1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

A4 B6 AVF Quattro

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Catalin_1987, 1 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Cred ca aceasta pasiune se trage de la vopsit [emoji4]
    Si eu tot cumpar produse de la ei si unele inca sunt sigilate dupa jumate de an
     
  2. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Foarte frumos B6-le. Banii ca banii, dar valoarea sentimentala.. inestimabila (banuiesc si cred ca am dreptate 100%). :D S-o folosesti sanatos !
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Chriss_Deejay : stiu ce fac produsele si mai si folosesc din ele, insa am cumparat destul de multe in ultima vreme si e cazul sa ma opresc.
    @Stefan : Eu sunt ambitios si le folosesc macar de proba.Am cam tot ce imi trebuie acum pentru interior - exterior.Daca mai prind si timp sa ii fac un polish light si o ceramica, chiar sunt multumit.Momentan invat sa polishez pe ford[emoji23]
    @hightechaddict : valoarea sentimentala este mare, insa este intretinuta de modul de functionare : chiar zilele trecute am facut un drum Buc-Bv singur in masina si m-am bucurat de ea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 7 Feb 2018
    Xtremer, F33lings, stefan550 și alți 3 apreciază asta.
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    E boala grea Cătăline!!
    Poate facem un group detailing sub munte :)

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    gavryus apreciază asta.
  5. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Dati-mi si mie de stire, vin si eu!
    Masina exprima pasiunea si munca depuse prin fiecare detaliu.
     
  6. Sergio

    Sergio 6th Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2016
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TFSI
    Si eu ma bag, anuntati-ma
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Cata_ADC : pentru mine a fost mai mult un domeniu neexplorat.Am cumparat o rotativa in urma cu cateva luni si am zis sa nu stea degeaba.Pe viitor probabil o sa apara si un DA.
    Pui la bataie un garaj pentru un weekend de detailing?
    @bet : eu abia astept primavara sa ma apuc de ea.
    Din cate imi aduc aminte tu ai pregatit masina de iarna.Ai in plan ceva?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca tot am postat in ultima vreme poze cu produse de intretinere / detailing, zic sa impart ceva feedback cu voi.
    Ultima inventie testata a fost Sonax Eraser, un buretel de curatare siminar cu “Magic Eraser”(mult mai mediatizat pe Youtube).
    Avem in poza un capac lateral de bord, curatat periodic cu Apc 100 de la Vicont.In urmatoarele poze se observa un 50/50 dupa o curatare cu acelasi Apc si buretele minune, iar in ultima rezultatul final:
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    Buretele functioneaza simplu : este putin abraziv si “agita” produsul de curatare mai bine decat o face o pensula dedicata.L-am testat pe o oglinda neagra sa vad ce damage face si nu am observat mare lucru.Va sfatuiesc sa il folositi la o curatenie generala si atat![​IMG]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82, stefan550, arazvan2002 și alți 10 apreciază asta.
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Continuam monologul :
    -am reusit zilele trecute sa fac 80% din interior folosind urmatoarele produse :
    • Vicont Apc Super 100
    • Sonax eraser
    • Perie covoare medie ca duritate
    • Pensule de diferite dimensiuni
    • Microfibre ordinare : cumpar des suluri de 5X carpe 40X40 din supermarket pentru sters interiorul.De obiecei le spal 2-3 ori si apoi ajung la gunoi\ uz casnic.
    • Gloria FC100 si Persil lichid pentru covorase.
    • Aspirator umed\ uscat pentru extras apa din covorase
    Pasi :
    • Aspirat temeinic + suflat cu aer si periat mocheta pentru a scoate tot praful din fibre.
    • Pulverizat Apc, agitat cu peria, sters cu carpa
    • Plastice : pulverizat Apc, agitat cu pensula si apoi 2-3 treceri cu buretele + sters cu carpa.
    • Geamuri : Ipa 50-50
    • Presuri : pulverizat Persil sub forma de spuma cu Gloria, agitat cu peria, extras apa, periat final, uscat.
    5.JPG 4.JPG
    La interior mai am consola centrala ce urmeaza sa fie dezechipata de navi, clima, trimuri pentru a fi curatata cat mai bine.Cu eraserul obtii o suprafata curata\ mata si daca nu treci peste tot, se vad diferentele.

    Exterior : deja era ora 21 si m-am limitat la Magifoam din Kwazar Foamer si Sonax FE pe jante.
    1.jpg 2.jpg 3.JPG

    Hai cu Primavara!
     
    speedy82, iulian hurjui, Tudor.r și alți 23 apreciază asta.
  10. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Ai incercat sa folosesti pe suprafetele de plastic doar acel burete Sonax? Recomanzi a se folosi doar buretele, sau doar impreuna cu o solutie pentru plastice?
    Felicitari pentru cum intretii masina, e superba!
     
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Merci iVladBogdan!Fac ce pot sa o mentin fresh.
    Mi-am propus sa o mentin - intretin la un alt nivel, iar “bibileala” ma relaxeaza incredibil de mult.Reversul vine cand iei pe cineva in masina si ii este rusine sa puna picioarele pe presuri[emoji23]
    Sonax Eraser este similar cu Magic Eraser de pe afara.Este un burete din melamina ce teoretic are abrazivitatea de 6000.
    Se recomanda folosirea lui doar ud.De altfel uscat se sfarama sau se rupe.
    Eu recomand folosirea lui cu Apc / solutie de plastice din belsug si treceri fara presiune(doar ca metoda de detailing, nu de intretinere).Pe youtube ai exemple suficiente atat pe plastic / piele / vopsea.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    speedy82 apreciază asta.
  12. Scorpyon

    Scorpyon Silver Member

    Înscris:
    10 Iun 2011
    Locație:
    Maramures
    Masina:
    A4 B7, 1.9 TDI
    Cred ca ai o problema :scared2:

    Nu am mai vazut un B6 si nici nu o sa mai vad in aceasta stare , probabil nu o sa-l vinzi niciodata, ar merita peste cativa ani tinut la "conservare" , peste 20-30 ani o sa ai o piesa rara valoroasa. :hubbahubba:
     
    coco_catalin apreciază asta.
  13. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Hai că a ieșit treabă bună ! :)

    P.S. Pe viitor daca mai ai microfibre de aruncat, arunca-le spre mine :) le mai folosesc la spălătorie pt jante, chedere, praguri etc. Spor ! Și hai cu primavara !!!
     
    DonDoneL, Iasmin90 și bzn_marius apreciază asta.
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Bravo mai Cataline!
    Noua ta pasiune pentru detailing da roade extrem de bune!
    Aproape ca ma gandesc cum anume sa o punem de o afacere in acest sens! :)

    Mult spor in continuare la tot ce iti propui!
     
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Felicitari pentru tot ce tine de cum te ocupi de mașină.

    Eu am auzit si vazut acel burete de acum 2 ani,il foloseau in Spania la curățat in restaurant.
    Iti recomand decat sa dai banii pe sonax si sa platesti numele sa intri pe ebay si sa scri MAGIC SPONGE si cu pretul care il dai pe sonax iti iei 100de bucati din China sau Anglia.Secretul acestui burete este in densitatea lui.
     
  16. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Magic sponge folosesc si doamnele prin bucatarie. Prin vara era o cerere imensa de astfel de bureti pe facebook. Se gasesc si pe la noi pentru cei ce nu vor sa astepte dar desigur la preturi mult mai mari (impropriu spus mari ca tot costa "nimic")
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    @Scorpyon : imi place sa cred ca nu am o problema!Poate am mai multe “solutii” decat altii, insa de probleme m-am cautat si nu am[emoji23].Glumesc, am inteles mesajul tau si iti multumesc pentru aprecieri!
    @Cosmin ZKG : merci!Am un stock de microfibre suficient pentru a mai arunca din ele si am inteles mesajul tau si iti fac un colet[emoji23] IMG_2749.JPG

    @rotitza : mult spus pasiune!Incerc marea cu degetul, insa cu implicare, rezultatele mai ies din cand in cand!
    Business: nu cred ca este cazul acum, insa trebuie sa fim deschisi!
    @gabitza121 : merci!
    Buretele are diverse denumiri si utilizari.Eu am aflat “tarziu” de el si am ales sonax pentru a fi sigur ca iau ce trebuie.Un alt aspect a fost comoditatea : comanda la Pro-detailing si a ajuns singur.Voi lua un lot de 50 din China la 2€ sa compar!
    Pentru mine este interesant cum un plastic curatat cu Apc + pensula iese “curat” si apoi dai cu Apc + burete si inca iese mizerie.
    @Dooster : am raspus mai sus.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Ultima editare: 6 Mar 2018
    gutza25 și Cosmin ZKG apreciază asta.
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ca tot vorbiti de buretele acesta magic, am facut comanda si eu.... vedem ce poate. :)
    Intre timp am achizitionat o gramada de produse pentru piele si vopsea, chiar si o protectie ceramica. Astept sa se opreasca ploile si ma pun pe treaba.

    Felicitări pentru noua pasiune! :applaus:Cand ai o masina frumoasa, si intretinerea devine un lucru important... iar daca o faci cu mana ta, este si mai bine. ;)
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Spor la treaba MarianMaxx!Nu am testat buretele cu alt Apc / solutie/ Apa goala.Tind sa cred ca Vicont aduce un plus, fiind un Apc decent si foarte potrivit pe interiorul Audi(folosesc de 3-4 ani si intretine foarte ok vopseaua cauciucata).


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Si eu care aveam impresia ca o sa citesc de un transplant la un 3.2 fsi cu turbo probabil ..:(
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta