1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 Avant QUATTRO

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de CosminSt, 12 Feb 2015.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Teoretic ar trebui sa fie ca la A3 8p, varianta originala tot pe aceleasi principiu se prezinta, dupa cum spunea si Stefan suruburile respective le elimini si o lipesti. As merge pe altceva nu pe banda dubla adeziva, cineva recomanda adeziv pentru lipit parbrize, trebuie taiat cu flexul dupa sa o elimini :)

    eleron5.jpg eleron9.JPG hayon dupa eleron.JPG
     
  2. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Refularea aia se numeste surge,diferenta de presiune intre turbina si compresor, e si logic sa se rupa turbo.
     
  3. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Ba da, intra surub. Doar ca prin hayon. Si eu nu am gauri, doar cele care au de fabrica eleron le au. Dar am inteles, o sa tai piciorusele si o sa il lipesc cu ceva (silicon, adeziv, mastic parbriz). Revin cu poze dupa ce il vopsesc si montez.
     
  4. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Am montat eleronul. Astept sa se fixeze, o duc la spalat și revin cu poze mai detaliate. O investiție mica cu o schimbare mare ptr spatele masinii.
     
  5. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Astazi a venit și bara spate de S4. Asteapta sa intre la vopsit si dupa sus cu ea pe masina.
     
  6. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Am montat si bara. Ramane sa vad unde gasesc niste tipsuri mai mari si sa le scot cu totul mai in spate, ca acum cu bara asta sunt prea in interior. Urmeaza sa achiziționez si aripioare de S-line si sa vopsesc pragurile la culoare.
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Aceeasi situatie am intampinat-o si eu in urma cu cativa ani cand am montat bara de S4.Eram maxim de incantat si cand am asezat-o pe masina, pierdusem tipsurile.Se rezolva cu un set de tipsuri de 90 diametru.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  8. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Eu ma gandeam la unele de 100. Nu stiu exact cat ar trebui, dar oricum nu prea gasesc de niciunele pe net. Asa vrea ceva sa arate cam asa.
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    100 poate arata bine, insa depinde de model.Am avut 100 pe bara de 1.8T si din unele unghiuri aratau ca 2 cosuri de soba.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  10. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Am avut cateva zile de proba jantele pe 19 ale unui coleg, 8.5j, ET 35. Mi-a placut cum arata si incep sa ma gandesc sa le schimb pe ale mele pe 18 (8j, ET35). Ultima poza e cu jantele mele actuale. Ca update ptr topic, am intampinat o noua problema si anume suportii de la motor incep sa simta km, asa ca ramane sa ma decid daca merita investitia in unii O.E. sau cei aftermarket isi pot face treaba la fel de bine. Trebuie sa ma documentez exact despre diferentele intre ei. Având in vedere ca a ajuns si vremea reviziei si "batranul" se apropie de 312000km, am decis sa schimb uleiul cu care am mers pana acum (Castrol edge turbo diesel 5w40, din care păpa cam 6-700ml intre schimburi), si am comandat Valvoline Synpower xtreme MST c3 5W40 +aceleasi filtre Mann. Pe lista de urgente pun si garnitura de la capac, pe unde a inceput sa zemuie ulei. Ca modificari, in viitorul apropiat:
    - bandouri laterale S-line
    -bara fata USP + cupra lip
    - tipsuri noi
    - cromul de la grila centrala vopsit negru (sau grila de S4, desi nu sunt impacat cu potrivirea dintre ea si grila din bara de usp si nici de faptul ca nu mai pot pune emblema de quattro), insa nu stiu inca sigur daca voi face asta.
    - amortizoare noi sport (m-am decis pana la urma la Bilstein B4 S-line fata si Sachs sport spate)
    - in continuare caut scaune sport gri deschis (platinum), trebuie sa retapitez volanul si sa ma apuc de schimbat cateva plastice si butoane pe care se cam vad cei 15 ani de frecuș - desi am inceput sa cochetez cu ideea de a schimba tot interiorul cu unul negru.
     
    qrknu și MariusSCM apreciază asta.
  11. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    A venit iepurasul putin mai devreme pentru ea. Asa ca dupa-amiaza am treaba. Sunt curios cum se va comporta cu Valvoline.
     
    gutza25 și arazvan2002 apreciază asta.
  12. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Azi am mai facut o modificare pe care o aveam de mult timp in vedere. Am schimbat butonul de la blocul de lumini, care era uzat. Efectul in bine e destul de mare.
     
    Chriss_Deejay, Mitiy, stefan550 și alți 3 apreciază asta.
  13. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Azi am reușit cu ajutorul colegului Laurentiu (nu stiu ce nick are pe forum:D), caruia ii mulțumesc in acest fel, sa trag cablajul ptr grilele iluminate, ptr cup holder iluminat si sa schimb butoanele de la geamuri si plasticul de pe partea soferului. Am dat si de oameni neseriosi si anume cel care mi-a trimis suportul de pahar, care a zis ca e impecabil si de fapt era rupt si de pe masina de Anglia, fiind pilit in celalalt colt (se vede in poze),asa ca am fost nevoit sa le demontez pe amandoua si sa mut iluminarea pe vechiul meu suport. Mai ramane suportul de carti de vizita, din care inca nu am gasit iluminat si o fata la suportul de pahar, fara uzura. (Daca are cineva asa ceva, sunt interesat). Am avut totusi noroc sa descopar ca grilele mele de aer erau precablate si cu led, insa nu erau legate la curent, asa ca nu a mai trebuit sa caut altele pe culoarea mea, care sunt greu de gasit. Am vrut initial sa cumpar mufe originale ptr ele, insa am considerat ca nu merita 90 de lei ptr 3 mufe, asa ca am tras cablajul cu pini din comert. In rest... Poze
     
    Ultima editare: 25 Apr 2017
    Chriss_Deejay, MariusSCM, lowlife și alți 4 apreciază asta.
  14. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Esti multumit de Valvoline ca o prima impresie?
     
  15. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Pana acum, da. Ca prima impresie, chiar l-as recomanda si probabil il voi folosi in continuare. Am facut cam 600km cu el. Mi se pare putin mai silentios motorul, dar e posibil sa fie si din cauza ca e nou uleiul (desi cu Castrol nu-mi amintesc sa fi remarcat asta). O sa vad când se apropie de urmatorul schimb in ce stare va fi uleiul, daca il mananca si cum se mai comporta.
     
  16. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Personal il folosesc la AFN (injecție clasica) de peste 20k km si nu am completat intre schimburi (10k intre schimburi), bidonul de 4l si atat.

    Acum vreau sa-l bag si intr-un PD, tot AVF parca, ma documentez.
     
  17. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    @paul14, din cate am vazut si in discutiile despre uleiuri de pe forum, e cel mai bun ulei ptr PD, urmat de Fuchs Titan GT1. In alta ordine de idei, daca tot a venit putin caldura, a primit si o spalare, ocazie cu care am facut si cateva poze.
     
    stefan550, arazvan2002, MariusSCM și alți 2 apreciază asta.
  18. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Foarte bine arata. Felicitari!
     
    CosminSt apreciază asta.
  19. CosminSt

    CosminSt 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Feb 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B8.5 2.0 Tdi Quattro Avant 190cp E6 S-tronic 2015
    Astazi am rapit cateva ore sa fac o lucrare pe care am amanat-o de ceva timp (rau am facut) si anume inspectia tampoanelor de la motor. Unul dintre ele era rupt, iar cel din fata anti-rasturnare mancat si rupt (se vede in poze diferenta intre el si cel nou). Îmbunătățirea e enorma. Schimbatorul sta țeapan, vibratiile au dispărut si parca toata masina se simte mai închegata.
     
    arazvan2002, Stefan și redlife apreciază asta.
  20. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Superb exemplar ! Sa il folosesti cu placere ! :arco:
     
    CosminSt apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta