori, cu posibilitate afisaj grafic
    4F0 910 283 E - 8 senzori, cu posibilitate afisaj grafic, cu posibilitate camera spate
    4F0 910 283 F - 4 senzori, cu posibilitate afisaj grafic, cu posibilitate camera spate
    4F0 910 283 G - 8 senzori, cu posibilitate afisaj grafic, cu posibilitate camera spate
    4F0 910 283 H - 8 senzori, cu posibilitate afisaj grafic, cu posibilitate camera spate


    Nota:
    - modulele cu 4 senzori se adreseaza numai pentru senzorii spate
    - modulele cu 8 senzori nu vor functiona numai cu senzorii spate atasati

    Exista ceva neclaritati legate de codul pentru acest modul, indiferent de litera lui
    In ETKA apare ca “part number 4F0 910 283 – remark: 4F0 919 283”, vezi pdf atasat.

    Dupa cum se vede si din poza, pe piesa apar ambele coduri.

    La fel si la scanarea cu Vag Com, apare ceva de genul:
    Address 76: Park Assist Labels: 4F0-910-283
    Part No SW: 4F0 910 283 C HW: 4F0 919 283 C
    Component: Parkhilfe 8-Kan H09 0060


    De aici au aparut si neclaritatile in interpretarea acestui cod: daca este 4F0 910 283 sau 4F0 919 283. Nu imi dau seama care din ele trebuie folosit pentru a comanda piesa, inteleg de la Gicu ca este vorba de ultimul, 4F0 919 283. Presupun ca daca aratati piesa veche cand faceti comanda, cei la care comandati stiu sa citeasca un cod si sa va aduca piesa dorita. Oricare din reviziile C, E, G, H merg pentru senzorii fata/spate, iar F pentru masinile doar cu senzori spate.

    Modulul e usor de inlocuit, urmeaza recodarea cu Vag Com (module 76 Park Assist) si evident aducerea softului MMI la o versiune compatibila.

    Gicu, in recodarea cu Vag Com, se schimba 0001006 in 0021006 sau in 0201006?

    P.S. Simtiti-va liberi sa corectati sau sa editati acest post.
     
    Lacatus Laszlo și 11Caza apreciază asta.

Distribuie pagina asta