1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A3 Sportback

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de cogdao, 20 Oct 2017.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Familia s-a marit de curand, am luat pentru sotie un A3 Sportback, 1.6 mpi, 102 hp, fabricatie August 2005, manuala 5 trepte. Masina a fost luata in leasing de la PBV si condusa de o singura persoana in tot acest timp. Am cautat de la bun inceput benzinar, patru usi( fiindca doi copiii) si manuala, sotia urmand sa dea de permis curand.

    Aer 115.500 km, service-utile facute anual, intotdeauna toamna.

    Ca si dotari, chel-line( sa am ce face EU la ea [emoji4] ), singura dotare ar fi bi-xenon, ceea ce ma scuteste de o cheltuiala importanta.

    La capitolul intretinere tehnice, toate bune si frumoase, estetic, insa, este jale. Masina condusa de femeie, jeg maxim la interior. Duminica este programata la o curatare temeinica la interior, sper sa dispara parul, jegul si mirosul.

    Posibil vor urma si niste retrofituri, incerc sa ma abtin , insa este greu [emoji20]

    A, si am comandat scaune S-line si cotiera.

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Ultima editare: 20 Oct 2017
    Benilika, stefan550, Alex_WeS și alți 5 apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cea mai buna masina de oras si nu numai, ever, din gama Audi. Are ceva dotari "cotetul" nou achizitionat dar oricum si tie iti ramane "loc de distractie" in continuare. Vali - Muale cred ca te asteapta cu bratele deschise. :)
     
    Cata_ADC, cogdao, mirceacml și încă o persoană apreciază asta.
  3. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Să o stăpâniți sănătoși și fără incidente.Din pacate este doar xenon simplu. Nu are lupe de bi-xenon. Decat deloc e bine si asa ;) E bine pentru ea ca si-a gasit stăpân care sigur va avea grija de ea cum trebuie
     
    cogdao apreciază asta.
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    vai cum poate arăta interiorul. dar se pune la punct.

    mă tot uit la poze. trim-ul (sau cum se numește) de după clapeta pentru deschiderea ușii. este imposibil de murdărit. mai mult, dacă a trecut vreodată pe la vreo spălătorie sigur îl curăța. eu spăl foarte rar mașina și nu arată deloc așa.
     
    Ultima editare: 20 Oct 2017
    cogdao apreciază asta.
  5. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Va multumesc, baieti!
    Un coleg de pe celalalt forum mi-a atras atentia asupra unui aspect si se pare ca are dreptate. Cutia in 5 trepte este pusa pe mpi, fsi are 6 trepte. Am verificat talonul si are, intradevar, 75kw, aferent mpi-ului.
    @Cristi: Vali sta departe de mine, o sa merg la altcineva in apropiere de mine, sper sa faca treaba buna.
    @mirceacml : Nu ma pricep la A3, sa inteleg ca nu are bec separat pentru faza lunga?
    @bobalex18: Fix asta m-a lasat si pe mine masca, cum sa se adune negreala aia acolo? Banuiesc ca a fost spalata foarte rar, abia astept sa o curat.
     
    Ultima editare: 20 Oct 2017
  6. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    până la urmă cred că așa este preferabil să iei o mașină. întreținută tehnic și mecanic și murdară în interior. îi scade mult prețul interiorul și este relativ ieftin de pus la punct.
     
    cogdao apreciază asta.
  7. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Murdara, murdara... dar si din volan in partea dreapta a mancat, nu gluma!:)
    Trece si una bucata volan in lista principala ;).

    Bafta cu "buburuza", ca sigur nu te plictisesti !
     
    cogdao apreciază asta.
  8. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    Scuze, nu m-am putut abtine. Pe scaun pare o basina cu stropi :w00t: :)))
    Felicitari pt achizitie ! Au ce curata baietii, dar o aduci tu la starea ei initiala. Spor la modificari.
     
    LucianP, Cata_ADC, Fallen și alți 2 apreciază asta.
  9. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Ba da. Tocmai. Dacă nu este bi-xenon are bec separat pentru faza lunga, care este halogen. Acum sper ca nu ma înșel
     
    cogdao apreciază asta.
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mircea nu te inseli. :)

    Marian pentru "problema volan" exista Ady_desper :)
     
    Cata_ADC, mirceacml și cogdao apreciază asta.
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Oh, lume nouă în grupul de 8p ! :) Felicitări pentru achiziție !

    Într-adevăr e varianta de bază, mă mir totuși că are xenon in configurație !
    Xenonul este doar pe faza scurtă, pe lungă ai halogen !
     
    cogdao apreciază asta.
  12. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    despre masina nu am ce spune prea mult,este peste imaginatia mea ca exista asa masini neintretinute(cu toate ca stiu si am vazut in centrele de detailing zeci de exemple si mai jalnice) :)
    In schimb iti urez tie spor si dedicare sa o readuci acolo unde ii este locul.

    @mirceacml induci colegul in eroare.
    in cazul lui:diferenta dintre xenon si bi-xenon o reprezinta strict dimensiunea lupei(la bi-xenon este mai mare),ca si becuri ambele tipuri de faruri sunt identice(bec xenon pe scurta-adica in lupa si bec halogen pe lunga-adica in reflector).
    Nu sunt prea clare pozele dar eu vad o lupa bi-xenon.

    Bafta
     
    Ultima editare: 20 Oct 2017
    cogdao apreciază asta.
  13. Iasmin90

    Iasmin90 5th Gear Member

    Înscris:
    2 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C6 ,2.0 TDI CAGB,2009
    Felicitari pentru achizitie am avut 1.6 mpi,este motor simplu destul de fiabil cu 2 puncte rele:
    -tremura la relanti
    -consuma de zici ca ai 2.0

    Sa o folositi sanatosi si sa aveti parte de ea!
     
    cogdao apreciază asta.
  14. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    @K3nT nu stiu ce sa zic, nu vreau sa ma contrazic cu tine dar nu am inteles ce ai vrut sa zici "ca si becuri ambele tipuri de faruri sunt identice(bec xenon pe scurta-adica in lupa si bec halogen pe lunga-adica in reflector)". Bi-xenon cu bec halogen pe faza lunga? Nu este adevarat, iar colegul are clar lupe simple.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    kent la A3 8P farul cu bi-xenon are si DRL iar ce are cogdao este xenon simplu si faza lunga cu bec halogen.
     
  16. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Nu mi-a dat vreodata sa vad jeg mai mare intr-o masina. Mare va fi satisfactia cand va iesi la lumina.
    Azi, cred ca aratam a nebun, stateam la semafor si frecam cu servetele umede tot ce puteam.
    Am facut si poze mai in detaliu, nu poate intelege nimeni pe deplin pana nu vede. Totusi, camera nu poate reda cu acuratete detaliile, live este mult mai rau.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    bobalex18 apreciază asta.
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eram obisnuiti sa vedem in topicul de prezentare doar masini aranjate sau in conditii cel putin decente. Este bine cand mai apar si asemenea cazuri, reflecta realitatea. Din nefericire sunt multi proprietari de masini care le "intretin" cum este acest caz.

    Cand am dat Q7-le, am cumparat un Opel Astra. Era la fel de murdar, dar nu avea uzura aproape deloc.... doar ca era "certata cu apa". Nu pot sa iti spun ce satisfactie am avut, cand, dupa cateva galeti de apa si ceva produse, devenise de nerecunoscut.

    In cazul tau satisfactia era mai mare daca era o alta perioada a anului. Acum, cu aceste temperaturi, banuiesc ca nu te prea grabeste?
     
  18. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Pfaa, cate sute de km spuneai ca are la bord? :ermm:
     
  19. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    @MarianMaxx Duminica vine un baiat care cu asta se ocupa, sper sa iasa cat mai bine. Nu o sa renunt in a face masina boboc. Din pacate, culoare deschisa la interior inseamna bataie mare de cap, asociata cu nepasarea rezulta ce se vede in poze.
    Luni vin scaunele si cotiera, ma gandesc sa schimb si mocheta, sa scap de grija.
    @mirceaml Am vazut masini cu 400k km care aratau ca noi, nu are nici o legatura starea interiorului cu km. Nu-mi fac grija din pricina km, sunt in regula.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    mirceacml apreciază asta.
  20. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Stai liniștit văd zilnic oameni mazaci care își conduc masinile de $$$ pe străzile patriei. Chiar zilele trecute venise un Touareg cu 50k km care arăta de 400k km , oameni pentru care grija pentru mașină nu există și vin la spălătorie doar când praful de pe bord te încurcă să observi viteza la care rulezi sau melodia de pe display.

    Ai luat o mașina cu un istoric curat , necosmetizata ceea ce ar trebui sa fie un plus, decât o mașină strălucitoare și un istoric dubios prefer oricând o mașina murdară sau cu ceva defecte estetice.

    Pe parcurs o să adaugi una alta cu siguranță ! Pe viitor poate te încurci și cu un interior S-line :) și nu mai ai grija tapițeriei deschise !
     
    cogdao apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta