1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B5 Sedan `98

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de paul14, 21 Aug 2016.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    La Jebel, 20km de Timișoara. Luni ne-am intalnit sa ia pielea veche pentru matrita si ieri dupa masa era gata.
     
  2. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Salutare,

    Am zis sa mai dau un mic update topicului chiar daca la masina nu s-a mai lucrat nimic semnificativ.

    S-a schimbat suportul motor stanga, dar trepidatii tot mai apar la cald (probabil urmeaza volanta), am reparat pompa de inchidere si cu ocazia asta se poate ivi de montarea unei antene. Ieri am incercat sa ma ascund de caldura si am curatat EGR plus admisia care era obstructionata in proportie de 50% unde face cotul la 90°.
    Bara fata a facut rost de 2-3 zgarieturi care stiu ca nu-mi apartin mie, iar niste deștepți mi-au furat grila stângă din bara. Am mai vrut sa fac update la immo3 cu inele cromate, dar la 650 lei am zis pas.

    Am gasit pompa de injectie cu cap de 11mm si astept dupa o turbina BV43.
    A, si acum avem garaj:)
     
    coco_catalin apreciază asta.
  3. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Esti norocos cu garajul
    In ce priveste vibratiile, nu dispar nici dupa ce schimbi volanta. Cum am schimbat tot pe acolo, posibil sa fie intinzatorul hidraulic care nu se mai fixeaza bine in bloc( nu stiu daca ai) sau un banal senzor care la B8 da eroare: cel de emisii gaze si care are 2 furtune vacuum, unul spre EGR si unul spre turbo parca
     
  4. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Da, e chiar bine cu garajul. Deja nu mai am grija locului de parcare cand vin acasa plus ca am eliberat si portbagajul.
     
  5. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Ieri am facut "buba" la întoarcere prin albia unui râu. Initial am trecut pe langa bolovan, care nu se vedea iesit mai mult ca restul, iar cand am virat stanga catre o panta, s-a agatat.
    S-a indoit putin un prag interior, podeaua in spate la pasager, o conducta de frana si s-a zgariat putin din antifonare.

    Alta problema ce incepuse sa dea semne si speram sa scap cu schimbarea unei bucse la timonerie s-a adeverit a fi cutia de viteze. Agață (cârăie) treapta a patra. Alta distracție.
     
  6. coco_catalin

    coco_catalin Gold Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Botoșani
    Masina:
    Audi A4 B5 / 1.6 ADP / 101 CP / 1997
    Ba frate! :box: Fiecare cu masina lui si fiecare ce strica repara dar eu unul te-as :asskicking: si te-as:whip: Cum sa bagi asa bijuterie prin ditamai bolovanii si mai scrii si pe forum? :slapped: Daca vrei sa te bagi in albiile raurilor i-ati Q7! :motz:Pot doar sa te felicit! :haudrauf:
     
  7. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Consider că în cadrul acestei secțiuni a forumului se scriu si bune si rele:p
    Doar nu o sa prezentam doar lucrurile bune/frumoase.

    M-am băgat pe acolo pentru ca este una din cele 2 căi de acces, cealaltă fiind o punte lată de 40-50cm.

    Q7 nu cred ca as cumpara nici daca as avea bani, nu-mi place acest stil de masina, cel putin deocamdata. In schimb as fi preferat ca actuala sa fie quattro :arco:
     
  8. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Am revenit la circuitul servo original al masinii, schimband astazi furtunul de retur din caseta si adaugand serpentina de racire. Cred ca am mai scris, fostii proprietari/mecanici au anulat-o in urma unui accident.
    Serpentina nu e prinsa chiar la locul ei pentru ca nu am mai dat bara jos, m-am descurcat asa. Am schimbat toate colierele, am curatat vasul de lichid si furtunele, ulei OEM si parca merge mai usor volanul; posibil si efect placebo:blink:

    In urma unor log-uri am aflat ca debitmetrul nu mai tine pasul dupa 3000 rpm, asa ca deseara trebuie sa-l probez pe cel nou.
     
    Iasmin90 și adideac apreciază asta.
  9. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    Si mie imi lipseste serpentina aia,da cand am dat bara jos nu am vazut sa fie vreo urma de accident.
     
  10. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Nu toate modele au avut serpentina, dar la mine se vedeau urmele accidentului (trager schimbat, farurile diferite, nealiniere semnalizare cu oglinda), dar si urmele serpentinei (senzor temperatura aruncat in portbagaj, suporti serpentina, cleme etc).
    Plus ca atunci cand am cumparat masina, avea kit de urgenta in portbagaj: 1 litru de Aral, 1 litru de lichid servo si 1 spray la culoare:arco:
     
  11. Claudiu Ziros

    Claudiu Ziros Bronze Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Voiteg - Timiș
    Masina:
    00' Audi A4 B5 1.8T quattro AWT & 91' Audi 80 B3 1.9 TDI 1Z & 97'Audi A4 B5 1.9 TDI AHU
    A ta fiind diesel nu are serpentina aia,doar benzinarele o au.
    Spor la treaba Paul!
     
    coco_catalin apreciază asta.
  12. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Multumesc, Claudiu!

    M-am uitat pe oempc si serpentina apare si la 4 pistoane diesel, dar la cele cu carlig de fabrica sau pregatite.
    La mine sunt convis ca initial a fost, erau prea multe "semne". Am vazut B5 din 09. 1997 care are serpentina fara carlig, dar si din 99 cu carlig (pare cam aftermarket ce-i drept).
    Consider ca adăugarea serpentinei nu are cum sa faca rau ci o sa mai ajute in special pe timp de vara. Si trebuia sa umblu la furtune...cam scapau la coliere, iar lichidul numai verde nu mai era.
     
  13. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Astazi a fost zi de bricolaj. Sper ca maine sa trag firele, sa fac mufele si noile conexiuni cu statia.
    Mi-a dat ceva bataie de cap lipiciul, am facut si ceva yoga:blahblah1:
     
    Iasmin90 apreciază asta.
  14. Claudiu Ziros

    Claudiu Ziros Bronze Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Voiteg - Timiș
    Masina:
    00' Audi A4 B5 1.8T quattro AWT & 91' Audi 80 B3 1.9 TDI 1Z & 97'Audi A4 B5 1.9 TDI AHU
    Pai fata de usa de pe care ai luat boxa si plasa boxei nu era pe culoarea ta sau nu erau cu gauri pe manivela de la geamuri?
    Zic asta deoarece am facut si eu candva miscarea asta si dupaia mio parut rau ca nu am gasit fata de usa sa nu ma mai chinui cu modificari
     
  15. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Aici am facut o greseala, in sensul ca eram convins ca pe NFL nu s-au montat difuzoare portierele spate, ci doar sub luneta pe poliță.
    Asa ca am caut fete de FL la culoare complet echipate si am inceput sa mut bandourile, manerele si capitonajul, jumatea de cotiera. "Surpriza" a venit cand am observat ca fetele de pe masina au lacas pentru difuzor si toate cele, doar ttebuia decupat. Deja era tarziu, bagasem dremel-ul in fetele de FL:)
    Se putea monta difuzor si in fetele de pe masina, cred ca ieseam mai usor cu munca, dar era mai greu de gasit capace (nu prea demonteaza multi capacele).
    Era si varianta sa le las asa si doar le montam pe masina, dar apoi aveam fetele de usi de 2 feluri.
     
  16. Claudiu Ziros

    Claudiu Ziros Bronze Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Voiteg - Timiș
    Masina:
    00' Audi A4 B5 1.8T quattro AWT & 91' Audi 80 B3 1.9 TDI 1Z & 97'Audi A4 B5 1.9 TDI AHU
    Lu-ai 2 fete de usi de pe un avant nfl la culoare si gata.simplu
     
  17. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Avant-ul NFL avea boxe si in usile spate? Asta nu am stiut. La culoare le-am luat si pe acestea, dar am pus bandourile mele (cu mahon) si manerul cu pielea crem.
    Cele cumparate aveau maner albastru si material textil tot albastru la suportul pentru cot.
     
  18. Claudiu Ziros

    Claudiu Ziros Bronze Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Voiteg - Timiș
    Masina:
    00' Audi A4 B5 1.8T quattro AWT & 91' Audi 80 B3 1.9 TDI 1Z & 97'Audi A4 B5 1.9 TDI AHU
    Na nu mai conteaza oricum.bine ca le-ai rezolvat.frumoasa lucrare si un upgrade foarte bun.
    Bravo!
     
    paul14 apreciază asta.
  19. adideac

    adideac Bronze Member

    Înscris:
    17 Apr 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9TDI AFN 97', Audi Coupe B4 Typ89 2.0 ABK 93'
    O ideie buna si eu ma gandeam sa imi cumpar fete de usi la culoare cu boxe si geamuri electrice spate.Boxe Nokia ai la usile din spate?
     
  20. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Sunt "isophon" sau ceva de genul, fabricate in Tunisia.. Am uitat sa le fac o poza, atasez una de pe google.
    Sau daca ai posibilitatea sa faci rost de capace, poti decupa fata ta de usa si adaugi difuzoare.
     
    Iasmin90 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta