1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 Allroad

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Alexandru Bârbu, 20 Feb 2018.

  1. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Buna ziua si va salut,

    Sunt proprietarul unui A4 Allroad 3.0 tdi (245 cp stock initial) si 90.000 km.

    Dotari:
    Lane assist
    Braking guard
    Adaptive cruise control
    Scaune încălzite si ventilatia
    Lumini ambientale
    Senzori parcare full
    Asistenta unghi mort
    Scaune electrice
    6 moduri de condus incluzând și modul allroad/off road
    Sonorizare B&O
    Mai are si altele ca bixenon adaptativ cu cornering si altele pe care acum nu mi le mai amintesc.

    Inițial am plecat cu ideea de a cumpara un SQ5 căutând exclusiv o mașină de familie dar am avut norocul de a da peste aceasta bijuterie. Negocierile cu soția fiind cele mai crunte dar i-am luat si ei un Audi si treaba s-a rezolvat.

    Ca si tunning l-am facut la Dragos la Complete Chip in Bucuresti si am reusit sa o ducem la 300+ cp. Multumesc mult Dragoș!

    Pe viitor o sa schimb probabil jantele dar Inca nu stiu care ar fi cele mai bune pentru masina (mărime, culoare). Chiar astept recomandări. De asemenea stopurile spate poate cele de pe modelul 2017, masina mea fiind din 2015.

    In rest, nu cred ca mai vreau ceva. Iubesc culoarea daytona grey cu interior de piele crem.

    Cu pozele revin intr-o alta zi.
    Multumesc.
     
    D@ny, andyzaharia, Mitiy și încă o persoană apreciază asta.
  2. alintorba

    alintorba 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5 ; 2.0 TDI Quattro ; 163CP ; 2017 ;
    Sa o stapanesti sanatos ! Poze !!
     
  3. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Felicitari, pare o masina bine dotata, ar fi pacat sa nu vii cu niste poze !
     
  4. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
  5. Red_

    Red_ Gold Member

    Înscris:
    7 Feb 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Allroad
    Foarte misto interiorul si culoarea exterioara,
    Ventilatia in scaune face toti banii !

    Sa o stapanesti sanatos!
     
  6. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Multumesc mult! Aseara am testat-o pe autostrada cu un prieten dupa ce i-am pus 300+ caluti. Se simte super. De-bia astept sa fie uscată autostrada:)
     
  7. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Culoarea evidențiază foarte bine elementele allroad-ului ! Felicitări pentru achiziție , într-o mare de 2.0, acest 3.0 chiar iese in evidenta !
    Niște jante concave, alături de un volan teșit ar fi niște modificări viitoare de bun gust !
     
    Alexandru Bârbu apreciază asta.
  8. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    As mai adauga si o folie. E o schimbare relativ ieftina, dar cu un impact destul de puternic.
     
  9. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Folie este exclus. Fiului meu placandu-i foarte mult sa privească pe geam cand mergem cu masina. Dar jantele cu siguranta le voi lua.
     
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Bine ai venit si felicitari pentru achizitie, sa o stapanesti sanatos.
    Legat de folie, te asigur ca o folie de calitate nu afecteaza cu nimic vizibilitatea din interior ba chiar mai mult este chiar indicat sa montezi folie, te asigur ca atat fiul tau cat si tu o sa fiti foarte multumiti atunci cand razele soarelui/caldura nu patrunde in interior si el poate privi linistit pe geam :)

    Bafta
     
    Ultima editare: 21 Feb 2018
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    K3nt propozitia asta:
    de unde ai scos-o ? :)

    De ce incercam noi sa-i inducem cuiva o idee = parere personala adica din perspectiva ta personala ?
    Te asigur eu ca nu e deloc indicat sa montezi folei daca nu vrei :) si nu se intampla absolut nimic.

    Eu, de peste 30 ani, de cand am masini personale ale mele nu in familie :) la nici una nu am avut folie si nu s-a intamplat nimic (am crescut si un copil plimbat in masina fara folie si fara alte prostii puse in geam = prosoape, carpe sau mai stiu eu ce alte tampenii :))

    Daca nu avem folie pe masina, gata nu mai e treaba si nu mai putem sta in ea ? :)
     
    smurff apreciază asta.
  12. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Foarte misto scaunele si culoarea vopselei :) sa o stapanesti sanatos!

    Eu am folie la o masina si la cealalta nu, as pune strict pt protectia termica. Mi se pare abordarea gresita cu copilul, daca ai copil, gata, trebuie sa-l tii intr-o bula si apoi nu mai poti sa-l scoti din casa fara ochelari de soare sau 5 geci pe el. Am auzit asta la majoritatea cunostintelor cu copii, i-au infofolit cand erau mici si acum sunt super sensibili la orice. Eu ma bucur ca n-am avut parinti din astia si am crescut mai din topor :)
     
    Chriss_Deejay apreciază asta.
  13. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Pai totul este destul de simplu si logic, dupa cum vezi am si explicat de ce ar fii indicat sa montezi folie.
    Pe scurt:
    -bordul/interiorul masinii/elementele predispuse coacerii si cel mai important pasagerii vor fi protejati de razele UV şi de căldura soarelui
    -iar în caz de spargere/accident vor fi protejati de cioburi
    -pe timp de vara se pastreaza o temperatura mai scazuta in masina
    -etc

    Bineninteles ca fiecare alege ceea ce isi doreste, unii o fac pt. frumusete(si aleg folii de 2 lei)...altii (ca mine) o fac pentru siguranta/protectie .

    Cand mergi la plaja de ce te dai cu creme de protectie,de ce iti alegi un sezlong cu umbrela ?de ce ai clima in casa/lucru ... hmmmm
    daca asteptam sa se intample ceva si dupa aceea actionam....sti si tu ca este tarziu :)

    Dpmdv numai avantaje.Poti sa enumeri tu cateva dezavantaje ? :)

    Hai ca am poluat destul topicul colegului.

    Spor
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Folie UV si antiefractie transparenta total este altceva fata de orice alta folie oricat de inchisa. Trebuie sa-i spui sa monteze folie, anti-UV si antiefractie, care nu are nici o legatura cu folia de care si-o monteaza 99 % din cei care fac asta. Mai bine zis fraza ta anterioara trebuia sa fie inceputa asa: in opinia mea ..... sau eu sunt de parere ca ...

    Vezi ca mitul si legenda urbana cu crapatul bordului a fost de mult. Nu mai tinem noi masinile atat de mult sa ne facem probleme ca o sa crape bordul.

    Si da, nu am AC in casa ca nu suport, nu ma dau cu creme cand stau la soare si nu stau la umbra sub umbrela . Eu sunt exceptia care confirma sau nu, regula. :)
    Incheiem aici dezbatarea ca iti spun eu ca o sa ne contram asa pana te plictisesti :) si exact cum ai mentionat, am poluat destul topicul colegului.
     
  15. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Faina tare combinatia de culori exterior interior. Asa am pe q7 comandata culoarea exterioara, mi se pare foarte aparte si eleganta, dar la unii nu le place.

    Volanul arata foarte bine, cel tesit mie personal nu imi place. Pe masina sport poate...

    Foliile sunt binevenite, eu am pus llumar avantgarde si diminueaza dar foarte putin din vizibilitatea intrerior catre exterior ziua.

    Noaptea, mai ales pe ploaie, nu e chiar ok.

    Suspensie adaptiva are ? Sau pe a4 nu e?
     
  16. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Va multumesc pentru sugestii. Foliile anti UV sunt interesante si o sa caut sa montez acele folii cu siguranta. Volanul deja am inceput sa il caut, urmează jantele in cateva zile.
    Multumesc incaodata pentru aprecieri si sunt oricand deschis la sugestii.

    Nu are suspensie adaptativa. Doar A6 are asa ceva dar am modul off road care banuiesc ca intareste intr-o masura suspensiile si din ce am observat schimba mai sus vitezele cutia.
     
  17. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @lucianmarius masina are tunning si 300+ hp deci destul de mult peste valoarea stock. Mai sport de atat iti iei RS. Eu zic ca merita volan tesit...
    Mie imi place culoarea bordului, e deosebita.
     
  18. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    După cum am spus. Imi caut deja un volan dar vreau sa fie in ton cu interiorul. Dacă nu găsesc ce imi doresc nu o sa am fizic timp sa iau unul si sa il îmbrac in culoarea interiorului dar caut in continuare:)
    Multumesc pentru aprecieri .
     
  19. Alexandru Bârbu

    Alexandru Bârbu 5th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi rs4
    Fișă dyno de la resoft
     
  20. Vabis

    Vabis 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2014
    Locație:
    Marte
    Masina:
    Benz....Mercedes-Benz
    Puțin spus bijuterie, ai mai dus-o și tu la 300+ cai, mai vin și jante din ce înțeleg hai că mă roade gelozia deja
    Drumuri multe și s-o conduci sănătos!
    Mă bucur când văd non-conformiști.
     

Distribuie pagina asta