1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

2013 Ibis White Audi B8.5 S4 Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de stefan550, 6 Apr 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Între timp am pregătit mașina pentru excursia din Bucovina și nu o puteam face altfel decât printr-o vizita la detailer. Ultima vizita a fost in urma cu aproape doi ani, nici nu am realizat când a trecut așa mult timp, dar am văzut ca interiorul, mai puțin scaunele, se murdărise foarte tare (inclusiv din vina mea când am împrăștiat soluția aceea pulbere).

    Dacă tot am vopsit elemente am dat și o protecție ceramica, sunt foarte mulțumit de rezultat și las imaginile sa vorbească de la sine.
    Mai jos sunt niste imagini pe care le-am primit de la detailer in timpul operatiunilor:
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Aici pun cateva imagini dupa ce masina a stat circa 3 zile afara, in praf, insa imi place mult cum se pastreaza:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    DMS, Cosmin790, Andrei9 și alți 18 apreciază asta.
  2. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Superb! O masina ce va imbatrani frumos!
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Mașina este nebunie :faint: după w12-le lui @Gabriel Popa a fost cu siguranță , a2-a atracție a întâlnirii ! Cuplu, siguranta, feeling, toate la pachet alături de proprietar fac un pachet de excepție ! :friends: Felicitări @stefan550 , ai o mașină superbă cu sau fara detailing, iar handlingul tau e demn de circuit !

    P.S. astept clipul cu nerăbdare ! :gun2: să vedem ce bine a mers pe autobahn ! :icon_thumright:
     
    z1daru, stefan550, Andu333 și alți 4 apreciază asta.
  4. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @lucianmarius multumesc! Așteptam progres si fin partea ta cu S5-ul, mai ales ca nu-l mai folosești zilnic.
    @Cosmin ZKG multumssc pentru cuvintele frumoase, sunt foarte apreciate! Și eu sunt curios de clipul de pe aurobahn ;)
     
    z1daru și Cosmin ZKG apreciază asta.
  5. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Oricum ma incurajezi prin exemplul tau. S5 ul va trece prin niste modificari fine si aparte cum ar fi scaune ventilate si alte nebunii.

    Pe masura ce am mai mult timp voi face mai multe, pana una alta ma mai delectez cu proiectele voastre frumoase.
     
    stefan550 apreciază asta.
  6. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Andrei n-am fost atent ce bine arata ca te scapam de volanu ala la intalnire :D
     
    Cata_ADC și stefan550 apreciază asta.
  7. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    tavicosma de ce nu ai spus nimic vineri seara/dimineața, sau ce zi era, atâta timp cât caută Alex portofelul? Făceam un swap rapid cu al tău :arco:
     
    Cata_ADC și redlife apreciază asta.
  8. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cateva imagini de la intalnirea din weekend.
    Masina s-a comportat exemplar, ne-a purtat in siguranta deplina, nu dezamageste niciodata, chiar reuseste sa imi puna cate un zambet pe fata la fiecare drum pe care-l parcurgem impreuna.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]


    Am fost foarte bucuros sa revad grupul din iarna, imi pare rau ca au fost cativa colegi care nu au putut ajunge insa sunt altii care au venit cu aceasta ocazie ratand-o pe cealalta, a fost un eveniment foarte bine organizat presarat cu bunadispozitie, glume, chiar si discutii in contradictoriu insa toata lumea s-a simtit ca in familie; familia fanilor Audi plina de oameni speciali si sunt mandru ca fac parte din ea.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Pe data viitoare!
    [​IMG]
     
    Gabi_KGT, AllinDanut, scooby88 și alți 14 apreciază asta.
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    in loc sa vin sa-mi rupi gatul cu demarajul, eu împărțeam o farfurie cu cartofi cu @mik15

    o sa fiu mai atent pe viitor, alexia s-a urcat cu stefan in masina....
     
    andyzaharia și stefan550 apreciază asta.
  10. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Hai ca ai poze de wallpaper acum pana la următoarea :)
    Repet, ai o mașina superba și ai stârnit niște vise ( sau coșmaruri ) pentru ceva colegi :cool: aici mă regăsesc și eu, cât și @andyzaharia ! :hi:Cu stima !

    P.S. Ai o voce buna de povestitor, data viitoare știm cum sa facem clipul cu tine pe fundal :eyebrows::friends:
     
    andyzaharia, stefan550 și Mitiy apreciază asta.
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Cosmin ZKG, inseamna ca nu ai auzit pe Stefan cand prezenta masina, fiecare buton ce face, etc... cu multa pasiune ! :)
     
    Cosmin ZKG și stefan550 apreciază asta.
  12. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Revenim cu un update: au mai urmat drumuri scurte timp in care am primit missfire pe un cilindru, martor EPC aprins in bord, resetat eroare iar la revenirea in Bucuresti am fost la doctor. Verdictul: o bobina pe duca asa ca am luat decizia sa inlocuiesc tot setul si bujiile odata cu ele. Dupa putin studiu observ ca varianta optima pentru setupul meu, tinand cont de softul motor, ar fi NGK PFR8S8EG cu gap 0.28 inch. Actualmente masina tot cu NGK PFR8S8EG merge, le-am pus anul trecut cand am curatat admisia pentru depunerile de carbon, insa nu a fost facut gap-ul mentionat mai sus.
    Am gasit tampoanele de la evacuari slabe, asa ca am adaugat un set nou pe lista
    [​IMG]
    [​IMG]

    Bobinele:
    [​IMG]

    Am gasit scurgeri pe la pompa de apa asa ca:
    [​IMG]

    Am constatat ca avem 8000 km de la ultimul schimb de ulei si ma decid sa fac schimbul din moment ce masina a ajuns in service. Se incepe demontarea pentru inlocuirea pompei de apa si am gasit intinzatorul mare de pe traseul de accesorii cu uzura mare asa ca am decis sa comand tot ce tine de role + intinzatoare ca sa nu mai lucram inca odata peste o luna. Am mai descoperit, insa, o alta surpriza neplacuta cu radiatorul de la clima caruia i se macina efectiv fagurele.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Vazand toate aceste "neplaceri" decid sa pun totul pe comanda, am lasat masina inca o saptamana la atelier in asteptarea pieselor, iar aseara au ajuns toate.
    Pregatirea masinii pentru montaj:
    [​IMG]

    Restul pieselor ce includ: radiator clima, role + intinzatoare ce cuprind inclusiv fulia mica de la supercharger mai avem setul de filtre, antigel, ulei, etc.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Ca si o nota folosirii pieselor OEM mi se pare un avantaj ca sunt livrate laolalta cu suruburile aferente, lucru care nu se intampla intotdeauna la tot ce tine de piese de producator, iar aceasta ajuta foarte mult fiindca, de regula, vechile suruburi se gripeaza si de cele mai multe ori nu mai pot fi refolosite.

    Va urma...
     
    Gabi_KGT, paul14, Sorin192 și alți 21 apreciază asta.
  13. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Continuare: Nu am parcurs foarte multi km de la ultimul update însă am scapat de un tremurat enervant pe care-l aveam in ralanti iar motorul a devenit mai silentios si mai responsive. Am mai scapat de un mic zgomot datorat tampoanelor de la cutie. Am trecut pe la amicul meu, la service, si am gasit o masina tare interesanta acolo si ceva mai potenta decat S4 meu. Las imaginile sa vorbeasca mai departe.

    Multumesc tuturor colegilor care au apreciat postul meu.
    [​IMG]
    [​IMG]
    Per total sunt in continuare foarte încântat de jucărie.
    Va urma....
     
    Ultima editare: 14 Sep 2018
    Gabi_KGT, Tudor.r, dvr și alți 17 apreciază asta.
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cu multa tristete continuarea nu poate fi decat alaturi de alt proprietar.

    Mai multe detalii in topic dedicat, curand !
    Pe viitor vom vedea ce se va potrivi familiei mai bine, dar vom ramane cu gandul la Audi, chiar daca pe termen scurt va fi ( sau nu ) alta marca. :hi:
     
    andyzaharia, Mitiy și cogdao apreciază asta.
  15. Paltarac Sabin

    Paltarac Sabin 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 allroad B8 2011
    Multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi prezinti masina. Este intr-adevar o bestie si e fenomenal de bine intretinuta. Mi-a spulberat complet preconceptiile cu privire la rigiditate, MMI si sunetul compresorului. Este absolut fenomenala jucaria.
    Sper sa pot sa fac pasul cat mai repede sau chiar sa ti-o iau de pe mana daca ma incadrez in timp.
    Mult succes cu urmatoarea achizitie.
     
    stefan550 apreciază asta.
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Paltarac Sabin cu drag! Ma Bucur ca ti-a depasit asteptarile!
    Ca o operatiune de ramas bun pentru masina, am lasat-o in service pt inlocuirea placutelor. Desi setul pe care l-am pus sunt acelasi model si duritate ca cele pe care le inlocuim avem un versus nou cu vechi destul de interesant. Totodata rezistenta in timp este dubla fata de un set OEM care tineau maxim 15.000 km.
     
    gabitza121, Andu333, cogdao și alți 3 apreciază asta.
  17. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Am trecut la un setup de iarna destul de interesant. Confortul este extraordinar cu ele coborand de la 19 inch (vara) la acestea de 17 inch. Aveam dubii ca intra rotile datorita franelor insa, surprinzator, chiar mi se pare ca arata interesant.
     
    MDU, Andu333 și cogdao apreciază asta.
  18. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ai pus placute EBC yellowstuff?

    E funny cum trecand la jante mai mari niciodata nu se pierde confort, dar cand trecem la jante mai mici, aoleu, ce confortabile sunt fata de alea mari! :)
     
    cogdao, boresque și bobalex18 apreciază asta.
  19. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Foarte adevarat, lowlife :))
    Misto jantele, imi plac!
     
    lowlife și stefan550 apreciază asta.
  20. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @lowlife plăcuțele sunt Pagid RS19, de altfel ca cele pe care le-am scos de pe mașina, anul trecut am comandat doua seturi.
    Referitor la confortul pe care l-am descris nu stiu cum sa interpretez mesajul (fapt, ironie sau gluma) însă constatarea mea, dupa ce mașina asta a rulat doar rotile pe 19 Inch in setup de vara și 18 Inch in setup de iarna, este ca de regula mi se părea diferența prea mică atunci când făceam trecerea de la iarna la vara însă când venea vara mi se părea ca mașina accelera mai lin iar o posibila explicație cred ca este diferența între indicii de zgomot ai anvelopelor. Spre exemplu rotile actuale sunt sensibil mai ușoare decât cele de vara așa ca o diferența sesizabilă se simte de aici.
    Inițial am avut dubii ca rotile vor intra pe mașina m, sau ca va arată urat, însă mi-a depășit un pic Așteptările.
     
    lowlife apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta