1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Inlocuire cutie automata cu una manuala la A8 D2

Discuție în 'Audi A8 D2 (1994 - 2002)' creată de enache@spaniolu, 6 Feb 2012.

  1. enache@spaniolu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2012
    Locație:
    calarasi
    Masina:
    audi a8,motor 2.8 30v, an fabricatie 2000
    stie cineva daca se poate pune o cutie manuala in schimbul uneia automate la un audi a8 d2 motor 2.8 193 cp ??
     
  2. alyvo Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Este quattro? Teoretic se poate pune dar este costisitor. Hai sa luma varianta quattro. Ar fi mai multe 'variabile', planetarele, flansa de prindere a cardanului, ma refar pot fi alte prinderi, mai lungi ori mai scurte. Trebuie volanta cu placa de presiune si disc, cutia (AWD sau FWD), timonerie+ornamente interioare si maneta, pedalier, pompa si cilindru ambreiaj, senzorii care vin pe cutie inclusiv conexiunile lor caci nu cred ca sunt lafel de pe cea automata pe manuala, readaptarea ecu si ceasuri de bord (asta este partea cea mai simpla)
    Totusi daca e defecata cutia recomand repararea ei decat 'transplantul' cu una manuala.

    Toate cele bune,
     
  3. enache@spaniolu 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2012
    Locație:
    calarasi
    Masina:
    audi a8,motor 2.8 30v, an fabricatie 2000
    Salut,
    Masina mea este doar tractiune fata si nu stiu ce sa zic cu reparatul. Este ca naiba. Ca asta e a doua oara cand se strica cutia si nu prea vreau sa mai aud de ea
    Am cam gasit piesele pentru inlocuire dar acum sa vad ce o sa fac pentru ca nu m-am decis inca. Din cate am inteles se potriveste si cutia de pe A6 si restul componentelor adica peda ambreiaj, timonerie, planetare, kit ambreiaj pentru cutie.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Feb 2012
  4. alyvo Bronze Member

    Înscris:
    3 Dec 2007
    Locație:
    Ro
    Masina:
    Audi
    Pentru a vedea daca sunt piesele compatibile verifica in etka codul pieselor de A8 si A6, daca sunt lafel e ok daca nu, trebuie sa cauti exact piesa care se potriveste pe A8. Teoretic cutia ar trebui sa mearga si de pe A6.

    Cheers,
     
  5. nykul

    nykul 5th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    audi a6 2.5 tdi 180cp quatro
    Salut eu am reusit sa schimb cutia sa ii pun una manuala.
    E o chestie destul de complicat de ralizat dar pana la urma a mers
    Pt detalii va pot sta la dispozitie
     
    dgruian apreciază asta.
  6. zsoltiboss 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2014
    Locație:
    tarnaveni
    Masina:
    audi a8 2.5 tdi quattro
    Ajutor a8 d2 2.5 tdi quattro triptronic to manual

    Buna,
    Sunt nou pe forum si posesor de audi A8 D2 2.5 tdi cod motor AKE. Problema e ca am schimbat cutia automata cu o cutie manual si problema e pe parte electrica adica nu invarte la electromotor. Alta intrebarea este: unde trebuie sa leg senzorul de la ambreiaj ? Va multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Aug 2014
  7. ACA 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6/C4 - `95 - 2.6 quattro; A8/D2 - `02 - motor `05 - 2.5 TDI - facelift
    Salutari,
    De ceva vreme mi s-a pus pata pe modelul A8(am avut un A6 C5 quattro 2.6 benzina si inaintea acestuia un A4 quattro, tot benzina). Din considerente financiare, nu imi pot permite un A8 care sa depaseasca 3000 E(hai max 3500 E). Si uite-asa, tot caut si caut. In tara, chiar si in strainatate. Faza este ca vreau una cu transmisie manuala, tot quattro, trapa, s.a.(adica sa aiba cat mai multe optionale/dotari) + estetic. De curand am gasit un A8 D2, 2001, quattro(etc), 2.5 tdi, 180 cp, (model AKE), cu cutie automata (FAZ)defecta, la un pret atractiv, inscrisa pe RO. Si cum nu imi place sa am transmisie automata, am gandit la o conversie pe cutie manuala. Am parcurs topicul corespondent pt conversie la A6(mult mai amplu decat acesta), si am cat de cat idee ce-ar insemna acest lucru, atat ca investitie relativa, ca rezultat, cat si ca durata aprox pt manopera. Doar ca pe de o parte nu cunosc in Bucuresti la cine/ce service sa apelez pt a realiza cu succes conversia, fara sa faca vreun pocinog sau sa ma lase cu mantocariile desfacute pe motiv ca nu ar sti ce sa faca in nu stiu ce moment al lucrarii. Sau sa aiba vreun pret de manopera sa pic pe spate. Pe de alta parte, evident, am nevoie de o masina "donatoare", pe care pot incerca sa o gasesc pe dez.ro, adaugand probabil un anunt. Ori, componentele necesare conversiei ar putea sa le gaseasca tot service-ul/persoana la care-as apela. Doar sa nu ma incarce cu nesimtire la pretul de achizitie... Stiti ce vreau sa spun...
    Asadar, va rog, daca imi puteti face cateva recomandari, atat pt service/pers contact, cat si pt a gasi masina donatoare. Si bineinteles, va rog sa imi spuneti daca ar fi ok cum am gandit, privind conversia. Orice sfat, orice recomandare este binevenita.

    Daca nu ati cunoaste service/pers in Bucuresti, atunci poate fi eventual in Buzau sau Galati.
    Dispun de dubita pt a transporta piesele necesare, daca este cazul si nu gasesc "donator" in orasul unde ar fi service-ul.
    Daca este nevoie, am de unde imprumuta si o platforma.

    Inca nu am achizitionat acest A8 despre care vorbesc, si daca mai sunt date de care-ar fi nevoie ca sa le prezint, pot sa le solicit proprietarului. Multumesc
     
  8. ausec 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8, AKE, 2001
    Mai bine repari cutia automata, e mai simplu si mai rapid. In Bucuresti, in incinta fabricii Faur, fosta 23 August, este reprezentanta ZF.

    Pe de alta parte, nu poti inlocui o anume cutie automata, cu orice cutie manuala, trebuie sa aiba un anume factor de demultiplicare. Ala se afla din ELSA, cand alegi masina si motorul. Doar cutiile din lista, indiferent daca sunt manuale sau automate, pot fi adaptate pe masina respectiva.
     
  9. dgruian 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi 100 2.0 1989; A8 2.5 tdi 2000
    Buna Enache,
    O rugaminte mare! ma intereseaza daca ai reusit sa faci schimbarea de cutie de viteza de la automata la manuala
    Si eu am un A8 2.5 tdi ake din 2000 de 180 cp tractiune fatza!
    Vreau sa stiu ce presupune sa schimb cutia?
    Ce se potriveste? Potriveste si de pe A6?
    Ce am nevoie?
     
  10. dgruian 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi 100 2.0 1989; A8 2.5 tdi 2000
    Spune-mi te rog si mie ce presupune schimbarea?
    Care este kitul necesar?
    multu antici
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    L-ai intrebat degeaba. Nu a mai intrat pe forum de peste 4 ani. Te uiti si tu, cand scrii/adresezi mesaje cuiva, de cand nu a mai accesat forumul ?
     
  12. Ioanzf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8,2.5 tdi, 2000
    Salut, a făcut cineva conversia cu sucess? Ce presupune si de la ce masina se pot lua piesele?
    Planetarele raman cele de pe masina sau trebuiesc schimbate?

    Multumesc
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se inlocuiesc si planetarele. Ce cod motor ai ?
     
  14. Ioanzf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8,2.5 tdi, 2000
    Ake. Dar nu stiu de la ce masina sa iau piesele iar ideea este ca ma îngrijorează suportul, jugul
     
  15. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    De la una identica cu a ta dar cu cutie manuala.
     
  16. Ioanzf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2018
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8,2.5 tdi, 2000
    Nu se gasesc ca a mea, se găsesc mai degraba de la a6
     
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Lasa o serie de caroserie sa vedem daca te putem ajuta cumva.
     

Distribuie pagina asta