1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

2006 Audi A3 8P 2.0TDI 8V Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de LucianP, 4 Apr 2017.

  1. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Salutare,
    Ma numesc Lucian si in continuare va prezint masina mea.
    2006 Audi A3 8P Quattro,
    2.0 TDI 103kW 6 trepte
    Cod motor: BMM(8valve)
    238.000 km
    Plafon panoramic, interior S-line, navigatie Audi, incalzire in scaune, etc.
    Masina a fost luata din Germania,
    Dupa o inspectie tehnica masina nu are puncte de rugina, km sunt reali, ambreiajul a fost inlocuit in noiembrie 2016, uleiul a fost inlocuit la 236.000(Motul 5W30 504/507).
    Dupa achizitie a fost schimbata distributia, placutele frana fata, kit garnituri etrieri.
    Urmeaza inlocuite filtrele, garnitura capac colbutor si curatare EGR.
    Plus chestii marunte...presuri cauciuc dedicate, DVD cu hartile de romania, un detailing, si in curand o foliere de geamuri.
     
    bc74abs, Draghi, Adyzuu și alți 3 apreciază asta.
  2. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Salut si bine ai venit!
    Frumos exemplar ai ales, bi-xenon, panoramic, rns-e :) Eu iti recomand si un volan cu comenzi, te vor ajuta foarte mult in sfera multimedia, volume up-down, next track, answer calls, etc.
    Bafta!

    LE: Si neaparat o alta nuca la schimbator, cea existenta e prea ... bleah :)
     
  3. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Mersi
    Da e dubioasa nuca aia de metal, ma intreb cum era iarna :))

    L.E. O sa revin cu niste poze decente in curand. ;)
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Felicitări pentru achiziție și bun venit in club ! :sign_welcome:
    Ne adunăm încet - încet și noi :) ai o mașina destul de dotată, cât a ajuns ? În Germania cu astfel dotări sare lejer de 7k :icon_thumright:
    Ceva jante pe viitor ?! :)
     
  5. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Mersi, bine v-am gasit ;)
    Da a sarit de 7k ;)
    In viitorul indepartat poate voi face schimbarea de jante, momentan sunt multumit de astea de 17(nu stiu exact denumirile la jantele OEM Audi). Acum pioritatea o are partea mecanica :)
    Fiind mai nou in categoria Tractor Diesel Injectie, inca invat cum sa o conduc prin oras(consum, regim de schimbat viteze, etc)
    Voi folositi motorina premium sau standard?Pana acum am pus odata premium si plinul l-am facut cu motorina standard de la OMV...
     
  6. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Daca alimentezi numai de la OMV, atunci poti baga si standard. De la oricare alta firma insa, baga Premium. Am pe cineva care lucreaza la o firma particulara de controlul calitatii in combustibili, si imi spunea ca au facut teste pe OMV si Petrom acum de curand, si a reiesit ca motorina standard pe care o vinde OMV-ul, este 95% motorina Premium de la Petrom, iar cea EvoDiesel este cu aproximativ 30% mai mai buna ca toate celelalte tipuri de motorina testate.
    Ca si raspuns, eu de cand am masina, am bagat numai Premium de la Petrom si EvoDiesel de la OMV, in toate celelalte marci nu am incredere.

    Legat de regimul de schimbat vitezele la a ta, mai ales daca o sa conduci preponderent in oras, nu-ti fie frica sa ii arati linia rosie pe turometru. Daca aveai benzinar inainte si la 50km/h ii puteai da a 5-a fara sa dea in nas, ei bine la A3 la 50km/h abia ii dai a 3-a, si tot esti un pic subturat. :)) Incearca sa o tii cat mai mult posibil peste 2000rpm, in orice treapta te-ai afla.
    Succes!
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Subscriu și eu , Omv premium sau Rompetrol premium ( mă rog variantele lor , evo diesel sau cum se mai numesc ). Într-adevar Andrei, motorina de la Petrom premium e cea de la OMV standard :) deci daca vrei sa te simți special mergi la Petrom.

    Poate mai adaugi ceva poze cu masinuta :icon_thumright:
     
  8. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Mersi de info
    Aceeasi parere o aveam si eu legat de produsele OMV, ca si cu benzinarul tot de la OMV alimentam, am avut experiente neplacute cu benzina de la Petrom si Lukoil, si ma feresc pe cat posibil.

    Promit ca-i fac o sedinta foto corecta, pana acum am facut doar poze la repezeala. ;)
     
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Alt BMM? :) Și Cu Quattro ;). Mișto configurația. Sa o stăpânești sănătos și fără incidente
     
  10. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Multumesc la fel, si cat mai putine evenimente rutiere tuturor... :)
     
  11. oviand

    oviand 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2016
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8P 2.0TDI 2009
    Si e si din Iasi :arco:
    Vezi ca la inmatriculari tocmai in iunie o poti programa :blink:
     
  12. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Salutare :beerchug:
    Pff...am vazut ca e jale. Am pe 9 mai la RAR si pe 19 mai la inmatriculari. Distractie maxima :3sadwalk:
     
  13. Banicaa

    Banicaa 4th Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3, 2.0 TDI, 2008
    Bine ai venit! Facem gasca mare de A3-uri. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Presupun sa abia astepti sa vina iarna:arco:
     
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Apropo de quattro :) l-ai pus in valoare putin ? cupleaza ? Aveam un coleg pe forum ( tot cu A3 8p dar facelift ) care a avut ceva batai de cap cu acest sistem.

    Observ ca masina a fost configurata initial pentru nefumatori :icon_thumright:
     
  15. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Și eu mă bucur să văd că suntem mulți care avem A3.
    Mie A3 mi-a plăcut cel mai mult.
    Ca dotări/design/motorizare consider că este combinația perfecta, numai bună ca mașină pentru oraș și pentru concedii.

    Da am verificat-o pe pietriș și intră tracțiunea integrală.Mai așteptăm la iarnă să vedem și atunci ;)
    Pe diagnoză nu am avut nicio eroare și vizual era ok diferențialul, va trebui să-i verific nivelul de ulei.

    N-are bricheta deci da, este pentru nefumători, ceea ce mie îmi convine :)
     
    letkuteb, Banicaa și Cosmin ZKG apreciază asta.
  16. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Of @oviand , mda va puteti intalni usor. Dar vineri un coleg de munca isi va lua un Sharan din 2008 cu ghici.... 2.0 TDI BMM :p. Aa si bricheta nici eu nu am avut, ci un capacel de plastic cu ceva date scris pe el, pe care nu mi le mai amintesc.
     
  17. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    De primavara :)
     
    Cosmin ZKG și annabudala apreciază asta.
  18. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Se pare că m-am grăbit cu pozele de primăvară :)). Dar măcar am apucat să mă bucur de tracțiunea integrală pe zăpadă în aprilie, și cu rotile de vară...
    Între timp i-am activat triplele de la hayon sa funcționeze ca poziție, mersi lui AndreyPH de sfat.
    Urmează o foliere și să termin odată cu înmatricularea :))
     
    alanb1 și AndreyPH apreciază asta.
  19. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    A implinit si ea 240000km azi :)
    Si a primit cadou un plin, o diagnoza si o plimbare cu sesiune foto.
    Mersi de poze @oviand ;)
     
    oviand apreciază asta.
  20. LucianP

    LucianP Bronze Member

    Înscris:
    25 Mar 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 2.0TDI 2006 BMM Quattro
    Updates!
    De luna asta avem radiator nou de la Nissens...
    DSC_5650.JPG
    Acu o luna am constatat ca tot completez cu antigel, asa ca am tras o fuga la service sa verific radiatorul original si surpriza...imi pierdea antigel :blush:

    Pe langa radiator am mers sa repar un scut t ermic de la planetara, care avea o ureche rupta inca de cand am luat masina.
    DSC_5633.JPG

    Am verificat si uleiul din diferential, acolo stam bine.
    Am intepat si acel amortizor de soft open/close de la torpedou care incepuse sa se gripeze, ca sa previn ruperea balamalelor.Acum trage aer fals si merge lin inchiderea si deschiderea lui.

    Urmeaza sa-i foliez geamurile ca mori de cald in masina acum ca a dat soarele.

    In rest masina se comporta bine, weekend-ul asta am avut ocazia particip la un raliu de amatori prin oras si am fost multumit de cum sta pe curbe si cum se infinge....poze de la eveniment mai jos ;)
     
    Ultima editare: 20 Iun 2017
    arazvan2002, Cata_ADC, alanb1 și alți 2 apreciază asta.

Distribuie pagina asta