1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

'12 A5 Sportback

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de cogdao, 3 Iun 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Cat de bine ai punctat. Iti pot confirma ca se merita fiecare moment de "nebunie" mai ales daca esti un adevarat pasionat.
    Atata timp cat nu te ruineaza financiar, o data in viata trebuie incercata nebunia.
     
    stefan550 și cogdao apreciază asta.
  2. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    o vazusem la vanzare parca pe un site si chiar ma intrebam ce ti-o fi venit dupa ce ai muncit atat la ea, dar te inteleg perfect, si eu am facut de atatea ori asta :). Ca orice proiect ajunge si la un final si vrei un alt challenge. Eu sper sa iti iei un 3.0TFSI, merita din plin iar impozitul e cea mai mica grija cum bine au spus-o si ceilalti, nu te gandi ca i-ai da statului, ii dai sa te bucuri TU de ceva, aberant e totusi la cele peste 3000cmc. Orice pasionat trebuie sa aiba macar o data in viata posibilitatea sa aiba o masina cu un motor "decent" si benzinar, o sa vezi ca este cu totul altceva si 2.0tdi ti se va parea venit dintr-o era intunecata :). Bafta s-o dai mai repede pentru 3.0TFSI!
     
    cogdao și Cosmin ZKG apreciază asta.
  3. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    +1 pentru 3.0 TFSI. Mașina ta e superbă, ai avut foarte mare grijă de ea, ai făcut-o cum ai vrut tu, însă următoarea ar trebui să fie A6/A7 3.0T. Abia aștept să îți văd noul proiect!
     
    cogdao apreciază asta.
  4. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Am vrut sa postez mai devreme si, ca o completare, pot spune ca la randul meu am decis cu inima când am cumparat-o. Desi calculele imi spuneau contrariul am gandit la fel: o viata avem asa ca din cand in cand e bine sa alegem cu sufletul altminteri traim degeaba si, ca pasionati de masini, vom constata cu stupoare ca nu gasim autoturismul potrivit pentru noi. Asta doar din cauza ca am cumparat mereu in mod rational. Iti spun cu mana pe inima, masina asta o am de 2 ani si 2 luni.........este cea care m-a multumit cel mai mult si a rezistat cea mai mare perioada de timp la mine iar acum imi place chiar mai mult ca in prima zi cand am condus-o si aveam un zambet tamp iar la fiecare alimentare pur si simplu radeam. Sfatul meu, go for it!
     
    cogdao și lucianmarius apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sfatul meu este sa incheiati subiectul achizitie viitoare si sa nu mai faceti voi planuri pentru colegul nostru, deoarece va asigur eu ca stie foarte bine ce vrea sa cumpere. Acest topic are o alt destinatie nu discutam despre consiliere achizitie sau de ce vinde masina. O vinde ca vrea el si gata, fara motivatie si fara sa intrebam de ce si pentru ce. Referitor la achizitie daca vreti si doriti sa-i dati sfaturi faceti asta prin PM. Multumesc pentru intelegere si aici punem punct acestui subiect.
     
  6. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Azi mi-am facut curaj si am aplicat ceara pe care o cumparasem acum cateva luni. Procesul a fost destul de scurt ~1h, nu a necesitat un efort deosebit avand in vedere ca stratul care trebuie aplicat este destul de subtire. Daca as fi sigur ca nu primeste gaineat de pasare si muguri de tei poate as fi tentat sa ii fac un detailing exterior ca la carte, insa, in conditiile date, ar fi bani aruncati.
    Asa ca, pentru cum arata acum, eu zic ca este mai mult de cat suficient. Sa vedem si cat rezista pe masina, ei se lauda ca tine un an. Greu de crezut.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Gabi_KGT, Tudor.r, dreiutz și alți 4 apreciază asta.
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In primul rand te felicit pentru starea actuala a masinii!Ai reusit sa transformi in scurt timp o masina banala in una speciala.
    Ceara aleasa este foarte buna si cu siguranta a adus un aspect frumos exteriorului.Pentru a rezista mai mult timp, este important sa pregatesti bine vopseaua inainte : spalat, decontaminat, iar dupa sa o speli cat mai corect: proces si solutii.
    Daca speli masina la spalatorie, orice protectie rezista foarte putin pe vopsea.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    lowlife și cogdao apreciază asta.
  8. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Multumesc, Catalin!
    Procesul de pregatire nu a fost ca la carte, stiu ca trebuia decontaminat pentru un efect mai bun, insa sunt pe un drum nou, invat, cumpar una-alta si sper, intr-o zi, sa pot sa o spal si sa o ingrijesc cu mana mea, departe de spalatoriile publice.
    Daca il aveam pe Cosmin aproape sa imi fie profesor, era perfect, aveam de unde invata. Asa, trebuie citit, invatat, comparat si exersat pe masina nevestei :))
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Sunt doar la un telefon distanta prietene ! :beerchug: bine că ai cobai sa nu îți pară rau ulterior că ai făcut teste pe negru direct !
    Mă bucur că detailingul incepe sa prindă încet dar sigur și la noi in comunitate ! Baza ar trebui sa fie o spălare corecta după aceea alte artificii, ceara, protectii ...nebunii ! :hi:
     
    Tudor.r, lowlife, Kox și alți 2 apreciază asta.
  10. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Pe viitor, nu mai aplica ceara decat dupa o spalare corecta. Altfel, o sa faci mai mult rau decat bine. Daca vrei doar un aspect curat, un pic de luciu, foloseste o ceara lichida mai buna.
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu zic sa nu speriem omul.Un selant/ceara solid/a contine solventi pentru a se usca/indeparta rapid.Lucrul asta ajuta la pregatirea suprafetei putin, pentru ca indeparteaza o parte din contaminanti.
    Pentru mine este mai ok sa dai protectie pe o masina indiferent de modul cum o faci, decat sa lasi vopseaua goala.
    In Bucuresti este aproape imposibil sa speli o masina corect daca stai la bloc.Toate spalatoriile self sunt niste mizerii....daca le compar cu Bv.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Cata_ADC și cogdao apreciază asta.
  12. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Are dreptate și @R.Z.V. totusi Cătălin , dacă prinzi niște contaminați poți sa faci niște zgaraieturi și holograme de toată frumusetea și mai ales pe culori închise unde se vede orice firisor de praf. Ceva spre deosebire de nimic tot e bine, nimic de zis, însă trebuie văzut și cum o faci sa nu se lase cu urme iremediabile. Aici contează și mediul unde o aplici și cum o aplici, vorbim de o argila, vorbim de un timp de penetrare etc.
    Ca stai la bloc nu trebuie prezentat ca un clișeu nefavorabil, pana la urma singura chestie de care ai avea nevoie de la o spălătorie e un Turbojet liber la orice self wash sau închiriat o boxa la o spălătorie ordinara de cartier, având in vedere ca folosești produsele tale 95%.

    Una peste alta, Bogdan începe sa pui produse in cos și pana la toamna sa îți faci arsenal...asta dacă mai vrei mașina închisă la culoare :)
     
    cogdao apreciază asta.
  13. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Tare as vrea sa mai nimeresc si culori antijeg, m-am cam saturat de negru.
    In alta ordine de idei, Catalin a punctat foarte bine ceea ce si eu gandesc, si anume ca, intr-un oras precum Bucurestiul, aglomerat si cu timpul limitat, este greu sa iti permiti luxul de a o spala cu mana ta. Self-wash-urile s-au aglomerat in ultima vreme, multi au inteles ca este calea corecta in a-ti proteja masina.
    Am intentionat, avand in vedere ca parchez sub un tei mare, sa protejez cat de cat vopseaua. In timp, imi voi lua produsele pentru ingrijire, deocamdata am doar prosop si ceara.
     
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    F bine @cogdao
    Dpmdv este ok ceea ce ai făcut
    Repet cei care fac cu mana lor ceva pt ei se cheamă pe lângă lucru manual și pasiune...
    Asta înseamnă că țin la fierul lor indiferent de modul cum ai lucrat profi nu avem cum sa fim și greșeli fac și cei mari și tari credeți-mă am vauzt multe clipuri pe YouTube unde te învață și greșit :)

    Pe lângă asta toți suntem presați de timp,alergăm după timpul liber și incercam sa facem într-o zi cât in 3...
    Am lucrat și eu pe Allroad cu Fusso doar ca varianta pt culori deschise la recomandarea lui Stelian ca merge și pe culori ca negru.
    Mi-am blestemat zilele la buff am frecat mai ceva ca o masina de polish rotativa cu 8 microfibre :)
    Tu ai folosit ceea ce trebuie ai evident munca a fost mai simpla
    Acum pentru mai multe info/sfaturi va invit aici
    https://r.tapatalk.com/shareLink?ur...&share_tid=30510&share_fid=30815&share_type=t

    unde putem trata subiectul vopsea, polish, sealent, ceramica, spălare șamd fără probleme și vor putea și ceilalți sa beneficieze de asta

    Spor, în toate :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    cogdao apreciază asta.
  15. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Multumesc mult si scuze de off-topic! [emoji4]
    Ca si prima impresie, am observat o imbunatatire: dupa ce a stat o zi sub tei, bineinteles ca era galbena (iarasi), insa ieri a ploua. Stateam la munca si ma gandeam “sa vezi ce moloz e pe masina acum”. Insa, cand am ajuns la ea, mare mi-a fost mirarea sa vad ca era curata, ca si cum as fi dat cu jet peste ea, doar cateva brobonele de apa pe capota ramase. Clar ceara a lucrat bine, sunt foarte multumit!
    End of off-topic!
     
    mabalaru, stefan550 și Cata_ADC apreciază asta.
  16. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Prea multe noutati nu sunt, am gasit capacele tweetere fata b&o dupa ceva cautari. Am surprins si un moment frumos din viata masinii, un numar simetric de km.
    Ne pregatim de vacanta si un drum lung, nu cred ca sa fie vreo problema, totul este asa cum trebuie.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Si cum microbul nu trece cu antibiotic, am gasit ceasuri de S5 :) Dupa scaune si frane, mai adaug ceva din “visul” meu.
    [​IMG]

    Si o poza cu cea mai frumoasa soferita :)
    [​IMG]
     
    AudiFannn, tavicosma, lucianmarius și alți 15 apreciază asta.
  17. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Vineri 13...nu a fost cu noroc. O doamna si-a infipt carligul in suportul meu de numar fata. Bine ca nu a avut si restul de suferit.
    [​IMG]
     
  18. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Asta e pentru amatorii care poarta carligul in loc de senzori de parcare !
    Bine că nu e paguba atât de mare, dar totuși deranjant ...
     
  19. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    O doamna cu numere de Franta, ce sa ii faci...Vorba ta, bine ca nu a fost paguba mai mare.
     
  20. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Stiu ca sunt rautacios, dar oricum aveai nevoie de un numar prins cum trebuie si fara negrese. :)
     
    bobalex18 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta