1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A dream came true : Audi Q7 4M 3.0TDI MY 2018

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de lucianmarius, 28 Feb 2018.

  1. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Sincer mie nu mi se pare o suma de speriat, tinanad cont ca iti infoliaza toata masina...care nu este una tocmai mica :) cred ca preturile sunt justificate
    Asta cu garantia 1 an si mie mi se pare o gluma.
    Daca vrei poti sa ceri o oferta si de aici http://www.cosmeticaautotm.ro.
    Eu as uita de folia respectiva si m-as orienta catre o protectie de la Modesta, de asemenea poti cere o oferta de aici :http://www.cosmeticsiscar.ro ,
    clar pretul o sa fie unul dublu fata de oferta primita de tine...dar si calitatea este infinit mai buna!

    Bafta
     
  2. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Sincer foliile au ajuns sa coste cat Neymar.:lmfao: Nu zic ca nu e utila dar "tehnologia" din ea e 10% protectie 90% teapa referitor la utilitate/pret.
     
  3. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    Complet de acord cu Marian. E nesimtit pretul acela si nu merita dpmdv. O protectie ceramica buna si grija la spalatorii, eventual inveti sa o speli singur si aia e.
    Plus ca ce se intampla in caz de un incident in trafic? Rca-ul vinovatului o sa iti acopere si pretul foliei?
     
    asusx51r apreciază asta.
  4. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    @lucianmarius daca vii in Arad, iti pot da un contact de la cineva autorizat pentru astfel de lucrari si cred ca ajungi sub 4500 ron !
    Daca esti interesat iti trimit contactul lui in privat si-l poti chestiona despre pret.
    Pot sa spun ca omul lucreaza pe masini scumpe, Ferrari, Lamborghini si alte minunatii, fiind un profesionist desavarsit.
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Voi vorbiți din cărți sau cum... Sau pe principiul sa vorbim sa nu adormim

    Ați avut folie vreodată?

    Ați montat folie pe vreo masina?

    Sunteți conștienți de utilitatea ei?

    In caz de accident casco despăgubește și folia și montajul pentru ca trebuie declarat și băgat în polita de asigurare.

    Exista folii, nu de protecție care ajung sa coste de la 5ooo€ in sus...
    Stați liniștit și manopera costa, sunt ateliere specializate care demontează fiecare element so îl tratează individual, iar manopera revenind dpmdv este cea mai importanta.



    Băiețașii ăștia de mai sus pun folii de 10.000£

    Dar prețul este raportat și la clientela



    Pregătirea, decontaminare, polisarea vopselei credeți ca se face singura? Și mașinile noi de pe poarta prezintă zgârieturi fine precum și alte imperfecțiuni care necesita timp pt a le scoate iar toți știți bineînțeles ca timpul înseamnă bani

    Eu am pus folie pe toate mașinile mele în zona de uzura și credeți-mă la vânzare au arătat mereu extrem de bine. O bara se zgârie într-o parcare la supermarket cât ai clipi din ochi și indiferent unde o lași mereu găsești o ușă sau un cos proptit în ea.

    Lucian pune folie pe spoilerul fata, pe faruri și pe partea de uzura interioara a pragurilor la fel și zona de frecat bagajele la portbagaj
    Folia se poate foarte bine polisa și suporta strat de sealent de protecție

    Ceramica se aplica doar pe o vopsea decontaminata iar asta înseamnă să fie și cristal clear adică polis, mai degrabă folosești frecvent un sealent bun (vezi ca avem colt separat pe club unde tratam astfel de probleme)

    II faci self wash, cumperi prosoape de uscare pretențioase
    http://www.pro-detailing.ro/gyeon-q...re-auto-70x90-cm-p-2811.html?keyword=Gyeon si
    și faci ștergerea doar cu ele

    In rest apă, paie și bătaie

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Raresenko, Andu333, paul14 și alți 3 apreciază asta.
  6. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Arata mult mai bine in realitate decat in poze!
    Si eu as pune folie pe fata, ca si costuri vis-a-vis de casco ar fi cam la fel dar cu folia pastrezi vopseaua originala.
    Merci de ture! ;)
     
    lucianmarius apreciază asta.
  7. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salutare!

    Va multumesc de sfaturi, masina este asigurata full CASCO 3.300 euro pe an. Din motive ce tin de mine personal, refuz sa platesc pe o folie de plastic 2000 de euro. La portbagaj am o optionala ce acopera partea din plastic, special pentru protectie. Se numeste "Podea reversibila" si acopera podeaua standard complet.

    Astazi masina a intrat la detailing pentru un tratament cu sealing cu Nanolex 3D. Se vor pune 2 straturi, durata de rezistenta estimata fiind de 2 ani / peste 30.000 km.

    Revin cu poze daca mai imi permite vremea...

    Si sa facem si un review pentru sistemul audi Bose 3d:

    Este ok. Cam atat. Se aude tare, bine, nimic special. B&O de pe s5 ii da bataie la fundul gol.
     
    Beetle94, Adi24 și Mitiy apreciază asta.
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Cam cat ar fi fost diferenta de pret daca alegeai B&O ?
     
  9. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    @waf - aprox 5.500 euro ar fi fost upgrade de la Bose la B&O. Bose a fost aprox 1500 euro, B&O era putin peste 7000:scared2:

    B&O nu se poate pune fara MMi plus cu MMI touch, al 2-lea fiind 3.100 euro. Deci asa sa sune rotund, 10.000.

    Incepem sa ne cumparam ce e nevoie :
    2.jpg 1.png

    Mersi @Cata_ADC pentru recomandare de prosop.
     
    cogdao apreciază asta.
  10. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Doar acum pe seara am ridicat masina, las o poza pentru cei ce inteleg...
    7E1557B1-F44D-4FEF-B126-57ADF38A6D99.jpeg
     
    cogdao, Adi24, stefan550 și încă o persoană apreciază asta.
  11. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    S-au miscat destul de repede, probabil nu a fost foarte mult de corectat.

    Asteptam poze la soare cand va permite vremea :)
     
  12. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    @paul14 - de la 8:30 la 20:30 au lucrat 3 oameni in conditiile in care masina a fost noua, deci polish mai deloc. Eu zic ca le-a luat cam mult :)
     
  13. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Poate au fost mai atenti la reprezentanta cand au pregatit masina pentru predare. Intr-un timp ma apucasem sa citesc despre detailing si erau sectiuni intregi dedicate masinilor noi cu probleme la vopsea.
     
  14. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Depinde si ce masina iei si de dealer-ul auto. Eu auzind multe intamplari cu elemente vopsite pe masini noi, am masurat direct vopseaua pe fiecare element. Avea intre 600 si 650 microni peste tot.

    Am avut o zgarietura de 3-4 mm pe scutul spate, dar l-au schimbat imediat ei, fara ca macar sa le cer eu asta.


    Acum, povesti sunt multe, daca cautati pe net “am platit un suzuki si am primit 8 beri” va veti amuza teribil.

    Revenind la masina, am primit de la detailer o poza si un video, dar video vad ca nu il pot pune. Masina mea e langa un Jag F Pace.
    5793F02A-F44E-4CF0-B801-1A0CF7852808.jpeg
     
    cogdao și paul14 apreciază asta.
  15. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    După 2012 majoritatea au venit cu probleme, e ceva la nivel general VAG, nu doar Audi. Oricum pregătirea înainte de livrare nu o fac oameni pricepuți , am un prieten la reprezentanta VW el fiind pe partea electrică și face și pregătirea, deci, penibil.
     
    paul14 și boresque apreciază asta.
  16. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Poza de la detailer...arta
    28699197_10160157497185123_4705094489552921314_o.jpg
     
    alanb1, AllinDanut, Kox și încă o persoană apreciază asta.
  17. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salut!

    Astazi, Bucuresti, cea mai aglomerata zi ce am prins-o de foarte mult timp, consum foarte bun datorita sistemului start stop. Desi mi-a displacut la inceput acest sistem, acum il inteleg si isi face treaba foarte foarte bine.
    In conditii similare, Citroenul 2.0hdi consuma 15%. S-ul nu mai vorbim ca e peste 40 :banghead:
     
    mihaicristian, AllinDanut, dvr și alți 2 apreciază asta.
  18. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salut!

    Ne-am apucat de intretinere interioara, se luase putin din culoarea jeans-ilor pe scaun. Leatherique prestine clean este...magic.
    Am aplicat cu laveta pe scaun, l-am lasat 1 min sa actioneze, am sters si surpriza, totul ca nou. Curata si hidrateaza in acelasi timp.

    Elementele piano black sunt foarte pretentioase si sensibile, pe viitor o sa le evit la masini. Lesson learned! Deja se vad mici zgarieturi icand bate soarele pe ele, desi am sters cu laveta de microfibra umeda noua. Posibil sa le schimb daca se fac urate. Sau poate o folie.

    Foarte interesant coating-ul cu nanolex 3d, isi face banii, apa pur si simplu vrea sa fuga de pe masina si se murdareste mai greu.

    Revin si asupra uaei optionale neglijate de mine dar aleasa la pachet, dynamic steering. Mergand prin Bucuresti, in spatiile in care ai impresia ca e imposibil sa te incadrezi in viraj, masina face o miscare de rotatie usoara pentru ca rotile din spate contravireaza cu cele din fata. Constat ca e masina cel mai usor de condus dintre tot ce am avut pana acum. Este o optionala surpriza ce pune zambete, cot la cot cu matrix led.

    Revenind la produse, lavetele de microfibra de la sonax sunt sub cele de la 3m dar au un pret mult mai bun. Produsul FinishKare l-am folosit in tot interiorul pe bord, pe lemn, pe piano, metal, geam si display-uri. So far so good!

    Mai trebuie sa imi vina prosoapele silk dryer gyeon 70x90 si Leatherique rej oil si totul e complet!

    Spor la treaba baieti!

    BAA91C31-1C08-4704-8E32-785E9203C9A9.jpeg
     
    stefan550 și AllinDanut apreciază asta.
  19. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Unde ai gasit leatherique disponibil? Eu tot caut dar peste tot e put of stock. Merci
     
  20. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC

Distribuie pagina asta