1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    New - Old upgrade!Am schimbat schimbatorul S-line de B8 cu un schimbator nou de.....B8[​IMG][​IMG]

    Am ales varianta asta pentru ca schimbatorul vechi arata groaznic dupa 4-5 ani de utilizare!O parte de vina o am eu, pentru ca am un mod de schimbare al vitezelor mai "apucat", insa pielea de pe schimbatoare este de toata jena!

    Initial am vrut sa iasa un upgrade frumos si am luat o nuca de TT Mk3, insa nu "pupa" pe tija de B6-7-8(avand gaura de sub bila, tija intra in schimbator pana in ornamentul de aluminiu, VS cel de B8 unde tija intra pana aproape sus in bila).Aveam de ales intre modificarea tijei(munca multa si nesigura) sau acceptarea unui schimbator cu 3 cm mai sus.Am ales sa renunt, pentru ca nu mai am timp si chef de experiente![​IMG][​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82, AlexPTB, gavryus și alți 8 apreciază asta.
  2. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Si eu vazusem aceasta nuca de vanzare pe facebook cu 350 lei. Cat pe aci sa o cumpar, pana m-a lamurit @Cristi ca nu se potriveste. Bineinteles, cand am impartasit informatia acolo am fost asaltat de altii cu poze si dovezi ca se poate, ca de ce induc in eroare. In fine, nuca de TT Mk III bine mai arata :(
     
  3. AlexxxA4B6

    AlexxxA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI
    Prea frumoasa masina, am urmarit-o putin aici pe forum. Am si eu o intrebare.. nuca de B8 e plug & play sau trebuie ceva modificari?
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @mirceacml nuca de TT se poate monta dupa modificarea tijei!Teoretic se face fara probleme, insa practic implica demontarea tijei de pe masina, taiat si turtit pe o parte!Daca aveam timpul de acum 4-5 ani, clar o montam.Azi......am 2-3 ore libere pe zi si nu mai am chef de artificii de genul asta!Am preferat sa returnez cele 2 schimbatoare de TT si sa iau modelul de B8.
    @AlexxxA4B6 nuca in sine este plug&play, fusta de piele nu!Eu am luat acum 4-5 ani o nuca de A6 4G si am montat fusta pe rama de B6.Acum am luat doar maciulia de B8, pentru ca asa am gasit si doar maciulia era uzata!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    AlexxxA4B6 și mirceacml apreciază asta.
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Update fara poze : 2X softuri noi in Ecu, ambele optimizate de arazvan2002.
    In principiu cele 2 softuri sunt identice, insa unul pe Map si unul pe Maf.Am testat doar varianta Maf si desi nu pare nimic diferit la mersul prin oras, in afara orasului este o diferenta maricica :
    -fum foare putin.
    -cuplu este distribuit mai bine si motorul se intinde liniar pana pe la 4200-4500 rpm
    -zgomot motor mai mic la ture mari(probabil avansul este setat diferit).
    Nu stiu ce a schimbat arazvan2002 in soft, insa masina merge foarte bine pentru un Avf stock + soft!
    Am testat softul pe un drum Bv-Buc cu Rotitza & Florian si mi-a placut sa vad ca un B6 nu se face de ras(nu rau) intre 2 B8-uri mai puternice!

    O sa testez V4 de soft la urmatorul drum mai lung si revin cu update!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    AlexPTB, TaZZuLeTz, cogdao și alți 9 apreciază asta.
  6. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Un soft ok..fata de altul tot ok fara modificari mecanice nu face nimic in plus..
    Efectul placebo.:)
    Mai bn scoate tractorasul de 1.9 de acolo si vino sa iti dau tot setupul meu de 3.0 .
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eram sigur ca tu mai vei faulta!Nu-mi arde de swap-uri de genul Lucian, insa apreciez entuziasmul celor ce o fac!
    Cat despre soft : diferente exista si se simt.Nu ma pricep si nu intru in detalii, insa arazvan2002 iti poate povesti mai mult!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    @Lucian189 3.0tdi pe B6 e prea mult. Mai bine un C6 3.0tdi quattro si termini bâlciul. Mai bine ii faceai oferta lui @Catalin_1987 pentru A6 3.0, poate vrea ceva mai mare.
     
  9. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    @arazvan2002 sa fim seriosi.
    Prea mult 3.0 ,numai tu te puteai amagii cu asa ceva.
    Niciodata nu e prea mult.
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Lucian189 : sunt de acord ca 3.0 nu este prea mult pentru B6 dpdv al puterii, insa nu voi face un swap.
    Maxim ce mai fac dpdv al puterii este un upgrade de turbo pentru a ajunge la niste cifre rotunde......si poate o cutie de 2.5!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Toata lumea cu cutia de 2.5 :)
     
  12. Bozonc Andrei

    Bozonc Andrei Bronze Member

    Înscris:
    15 Iun 2017
    Locație:
    Câmpulung Moldovenesc
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2003 150 hp Quattro/ A4 B5 2.4 ARJ 1999 165hp Quattro/ A6 C5 1.9Tdi AWX 2002 170hp
    Eu am am avut cutie in 5 viteze cand am luat masina, mai tarziu mi-am luat o masina la fel doar ca avea motor de 2.5, cutia era in 6 am zis sa o pun, dupa ce am pus-o au trecut cateva zile si dintr-o data s-a blocat cutia si a rupt si discul de ambreiaj, am dat-o jos si am pus-o inapoi pe cea in 5 si un ambreaj nou(poate a fost doar o coincidenta)
    Ca sa fiu si putin on topic :
    Foarte frumoasa masina, spor la modificari si multi km fara probleme.
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nice and clean for 30 min[emoji1][​IMG][​IMG][​IMG]

    Probabil sunt ultimele poze cu setup-ul de vara!Anul asta intr-un final m-am indurat sa o fac "frumusica" si iarna.Revin cu detalii!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82, iulian hurjui, Andrei77 și alți 30 apreciază asta.
  14. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Arată superb ! Sunt curios ce jante ai pregătit pentru iarnă ! :)
     
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Merci @Cosmin ZKG si celor ce au dat like!
    Setup-ul de iarna de anul asta a fost ales dupa esecul de anul trecut : franele de 3.0 m-au obligat sa folosesc distantiere pe jantele de 17".
    Am ales acelasi model de jante pe 17" in 5 spite, insa in varianta de A5 din urmatoarele considerente :
    -merg fara distantiere pe franele actuale.
    -au 7.5J Et 28 si sunt putin mai in interior decat setup-ul de vara, insa arata decent.
    -sunt probabil cele mai concave jante pe 17" Oem ever-made.
    -cost : am anvelope folosite 5-6k km pe 17".Probabil voi regreta ca nu am trecut la 18", insa am alte prioritati si am preferat sa pastrez 6-700€ in cont.[​IMG]t[​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Tudor.r, rotitza, mirceacml și alți 4 apreciază asta.
  16. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Frumoasa ...
    Cu esteticul de la tine..mecanica de la mine,punem si iasa de un b6 mai special.
     
    Cosmin ZKG apreciază asta.
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Lucian189 ma anunti cand esti pregatit sa renunti la :Cutie + dif!Daca mai ai altceva compatibil cu Avf, sunt deschis!

    Normal car.....normal winter setup : 17"
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82, Ronnin, lmdany și alți 24 apreciază asta.
  18. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Nu mai merge putin scos in exterior spatele ? Oricum arata wow chiar si cu setup-ul de iarna!
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Multumesc pentru like-urile primite!Ce iti e si cu tehnologia asta : pana si CMG are 1000 de like-uri si cateva postari in topicul lui :)).
    @waf : da, ma bate gandul sa pun distantiere de 5mm pe spate pentru ca intra fara probleme.Pe alta parte, cei 3mm castigati fata de setupul de vara ma ajuta sa spal contraaripile mai usor!
    Pana acum am testat pe B6 : 8.5J Et 29 si 7.5J Et28.Ambele setupuri functioneaza perfect pentru mine si masina mea, fara sa frece(cu alta suspensie nu stiu daca datele raman aceleasi)!Ambele merg fara probleme peste frane de 320 si probabil 345!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta