1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

2013 Ibis White Audi B8.5 S4 Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de stefan550, 6 Apr 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Astazi am profitat de o pauza ca sa montez foot rest-ul. Mai am de curatat pedalele, sper sa fie vreme frumoasa in weekend ca sa ma ocup de acest aspect.
    Trebuie sa imi fac timp sa merg la cineva pentru ceasurile de bord, dupa care in lista mea de dorinte este consola mmi de RS si padelele acelea mai lungi ca a le lui Lucian, iar interiorul ar fi perfect pentru mine.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    iVladBogdan, Dobritan sorin, Andu333 și alți 5 apreciază asta.
  2. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Superb!
     
  3. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Acum zici ca e S4! :p

    :)

    Spor in continuare!
     
    Ultima editare: 15 Feb 2017
    Cata_ADC și stefan550 apreciază asta.
  4. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Multumesc tuturor, si celor care au scris si celor care au dat like. Am fost surprins, dupa ce am cumparat masina, sa vad ca nu are "pedala falsă" fiindca, de fel, toate S-urile au asa ceva.
    Pe lista cu dorinte mai am:
    - controller mmi de RS
    - as vrea sa vad ce imi lipseste ca sa fac senzorii fata functionali, masina a venit cu senzori si camera de mers inaptitude pe spate, insa pe fata am bara cu senzorii si in bord am butonul de activare/dezactivare
    - un soft, poate, in primavara
    - o evacuare (cu mare semn de intrebare).
     
  5. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Consola MMI de RS cu siguranta va definitiva aspectul interiorului.
    Nu inteleg insa la ce te referi cand spui ca vrei sa faci senzorii fata functionali ?
     
  6. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @george Ma refer ca masina mea a venit din fabrica doar cu senzori pe spate (si camera de mers inapoi), insa am in bord butonul de activare/dezactivare senzori parcare (specific doar modelelor care vin echipate cu senzori fata si spate), am inclusiv bara fata a masinii este cu senzori cu tot. Din moment ce am piesele acestea ma gandesc....de ce sa nu-i fac functionali?
     
  7. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Probabil e ora tarzie si o zi grea la munca dar tot nu inteleg :))
    In primele poze puse pe topic cu masina se vede pe bara fata ca ai senzori de parcare.
    Butonul de activare a senzorilor e prezent doar la masinile care au si senzori de parcare pe fata. Prin apasarea lui poti activa senzorii (fata si spate) la viteze mai mici de 20 km/h.
    Apasa butonul si apropie masina de un obstacol. Vei observa ca senzorii sunt functionali.
    PS: sper ca am inteles bine la ce te refereai :beerchug:
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    El sau fostul proprietar a facut retrofit la senzorii fata, dar nu complet. Acum intelegi ? :)
     
    stefan550 apreciază asta.
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Am avut pe b8.5-ul diesel pe care l-am avut in urma cu doi ani pdc fata/spate, cunosc funcționarea sistemului.

    Eu am "moștenit" mașina cu bara fata cu senzori in ea și cu butonul de activare/dezactivare in bord, însă sistemul nu este complet și nu funcționează.

    Trebuie sa merg la cineva sa desfacem puțin ca sa vedem ce piese ne lipsesc pt a definitiva retrofitul.
     
  10. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Salut

    Tare am impresia ca defapt BCM1 ori nu suporta senzori de parcare fata ori nu a stiut sa ii parametrizeze. Default nu merge doar codat. vezi mai intai daca cablajul este tras. Daca e tras, sigur e din BCM1.

    Spor
     
    bobalex18 și stefan550 apreciază asta.
  11. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Am reușit sa montez ceasurile însă a fost un proces laborios fiindcă pur și simplu nu au mers inițializate pe mașina deși erau "virgine" d.p.v. al cp. Pana la urma am făcut un swap și am păstrat ceasurile mașinii mele însă am pus fața de la cele noi. Nu este metoda pe care as fi vrut-o însă sunt mulțumit de rezultat.

    In ultima poza sunt cele pe care le-am dat jos.
    L.E: sunt pe drum parelele de RS și consola cu butoane cromate, abia aștept sa vina!

    L.L.E Rog un moderator sa modifice numele topicului in "ibis white Audi S4 B8.5 3.0 TFSI"
     
    Ultima editare: 19 Feb 2017
    Andrei9, george, Iasmin90 și alți 5 apreciază asta.
  12. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    O intrebare de gradinita: nu iti indica acum aiurea vitezometrul daca ai facut doar swap de fete? la cele noi ai altfel distribuite vitezele pe ceas. Adica pe ceasurile vechi ai 300km/h la ora 3 pe cand la cele noi 300km/h este la ora 4 si toate sunt decalate putin.
    Sau nu am inteles eu exact din poze?
     
  13. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @clauuualc este adevarat, am eroare de 10km/h pe afisajul analogic fata de cel digital, insa nu ma deranjeaza fiindca afisajul dintre cadrane este setat mereu pe vitezometrul digital.
     
    clauuualc apreciază asta.
  14. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Incearca sa-l calibrezi. Si eu am schimbat ceasurile la un vw golf4 (cadranele erau diferite) si pana la urma s-a rezolvat simpluc cu calibrarea.
     
    stefan550 apreciază asta.
  15. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    dar față de viteza dată de gps (aplicații de navigare pe telefon)? Dacă viteza de la cel digital este identică cu cea dată de telefon, nu ai ce să-i faci. sunt chestii de fizică.
     
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Analogicul indica acum cu 10 km/h mai puțin decât cel digital, iar cel digital indica cu 5km/h mai mult decât GPS-ul. Ceasurile de bord sunt, in fond, o piesa electronica ce ar trebui sa se poată recalibra. Mai studiem problema.
     
  17. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Felicitari pentru swap! Totusi, o diferenta de 10km/h intre cele 2 indicatoare este destul de mare. Sunt baieti care se ocupa cu astfel de adaptari si recomand sa iei legatura si cu @K U L sau @mabalaru care si-au schimbat ceasurile la B8-uri. Cu siguranta veti gasi o solutie sa fie totul ca la carte
     
  18. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Stefan multumesc frumos pentru felicitare si pentru sfaturi. Astept sa scot masina la un drum in afara orasului fiindca sunt curios daca se va pastra eroarea vitezometrului in conditii de autostrada ca sa imi fac o idee despre ce solutii vor fi. La drept vorbind cred ca ajung sa fac swap la loc si sa gasesc o solutie sa codez noile ceasuri cu totul pe masina. Mai studiem problema, deocamdata sunt in faza in care nu-mi pot ridica ochii din bord cat timp stau la semafor.
     
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Din pacate pentru cei ce isi doresc 100% OEM fitment, aceste "detalii" sunt generatoare de nemultumire continua, lucru care cere remediere cat mai rapida pentru a conduce linistit, cu ochii spre sosea, nu spre ceasuri :)
    Pun pariu ca le vezi si cand nu conduci masina! :)

    Eu iti urez spor la adaptat ceasurile in varianta perfecta!

    De altfel ma bucur ca masina incepe sa primeasca detalii de finete ce sunt menite sa o desavarseasca, nu ca un S4 ca al tau nu ar fi! :)
     
    stefan550 apreciază asta.
  20. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @rotitza multumesc! E adevărat, vad cadranele și când nu conduc mașina însă le admir doar când staționez. Din păcate aceste lucruri minore îți stau pe creier pana când se remediază dar mi-am propus sa am răbdare.
    Între timp îndrept atenția către alte detalii.

    L.E.:

    A fost o seara plină, m-am apucat de montaj la ora 21 și sunt niște poziții imposibile in care se sta pentru a desface clemele care țin airbag-ul. Atașez și o comparație a noilor padele cu cele vechi.
     
    mabalaru, mik15 și andyzaharia apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta