1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    I-ai oferit o notă distinctă cu acele elemente vopsite negru, iar toate modificările de bun gust și mai ales cele oem+ o fac cu minim 5 ani mai tinerică. :cool:
     
  2. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nici gand sa mai revin la crom.
    Negru lucios se pregateste si la interior: am dat deja la vopsit un set de ornamente de interior.Cele de lemn raman intacte pentru momentele de plictiseala.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    Ultima editare: 21 Mai 2017
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cand iei singur decizia ca inca o pasiune nu are cum sa iti faca rau :
    IMG_1006.JPG


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82, paul14, apokalypsm și alți 16 apreciază asta.
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Cate bunatati avem acolo.... :rock: Spor la bibileala !!!
     
  5. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Cred ca ai inceput cam hardcore pasiunea de detailing. Nu comentez produsele alese de tine, dar clar ca o sa ai zile grele cu ele.
     
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Farmecul consta in a face ceva cu mana ta :) pe langa asta, nu exista produse perfecte, ci exista opinii despre ele, iar opiniile pot fi diferite...

    Multa bafta! :)
     
    alanb1 apreciază asta.
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Merci @Cosmin ZKG !
    Am ales cateva produse in functie de ce am citit pe DC.ro, unele fiind "laudate" chiar de tine.
    @Hilfiger : sunt deschis pentru a invata lucruri si apreciez feedback-ul tau, insa vreau detalii!
    Am ales urmatoarele :
    Spuma prespalare VP : o spuma decenta, Ph neutru, teoretic buna!
    Sampon Sonax cu uscare rapida : nimic fenomenal, insa clar un pas in plus pentru mine in conditiile in care pana la revopsire spalam masina la self-wash cu spuma lor si atat sau la "manjitorie".
    Argila decontaminate BH soft : o argila bunicica, usor de folosit, teoretic safe pentru o masina revopsita recent.
    Sonax FE : cea mai buna solutie de jante in raport rezultat-pret.
    Prosoape microfibra : in poza este unul de 40X40 si 900G pentru uscarea zonei inferioare.Pentru restul am unul de 90X60.
    Menzerna 2500 si 3500: teoretic un 2 zemuri de polish decente!Nu am nevoie de ele acum, insa pe viitor nu strica sa am ceva cu care sa scot defecte minore.
    Bureti medii si finish LK : teoretic niste bureti bunicei, adaptati pentru pasta de mai sus.
    Rotativa : no-name, insa compatibila cu cele de mai sus.Face ravagii in mainile unui nepriceput, insa poate face si minuni.Nu se compara cu DA, insa cum masina mea nu are nevoie de corectie acum, este buna de teste pe o alta masina de prin casa.
    Apc- am folosit Vicont pana acum si este ok, am luat altceva pentru test in zone mai putin pretentioase.
    Fk1000p : teoretic un produs bun, usor de aplicat si destul de laudat.
    Sonax Brilliant wax : teoretic bunicel pe partea de respingerea apei.
    Sonax Bsd : un QD bun in opinia mea.
    Gloria Fc100: un atomizor de spuma manual, insa mai bun decat Kwazar....si cam singura solutie pentru detailing la Self-wash!
    + alte produse
    @lowlife : asta am observat si eu!Sunt zeci de produse ce fac teoretic acelasi lucru, insa feedback-ul este diferit in functie de utilizator.
    Pentru mine este un domeniu nou si am ales sa cumpar produse si sa invat, desi de aceeasi bani faceam lejer 2 sedinte de detailing la baietii de pe forumuri.
    Puteam sa platesc pentru tot ce am facut pana acum, insa nu mai invatam nimic si probabil masina era aproape stock azi!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    cogdao, rotitza și Cosmin ZKG apreciază asta.
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pot sa iti raspund eu in cateva cuvinte, ce voia sa iti spuna Hilfiger: mana pentru polishat trebuie formata. Daca nu ai experienta in a tine masina de polishat, nu iese ce trebuie. Si cel mai grav e daca nu simti cand sa o muti, risti astfel sa arzi lacul. Si, pe elementele unde vopseaua e originala, lacul e mai subtire. Respectiv pe muchii.
    Am incercat si eu avand la indemana trusa completa 3M, insa rezultatul nu a fost pe masura asteptarilor. Concluzia a fost ca meseriasul e 50%, produsele fiind celalalt procent.
    Oricum numai daca te apuci de treaba o sa vezi cum ai mana, putina incurajare iti da si culoarea masinii care e putin mai permisiva decat negrul.
    Spor la treaba sa ai !
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu ma apuc de corectii pe masina mea!Am prin casa o masina praf dpdv al vopselei si testez pe ea.De la @hilfinger astept feedback-ul pe partea de produse....punerea in opera este clar ceva nou pentru mine.
    Masina mea o sa aiba parte doar de intretinere : spalare cat mai corecta, decontaminare si protectie periodica.
    Daca totusi gresesc ceva, stiu modelul : +XXXX€ si vopseaua e fresh!Dar pana acolo, o stric eu cu mana mea, nu gigel de la spalatorie!



    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    cogdao, lowlife, ovidiutm și alți 2 apreciază asta.
  10. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Prosopul din poza e ok, chiar daca nu e cel mai mare, poti sa faci 2 masini cu el. Am observat ca trebuie apasat putin la stergere, daca doar treci usor mai ramane apa.
    Argila BH chiar daca e soft, mare grija cu ea. Tot pe vopsea noua am reusit sa trag o dunga subtire.

    In rest, spor la treaba!
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu m-am apucat de treaba din lipsa de timp, insa voi tine cont de sfatul cu argila.Cred ca lubrifierea si presiune putina ma vor scapa de urme.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  12. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Exact ce a spus Ovidiu, masina orbitala chiar si pentru a invata este un proces extrem de lung si periculos. Nu stiu la ce minuni te referi, dar rotativele sunt de domeniul trecutului. Poate sa zica cine ce vrea...
    Eu iti sugerez o bucata de caroserie de pe la srot pentru teste.
    Eu as fi mers pe un DA , in combinatie cu un 3in1, (menzerna 3in1) sau chiar si pe baza de filler, gen CarPro Essence (simplu sau plus) etc. Scapai de doi pasi la Carpro Essence plus (eu am cel simplu ca nu era pe piata plus).
    Am majoritaea produselor tale, o sa te tina 1000 ani in regim hobby.
    Cu argila nu ai cum sa zgarii daca masina e spalata bine, decontaminata de bitum, fier, si se inpatureste la fiecare panou (usa de exemplu). nu te lua ca merge doar cu apa, baga putin lubrifiant.
    Sa protejezi cu banda tot ce e plastic, etc, o scapre de masina si nu il mai scoti in veci daca nu e protejat.
    La masina mea i-am facut polish (essence simplu - are abrazivi fini) la sase luni de la vopsire. Pozele in topicul de masinile noastre B7. In octombrie dau si eu cu menzerna2500 inainte de essence ca am niste corectii cu creion pe la poritere, bara, etc....stii tu ciobituri de romania.
    Deci vroiam doar sa spun ca ti-ai ales un drum greu si lung :)
     
    Iasmin90 apreciază asta.
  13. Alexandru Ilea

    Alexandru Ilea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2017
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    A4 1.9 TDI quattro 2004
    Salut catalin,daca nu te deranjez vin cu o intrebare:ai idee potrivesc franele spate de a6 allroad pe a4 AVF quattro? Fața stiu ca e plug&play(HP2) insa nu am gasit nimic despre partea din spate si vreau neaparat discuri mai mari.sau orice alta alternativa insa aceasta mi s-a parut destul de accesibila de inceput.
     
  14. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    De ce iti complici viata si nu iei de pe un B7 2.0tfsi sau 2.7/3.0tdi franele fata spate cum am făcut si noi? E o soluție deja testata si cu totii suntem foarte mulțumiți de investitie. Dimensiunile sunt suficiente 320 pe fata si 288 pe spate. Dupa mine e unul dintre cele mai bune upgrade-uri pe caee le poți face.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    lmdany, CosminSt și lowlife apreciază asta.
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu cunosc compatibilitatea cu franele respective!
    Iti recomand cu placere franele de B7 de care vorbeste arazvan2002 ce sunt super eficiente pe platforma noastra si tin chiar si la abuz.
    Intre timp Fk1000P imi arata ca m-am ingrasat putin :([​IMG]

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 2 Sep 2017
    Chriss_Deejay, Dobritan sorin, rotitza și alți 5 apreciază asta.
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    E aerul mai curat si mai mare pofta de mancare acolo mai aproape de munti :)
     
    Alexandru Ilea și coco_catalin apreciază asta.
  17. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Ai confunat muntele cu marea si aveai colacu' de salvare pe tine! :p
     
    Dobritan sorin apreciază asta.
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Hai hai....ideea era sa apreciati efectul Fk1000P pe negru!
    Ieri am prins 3 ore libere si am spalat masina.Cum de 2 zile este frig, a fost un antrenament bun.
    Asa arata dupa prespalare-spalare-argila-Ipa-Fk1000P.Pozele sunt facute pe seara si nu reflecta 100% realitatea.[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
    speedy82, cosminscm, LucianP și alți 21 apreciază asta.
  19. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Superbă ! Merge foarte bine Finish Kare iarna sau in special sezonul rece :beerchug:

    Eu vreau să trec la ceva ceramic:)
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Imi place Fk pentru ca se aplica si se indeparteaza cu un efort minim.Protectia la jeg pare buna si lasa o suprafata super fina.L-am aplicat atat pe exterior, cat si pe trimurile interioare vopsite.
    Ceramica este o alta categorie!La ce te-ai gandit?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta